0

لالیگا؛ از پیدایش تا رکوردها

لالیگا

لالیگا بالاترین سطح فوتبال اسپانیا به شمار می رود و یکی از 5 لیگ معتبر اروپا است. در این مطلب نگاهی داریم به این لیگ فوتبال اسپانیا.

لیگ اسپانیا یکی از قدرتمندترین لیگ های فوتبال دنیا است و به واسطه حضور برخی از معروف ترین و محبوب ترین باشگاه های دنیا در لالیگا، این لیگ به یکی از مهم ترین لیگ های ورزشی دنیا تبدیل شده است. در این مطلب نگاهی داریم به تاریخچه لالیگا و از نحوه برگزاری و رکوردداران این لیگ می گوییم.

تاریخچه لالیگا

در سال 1928 بود که خوزه ماریا آچا (یکی از مدیرهای شرکت گچو) ایده برگزاری لیگی سراسری و ملی را مطرح کرد. ایده ای که آچا در سر داشت این بود که تیم های مختلفی از سراسر اسپانیا بتوانند به صورت منظم و سازماندهی شده با یکدیگر به رقابت بپردازند و تمام بازی ها برنامه ریزی شده باشد.

قبل از این تورنمنت های مختلفی در اسپانیا برگزار می شد که هیچکدام حالت لیگ نداشتند. به عنوان مثال معتبرترین مسابقات فوتبال باشگاهی اسپانیا قبل از تشکیل مسابقات لیگ، کوپا دل ری بود که به صورت حذفی برگزار می شد و امروزه جام حذفی اسپانیا لقب گرفته است.

سرانجام با ایده آچا موافقت شد و بعد از توافق با فدراسیون فوتبال اسپانیا، قرار شد از سال 1929 مسابقاتی با نام پریمرا دیویژن (Primera División) و با حضور 10 تیم برگزار شود. تا به امروز تنها تیم های رئال مادرید، بارسلونا و اتلتیک بیلبائو در تمام دوره های لالیگا حضور داشته اند.

تصویری از ریکاردو زامورا، یکی از اولین ستاره های لیگ اسپانیا
تصویری از ریکاردو زامورا، یکی از اولین ستاره های لیگ اسپانیا

نحوه برگزاری

تعداد تیم های حاضر در لالیگا در طول سال ها دچار تغییراتی شده است. تا قبل از فصل 1988-1987، در هر فصل 18 تیم با یکدیگر رقابت می کردند اما از این فصل به بعد، تعداد تیم های لالیگا به 20 تیم رسید و تا به امروز نیز با همین تعداد بازی می شود.

در هر فصل 20 تیم با یکدیگر رقابت می کنند که شامل 38 هفته می شود. هر تیم 19 بازی خانگی و 19 بازی خارج از خانه انجام می دهد. در پایان تیمی که بیشترین امتیاز را کسب کند قهرمان می شود. 4 تیم برتر لالیگا نیز به طور مستقیم راهی مسابقات لیگ قهرمانان اروپا می شوند. در هر فصل 3 تیم به لیگ دسته دوم یا همان سگوندا دیویژن سقوط می کنند و 3 تیم جدید از دسته پایین تر جایگزین آن ها می شوند.

از فصل 1988-1987 تعداد تیم های لالیگا به 20 تیم افزایش یافت
از فصل 1988-1987 تعداد تیم های لالیگا به 20 تیم افزایش یافت

تیم های قهرمان لالیگا

از 62 تیمی که تا به امروز در لالیگا به میدان رفته اند، تنها 9 تیم سابقه قهرمانی دارند که کمترین تعداد قهرمان در میان 5 لیگ معتبر اروپا است. رئال مادرید با 35 عنوان، رکورددار قهرمانی در این لیگ است و باشگاه بارسلونا نیز با 27 عنوان، در رده بعدی قرار دارد.

نام تیمقهرمانی
رئال مادرید35
بارسلونا27
اتلتیکومادرید11
اتلتیک بیلبائو8
والنسیا6
رئال سوسیداد2
دپورتیوو لاکرونیا1
سویا1
رئال بتیس1
رئال مادرید با 34 عنوان، رکورددار بیشترین قهرمانی در تاریخ لالیگا است
رئال مادرید با 35 عنوان، رکورددار بیشترین قهرمانی در تاریخ لالیگا است

رکوردهای لالیگا

میگل مونیوز با 9 قهرمانی، رکورددار بیشترین قهرمانی توسط یک مربی در تاریخ لالیگا است. لوییس آراگونس با 756 بازی، رکورددار بیشترین بازی به عنوان مربی در این لیگ است. آراگونس با 344 پیروزی، بیشترین برد در تاریخ این رقابت ها را نیز به عنوان مربی کسب کرده است.

3122697 64009668 2560 1440
لوییس آراگونس رکورددار بیشترین بازی و بیشترین پیروزی توسط یک مربی در تاریخ لالیگا است

12 قهرمانی پاکو خنتو، بیشترین قهرمانی یک بازیکن در لیگ اسپانیا به شمار می رود. به غیر از خنتو، پیری و لیونل مسی نیز توانسته اند تعداد قهرمانی های خود را دو رقمی کنند (هر دو 10 قهرمانی). لیونل مسی با ثبت 474 گل، بیشتر از هر بازیکنی دیگر در این لیگ گلزنی کرده است. لیونل مسی با 8 عنوان آقای گلی که به جایزه پیچیچی (Trofeo Pichichi) معروف است نیز مجددا رکورددار است.

هیچ بازیکنی به اندازه آندونی زوبی زارتا در لیگ اسپانیا به میدان نرفته است؛ زوبی زارتا 622 بار در لالیگا به میدان رفت. زوبی زارتا رکورددار کلین شیت در این لیگ نیز به شمار می رود که 235 بار دروازه خود در این رقابت ها را بسته نگه داشت.

لیونل مسی به همراه عناوین پیچیچی یا همان بهترین گلزن فصل لالیگا
لیونل مسی به همراه عناوین پیچیچی یا همان بهترین گلزن فصل لالیگا

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *