0

گرندپری ابوظبی

گرندپری ابوظبی

گرندپری ابوظبی یکی از مسابقات سالانه فرمول یک است که هر ساله در چارچوب این رقابت ها برگزار می شود. نگاهی داریم به این مسابقه.

فرمول یک در چند سال اخیر به خاورمیانه آمده و مسابقات متعددی در کشورهای این منطقه برگزار می شود. گرندپری ابوظبی که در کشور امارات برگزار می شود، یکی از مسابقات مهم فصل فرمول یک به شمار می رود و دلیل آن هم این است که ابوظبی آخرین مسابقه فصل است و چندباری تکلیف قهرمانی به این مسابقه کشیده شده است. در این مطلب نگاهی داریم به این مسابقه.

تاریخچه گرندپری ابوظبی

برخلاف اکثر مسابقاتی که در اروپا و آمریکا برگزار می شود، مسابقات اتومبیل رانی در خاورمیانه تاریخچه و قدمت زیادی ندارند و اکثر آن ها در قرن بیست و یکم شروع به کار کرده اند. گرندپری ابوظبی نیز از سال 2007 کار خود را آغاز کرد. در این سال فستیوالی ویژه برای فرمول یک برگزار شد تا نظر مسئولان این مسابقات برای اضافه کردن ابوظبی به تقویم فرمول یک جلب شود و طولی نکشید که F1 به طور رسمی از اضافه شدن این گرندپری خبر داد.

گرندپری ابوظبی از سال 2009 به تقویم فرمول یک اضافه شد و تا به امروز نیز در تقویم این مسابقات باقی مانده است. این مسابقه آخرین ریس فصل فرمول یک است و به همین دلیل تا به حال چندین قهرمانی در این مسابقه قطعی شده است. در فصل های 2010، 2015 و 2021، قهرمان بخش راننده های فرمول یک در این مسابقه تعیین شده است. گرندپری ابوظبی 2021 که با پیروزی و قهرمانی مکس ورستپن به پایان رسید، به یکی از جنجالی ترین و ماندگارترین مسابقات تاریخ فرمول یک تبدیل شده است.

گرندپری ابوظبی 2021، یکی از جنجالی ترین مسابقات تاریخ فرمول یک است
گرندپری ابوظبی 2021، یکی از جنجالی ترین مسابقات تاریخ فرمول یک است

معرفی پیست یاس مارینا

پیست یاس مارینا در سال 2007 ساخته شد و اولین بار در سال 2009 میزبان یک مسابقه رسمی فرمول یک بود. این پیست قدرت ماشین ها را به چالش می کشد و به همین دلیل بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که بهترین تیم فصل در یاس مارینا نتیجه می گیرد. مستقیمی بلند یاس مارینا که بعد از پیچ ششم است، بخش مهم این پیست به شمار می رود و علاوه بر آن باید به پیچ های کند این پیست هم اشاره کرد که چالش مهم راننده ها به شمار می روند.

طول پیست یاس مارینا 5.281 کیلومتر است و 58 دور این مسابقه در چارچوب فرمول یک، این مسابقه را در مجموع به 306.183 کیلومتر می رساند. پیست یاس مارینا به 2 ناحیه DRS نیز مجهز است.

image
پیست یاس مارینا قدرت ماشین ها را به چالش می کشد

رکوردهای گرندپری ابوظبی

تا به امروز 6 راننده مختلف توانسته اند برنده این مسابقه شوند و 3 راننده بیشتر از یکبار در یاس مارینا به برتری رسیده اند. 5 پیروزی لوییس همیلتن در گرندپری ابوظبی، رکورد این مسابقه به شمار می رود. در بخش تیمی نیز مرسدس با 6 پیروزی، بالاتر از ردبول قرار دارد که توانسته 5 بار در یاس مارینا به برتری برسد.

لوییس همیلتن 5 بار برنده گرندپری ابوظبی شده است
لوییس همیلتن 5 بار برنده گرندپری ابوظبی شده است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *