0

فصل 2023 موتوجی پی؛ نتایج و جدول

نتایج فصل 2023 موتوجی پی

فصل 2023 موتوجی پی در حال برگزاری است و در این مطلب به مرور مسابقه های این فصل می پردازیم. این مطلب بعد از هر مسابقه به روز می شود.

آشنایی با فصل 2023 موتوجی پی

تا به این لحظه، 11 مسابقه از فصل 2023 موتوجی پی برگزار شده و فصل 2023 در جریان است. از این فصل در تمام مسابقات فصل، اسپرینت ریس نیز برگزار می شود که شامل امتیازهای مخصوص به خود است. در این مطلب فصل 2023 موتوجی پی را بررسی می کنیم.

در ویدیو زیر می توانید با فرمت اسپرینت ریس فرمول یک و همچنین موتوجی پی آشنا شوید.

تماشای ویدیو در یوتیوب

گرندپری پرتغال؛ فرانچسکو بنیایا با برد فصل جدید را شروع کرد

فصل 2023 موتوجى پى با گرندپرى پرتغال شروع شد و فرانچسكو بنيايا بالاتر از موريک وينيالس و ماركو بتزكى به پيروزى رسيد تا شروع قدرتمندى را تجربه كند. چيزى از شروع مسابقه نگذشته بود كه مارک ماركز با ميگل اوليويرا تصادف كرد و دو مدعى اين مسابقه خيلى زود كنار رفتند.

در ادامه خورخه مارتين كه او هم از تصادف ماركز ضرر ديده بود، از مسابقه خارج شد. بنيايا به چالش كشيده نشد و بعد از اسپرينت ريس، مسابقه اصلى را هم برنده شد تا دوكاتى امسال هم مدعى باشد.

مدافع عنوان قهرمانی، فصل 2023 موتوجی پی را با برد شروع کرد
مدافع عنوان قهرمانی، فصل 2023 موتوجی پی را با برد شروع کرد

گرندپری آرژانتین؛ اولین پیروزی تیم ولنتینو روسی در موتوجی پی

گرندپرى آرژانتين در پيست خيس و بارانى ترماس برگزار شد و همين شرايط مسابقه را تغيير داد. دشوار شدن سبقت گرفتن به كنار، حفظ تعادل هم به چالشى جدى تبديل شد و قربانى گرفت. فرانچسكو بنيايا كه به رتبه دوم رسيده بود، تعادلش را از دست داد تا 20 امتياز از دست بدهد.

ماركو بتزكى كه شنبه هم عملكرد خوبى داشت اما فرصت سوزى نكرد و بالاتر از يوهان زاركو و الكس ماركز به پيروزى رسيد تا ضمن ثبت اولين برد خود در موتوجى پى، اولين پيروزى تيم VR46 كه تيم ولنتينو روسى است را نيز رقم بزند. بتزكى با اين برد به صدر جدول موتورسوارها نيز رفت.

از درخشش يوهان زاركو هم نبايد غافل شد كه مثل مسابقه اول، در دورهاى پايانى خودش را به رده هاى برتر رساند و عملكرد فوق العاده اى از خود نشان داد.

مارکو بتزکی اولین برد تیم ولنتینو روسی در موتوجی پی را رقم زد
مارکو بتزکی اولین برد تیم ولنتینو روسی در موتوجی پی را رقم زد

گرندپری آمریکا؛ سومین برنده مختلف در سومین مسابقه فصل

در حالى كه به نظر مى رسيد شرايط براى پيروزى فرانچسكو بنيايا در كوتا مهيا است و موتورسوار دوكاتى مى خواست بعد از اسپرينت ريس، مسابقه اصلى را هم برنده شود، يک لحظه اشتباه، برد را از مدافع عنوان قهرمانى گرفت و در مسابقه اى كه جک ميلر، الكس ماركز و خورخه مارتين هم DNF شدند، اين الكس رينز بود كه بالاتر از لوكا مارينى و فابيو كوارتارارو به پيروزى رسيد تا هوندا را بعد از 539 روز به برد در موتوجى پى برساند.

الکس رینز برنده گرندپری آمریکا 2023 موتوجی پی شد
الکس رینز برنده گرندپری آمریکا 2023 موتوجی پی شد

گرندپری اسپانیا؛ غلبه دوکاتی بر KTM

گرندپرى اسپانيا فصل 2023 موتوجى پى برگزار شد و در پايان فرانچسكو بنيايا بالاتر از برد بيندر و جک ميلر به پيروزى رسيد تا ضمن كسب دومين برد خود در اين فصل، به صدر جدول موتورسوارها هم صعود كند. ماركو بتزكى كه قبل از اين مسابقه صدرنشين بود، تصادف كرد و بدون امتياز اسپانيا را ترک مى كند. بتزكى حالا پايين تر از برد بيندر، در رده سوم جدول اين فصل قرار گرفت.

فرانچسکو بنیایا دومین برد فصلش را در اسپانیا کسب کرد
فرانچسکو بنیایا دومین برد فصلش را در اسپانیا کسب کرد

گرندپری فرانسه؛ ماركو بتزكى برنده هزارمين گرندپرى تاريخ موتوجى پى

لمان ميزبان هزارمين مسابقه تاريخ موتوجى پى بود و در مسابقه اى جذاب و پراتفاق، اين ماركو بتزكى بود كه با نمايشى فوق العاده، بالاتر از خورخه مارتين و يوهان زاركو به پيروزى رسيد تا به دومين برد خود در فصل 2023 برسد و فصل عالى تيم VR46 را نيز ادامه دهد.
برخورد موريک وينيالس با فرانچسكو بنيايا باعث شد تا صدرنشين فعلى موتوجى پى از مسابقه كنار برود. البته اين تنها اتفاق اين مسابقه نبود و الكس ماركز و لوكا مارينى هم برخورد خطرناكى با يكديگر داشتند.

بدترين لحظه مسابقه اما از دست رفتن سكوى مارک ماركز بود. ماركز در حالى كه دوئل فوق العاده اى با خورخه مارتين داشت و در رتبه دوم بود، تنها در فاصله 2 دور مانده به پايان مسابقه تعادلش رو از دست داد!

ماركو بتزكى برنده هزارمين گرندپرى تاريخ موتوجى پى
ماركو بتزكى برنده هزارمين گرندپرى تاريخ موتوجى پى

گرندپری ایتالیا 2023؛ آخر هفته رویایی پکو بنیایا

گرندپرى ايتاليا با برد يک ايتاليايى در يک تيم ايتاليايى به پايان رسيد. فرانچسكو بنيايا به فصل قدرتمند خود ادامه داد و زودتر از خورخه مارتين و يوهان زاركو از خط پايان موجلو عبور كرد تا به سومين برد خود در اين فصل برسد و صدر جدول موتورسوارها را حفظ كند.
مارک ماركز و الكس ماركز كه هر دو شانس رسيدن به سكو را داشتند، DNF شدند. مارک ماركز هنوز نتوانسته به ثبات لازم برسد و مسابقه پشت مسابقه از دور خارج مى شود. پكو يكى از بهترين آخر هفته هاى ممكن را تجربه كرد؛ پيروزى در مسابقه اصلى، پيروزى در اسپرينت ريس، پول پوزيشن و ثبت سريع ترين دور مسابقه.

پکو بنیایا بهترین آخر هفته ممکن را در ایتالیا تجربه کرد
پکو بنیایا بهترین آخر هفته ممکن را در ایتالیا تجربه کرد

گرندپری آلمان؛ اولین برد خوان مارتین در فصل 2023 موتوجی پی

گرندپرى آلمان با سلطه تاريخى دوكاتى به پايان رسيد؛ براى اولين بار در تاريخ موتوجى پى، 5 رده برتر يک مسابقه متعلق به دوكاتى است. دوئل جذاب و هيجان انگيز خورخه مارتين و فرانچسكو بنيايا با برترى مارتين همراه بود. دورهاى پايانى اين مسابقه فوق العاده بود. بنيايا براى چند دور توانست از مارتين سبقت بگيرد اما موتورسوار 25 ساله اسپانيايى مجددا به صدر برگشت و در آخر تنها با اختلاف 0.06 ثانيه به برترى رسيد!

برند بيندر كه مى توانست به سكو برسد، تعادلش را از دست داد تا يوهان زاركو سوم شود. ماركو بتزكى و لوكا مارينى هم چهارم و پنجم شدند تا هر 5 رده اول به دوكاتى برسد.

خوان مارتین با اختلاف 0.06 ثانیه موفق به شکست فرانچسکو بنیایا شد
خوان مارتین با اختلاف 0.06 ثانیه موفق به شکست فرانچسکو بنیایا شد

گرندپری هلند 2023؛ چهارمین پیروزی پکو بنیایا در فصل 2023 موتوجی پی

برخلاف تمرينات، تعيين خط و اسپرينت ريس كه تمام آن ها متعلق به ماركو بتزكى بود، مسابقه اصلى گرندپرى هلند با برترى پكو بنيايا به پايان رسيد تا صدرنشين جدول موتورسوارها علاوه بر بيشتر كردن اختلاف خود در صدر، به چهارمين بردش در اين فصل برسد. ماركو بتزكى دوم و الكس اسپارگارو سوم شدند. برد بيندر مسابقه رو در رتبه سوم به پايان رساند اما به دليل اينكه در دور پايانى از پيست خارج شد، جريمه شد و سكو را از دست داد!

خورخه مارتين اين هفته به سكو نرسيد و پنجم شد اما هنوز در رتبه دوم جدول كلى قرار دارد. فابيو كوارتارارو كه مسابقه را از رده سوم شروع كرد، بعد از استارت بسيار بد، با يوهان زاركو برخورد كرد و هر دو از دور مسابقه كنار رفتند.

پکو بنیایا موفق به کسب چهارمین برد خود در فصل 2023 موتوجی پی شد
پکو بنیایا موفق به کسب چهارمین برد خود در فصل 2023 موتوجی پی شد

گرندپری بریتانیا 2023؛ اولین پیروزی الکس اسپارگارو در فصل 2023

بعد از تعطيلى تابستان، فصل 2023 موتوجى پى با يک مسابقه جذاب برگشت. پكو بنيايا در همان دورهاى ابتدايى صدرنشين شد و جک ميلر هم على رغم استارت قوى، در ادامه برخورد جزئى داشت و رده هاى بسيارى را از دست داد. ماركو بتزكى در تلاش براى سبقت از بنيايا بود كه تعادل خود را از دست داد و از مسابقه خارج شد.

ستاره سيلوراستون اما الكس اسپارگارو بود كه از رده 12 مسابقه را شروع كرد و رفته رفته خود را به رده هاى برتر رساند. با اينكه تقريبا تمام مسابقه را بنيايا پيشتاز بود، اسپارگارو در دور پايانى از موتورسوار دوكاتى سبقت گرفت و خودش و آپريليا را به بردى شيرين رساند. برد بيندر نيز سوم شد.

اولین برد الکس اسپارگارو در فصل 2023 موتوجی پی
اولین برد الکس اسپارگارو در فصل 2023 موتوجی پی

گرندپری اتریش 2023؛ تکمیل هفته فوق العاده بنیایا

از همان استارت مسابقه اتريش مى شد حدس زد كه پكو بنيايا به سمت پنجمين پيروزى خود مى رود. موتورسوار دوكاتى با استارتى انفجارى از پول پوزيشن، صدرنشين باقى ماند و در ادامه فاصله زيادى با برد بيندر ايجاد كرد تا بدون چالش خاصى برنده گرندپرى اتريش شود. برد بيندر در جايگاه دوم ايستاد و زوج VR46 يعنى ماركو بتزكى و لوكا مارينى در رده هاى سوم و چهارم ايستادند.

پنجمین پیروزی پکو بنیایا در فصل 2023 موتوجی پی
پنجمین پیروزی پکو بنیایا در فصل 2023 موتوجی پی

گرندپری کاتالونیا 2023؛ پرحادثه با طعم تاریخ سازی آپریلیا

گرندپرى كاتالونيا با تصادف هاى سريالى شروع شد. جايى كه ابتدا انيا بستيانينى باعث تصادف چندين موتورسوار شد و در ادامه برخورد برد بيندر با فرانچسكو بنيايا، باعث شد تا صدرنشين فصل 2023، به طرز وحشتناكى تعادل خود را از دست بدهد و مسابقه متوقف شود.

در شروع مجدد مسابقه، دو موتورسوار آپريليا يعنى موريک وينيالس و الكس اسپارگارو خيلى سريع صدرنشين شدند و با اينكه در اكثر دورها وينيالس صدرنشين بود، در پايان الكس اسپارگارو توانست از او سبقت بگيرد و برنده شود. اين اول بار است كه آپريليا در يک مسابقه موتوجى پى، دو سكو كسب مى كند. اين همچنين بهترين نتيجه اين تيم در تاريخ گرندپرى كاتالونيا است.

آپريليا برای اولین بار در يک مسابقه موتوجى پى، دو سكو كسب کرد
آپريليا برای اولین بار در يک مسابقه موتوجى پى، دو سكو كسب کرد

گرندپری سن مارینو 2023؛ آخر هفته بی نقص خورخه مارتین

آخر هفته عالى خورخه مارتين در ست مارينو تكميل شد و موتورسوار پرماک ريسينگ بعد از پول پوزيشن و اسپرينت ريس، مسابقه اصلى را نيز برنده شد و اختلاف خود با صدر جدول موتورسوارها را به 36 امتياز رساند.
ماركو بتزكى و فرانچسكو نيز به ترتيب دوم و سوم شدند. نكته جالب اين مسابقه، رده چهارم دنى پدروسا بود. موتورسوار 37 ساله كه در سال 2018 بازنشسته شد، به عنوان موتورسوار جايگزين براى KTM مسابقه داد و توانست مسابقه را در جايگاه چهارم به پايان برساند.

خورخه مارتین در سن مارینو به پول پوزیشن، اسپرینت ریس و مسابقه اصلی رسید
خورخه مارتین در سن مارینو به پول پوزیشن، اسپرینت ریس و مسابقه اصلی رسید

گرندپری هند 2023؛ پیروزی بتزکی و فرصت سوزی بنیایا

اولين گرندپرى موتوجى در هند بسيار سرنوشت ساز بود. DNF پكو بنيايا شرايط را كامل تغيير داد. ماركو بتزكى از پول مسابقه را شروع كرد و در پايان برنده شد تا همچنان در كورس قهرمانى باقى بماند. خورخه مارتين كه در دور آخر توسط فابيو كوارتارارو به چالش كشيده شد، مسابقه را در جايگاه دوم به پايان رساند و كوارتارارو نيز سوم شد تا سرانجام به سكو برسد.

حالا جدال قهرمانى داغ تر از هميشه است. پكو بنيايا كه در رده دوم مسابقه هند بود، با از دست دادن تعادلش، مى تواند قهرمانى را هم از دست بدهد. او كه در مقطعى 66 امتياز برترى داشت، حالا تنها 13 امتياز نسبت به خورخه مارتين برترى دارد و ماركو بتزكى نيز به 44 امتيازى او رسيده است.

مارکو بتزکی به چهارمین برد خود در فصل 2023 موتوجی پی رسید
مارکو بتزکی به چهارمین برد خود در فصل 2023 موتوجی پی رسید

نتایج فصل 2023 موتوجی پی

#مسابقهپول پوزیشناسپرینت ریسسریع ترین دوربرندهتیمسازنده
1پرتغالمارک مارکزفرانچسکو بنیایاالکس اسپارگاروفرانچسکو بنیایادوکاتیدوکاتی
2آرژانتینالکس مارکزبرد بیندرمارکو بتزکیمارکو بتزکیVR46دوکاتی
3آمریکافرانچسکو بنیایافرانچسکو بنیایاالکس رینزالکس رینزال سی آر هونداهوندا
4اسپانیاالکس اسپارگاروبرد بیندرفرانچسکو بنیایافرانچسکو بنیایادوکاتیدوکاتی
5فرانسهفرانچسکو بنیایاخورخه مارتینمارکو بتزکیمارکو بتزکیVR46دوکاتی
6ایتالیافرانچسکو بنیایافرانچسکو بنیایافرانچسکو بنیایافرانچسکو بنیایادوکاتیدوکاتی
7آلمانفرانچسکو بنیایاخوان مارتینیوهان زارکوخورخه مارتینپرماک ریسینگدوکاتی
8هلندمارکو بتزکیمارکو بتزکیخورخه مارتینفرانچسکو بنیایادوکاتیدوکاتی
9بریتانیامارکو بتزکیالکس مارکزالکس اسپارگاروالکس اسپارگاروآپریلیا ریسینگآپریلیا
10اتریشفرانچسکو بنیایافرانچسکو بنیایافرانچسکو بنیایافرانچسکو بنیایادوکاتیدوکاتی
11کاتالونیافرانچسکو بنیایاالکس اسپارگاروموریک وینیالسالکس اسپارگاروآپریلیا ریسینگآپریلیا
12سن مارینوخورخه مارتینخورخه مارتینفرانچسکو بنیایاخورخه مارتینپرماک ریسینگدوکاتی
13هندمارکو بتزکیخورخه مارتینمارکو بتزکیمارکو بتزکیVR46دوکاتی

جدول فصل 2023 موتوجی پی

در این بخش ابتدا نگاهی داریم به جدول موتورسوارها و سپس جدول تیم ها را بررسی می کنیم.

جدول موتورسوارها

#موتورسوارموتورتیمامتیاز
1فرانچسکو بنیایادوکاتیدوکاتی292
2خورخه مارتیندوکاتیپرماک ریسینگ279
3مارکو بتزکیدوکاتیVR46248
4برد بیندرKTMKTM192
5الکس اسپارگاراروآپریلیاآپریلیا ریسینگ160
6یوهان زارکودوکاتیپرماک157
7موریک وینیالسآپریلیاآپریلیا ریسینگ138
8لوکا مارینیدوکاتیVR46135
9جک میلرKTMKTM109
10الکس مارکزدوکاتیگریسینی ریسینگ108
11فابیو کوارتارارویاماهایاماها105
12فرانکو موربیدلییاماهایاماها77
13میگل اولیویراآپریلیاRNF69
14آگوستو فرناندزKTMتک 3 ریسینگ58
15الکس رینزهونداال سی آر هوندا47
16مارک مارکزهوندارپسول هوندا45
17فابیو دیجانتونیودوکاتیگریسینی ریسینگ43
18تاکاکی ناکاگامیهونداال سی آر هوندا40
19دنی پدروساKTMKTM32
20رائول فرناندزآپریلیاRNF29
21انیا بستیانینیدوکاتیدوکاتی25
22جوان میرهوندارپسول هوندا16
23پل اسپارگاروKTMتک 3 ریسینگ11
24لورنزو ساوادوریآپریلیاآپریلیا ریسینگ/RNF9
25یوناس فولگرKTMتک 3 ریسینگ9
26اشتفان برادلهوندارپسول هوندا
HRC
6
27میشل پیرودوکاتیدوکاتی5
28دنیلو پتروچیدوکاتیدوکاتی5
29ایکر لکوناهوندارپسول هوندا0
تاکومی تاکاهاشیهونداال سی آر هوندا0

جدول سازنده های فصل 2022 موتوجی پی

#سازندهامتیاز
1دوکاتی453
2KTM253
3آپریلیا228
4یاماها125
6هوندا123

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *