0

جان لوییجی بوفون؛ سنگربان افسانه ای فوتبال

جان لوییجی بوفون

جان لوییجی بوفون یکی از بهترین دروازه بان های تاریخ فوتبال است. در این مطلب نگاهی داریم به دوران حرفه ای و افتخارات این سنگربان ایتالیایی.

بعد از 28 سال حضور در بالاترین سطح فوتبال حرفه ای، جان لوییجی بوفون تصمیم به بازنشستگی گرفت. سنگربان کهنه کار ایتالیایی، در دوران باشکوه خود به اکثر افتخارات ممکن رسید. در این مطلب ضمن مرور این دوران، نگاهی هم داریم به آمار و افتخارات جی جی بوفون دوست داشتنی.

شروع دوران حرفه ای

جان لوییجی بوفون در آکادمی پارما پروش یافت. او کار خود را از تیم جوانان پارما شروع کرد. در سال 1995 و در حالی که تنها 17 سال داشت، بوفون به تیم اصلی پارما رسید. بعد از درخشش در چند بازی، بوفون راه خود به ترکیب اصلی را پیدا کرد. کم کم نام بوفون در ایتالیا و سری آ بیشتر شنیده شد. موفقیت های متعدد پارما نیز باعث بیشتر دیده شدن پدیده جوان فوتبال ایتالیا شد.

درخشش بوفون در پیراهن پارما، تیم های زیادی را سمت او کشاند. نام های مطرح فوتبال ایتالیا به صف شدند تا سنگربان نابغه پارما را به خدمت بگیرند. بوفون برای ترک پارما عجله ای نداشت. او تا سال 2001 در این تیم ماند و به افتخاراتی همچون جام یوفا، کوپا ایتالیا و سوپرجام ایتالیا رسید.

جان لوییجی بوفون فوتبال خود را در باشگاه پارما شروع کرد
جان لوییجی بوفون فوتبال خود را در باشگاه پارما شروع کرد

انتقال تاریخی بوفون به یوونتوس

در جولای 2001، جان لوییجی بوفون با انتقالی به ارزش 52 میلیون یورو، راهی یوونتوس شد. بوفون با این انتقال به گران ترین دروازه بان تاریخ فوتبال تبدیل شد. این انتقال تا 15 سال، گران ترین خرید تاریخ یوونتوس نیز به شمار می رفت. بوفون به عنوان شماره یک یووه، جایگزین ادوین فن در سار شد.

شروع بوفون در یوونتوس فوق العاده بود. او به همراه بیانکونری به دو اسکودتو متوالی رسید و راهی فینال لیگ قهرمانان اروپا نیز شد. سال 2003 علی رغم شکست در فینال UCL برای بوفون عالی بود. او به عنوان بهترین دروازه بان اروپا شناخته شد، به تیم منتخب فصل رسید و نامزد عنوان توپ طلا هم شد.

انتقال بوفون به یوونتوس، نزدیک به دو دهه گران ترین انتقال یک دروازه بان بود
انتقال بوفون به یوونتوس، نزدیک به دو دهه گران ترین انتقال یک دروازه بان بود

سقوط به سری بی؛ وفاداری به بیانکونری

بوفون به همراه یوونتوس در فصل 2004-2003 نیز به قهرمانی سری آ رسید. در سال 2005 به دلیل مصدومیت، او بازی های زیادی را از دست داد. با این حال بوفون از اواسط فصل به تیم اضافه شد و چهارمین قهرمانی اش در ایتالیا را تجربه کرد.

همه چیز برای یوونتوس اما به یکباره بهم خورد. فاش شدن فساد مدیران این تیم، معروف به کالچوپولی، علاوه بر گرفتن دو قهرمانی اخیر بیانکونری، این تیم را نیز راهی سری بی کرد. به همین دلیل، ستاره های زیادی در تابستان 2006 یوونتوس را ترک کردند. بوفون از معدود ستاره هایی بود که در تورین ماند و حاضر شد تا دوران اوج خود را در سری بی ادامه دهد.

با ماندن در یوونتوس، جی جی وفاداری خود به بیانکونری را ثابت کرد
با ماندن در یوونتوس، جی جی وفاداری خود به بیانکونری را ثابت کرد

سلطنت یوونتوس بر فوتبال ایتالیا

بعد از سپری کردن یک فصل در سری بی ایتالیا، یوونتوس قهرمان این لیگ شد و به سری آ برگشت. بازگشت به سری آ چندان راحت نبود و یوونتوس نتوانست مثل قبل به قدرت اول ایتالیا تبدیل شود. با این حال بوفون به پای ثابت تیم های منتخب سال تبدیل شده بود و آمار شخصی او هر سال میان بهترین های جهان قرار داشت.

با ورود آنتونیو کونته به یوونتوس، دوران جدیدی در این تیم شروع شد. یوونتوس برای اولین بار از زمان بازگشت به سری آ، قهرمان این لیگ شد و این تازه شروع سلطنت بیانکونری بود. جی جی بوفون به همراه یوونتوس به 7 قهرمانی متوالی در سری آ رسید.

بوفون به همراه یوونتوس به 7 قهرمانی متوالی در سری آ رسید
بوفون به همراه یوونتوس به 7 قهرمانی متوالی در سری آ رسید

ترک یوونتوس و بازگشت مجدد

بعد از 17 سال حضور در یوونتوس، جان لوییجی بوفون تصمیم به ترک این تیم گرفت. بوفون برای اولین بار در طول دوران حرفه ای خود، از ایتالیا خارج شد. او یک فصل را در پاریسن ژرمن سپری کرد و به قهرمانی در لیگ 1 فرانسه نیز رسید. دوری بوفون از ایتالیا و یوونتوس فقط یک فصل طول کشید. او در سال 2019 برگشت و بار دیگر لباس بیانکونری را بر تن کرد.

حضور مجدد بوفون در یوونتوس دو سال ادامه پیدا کرد و او توانست دهمین اسکودتوی خود را نیز کسب کند. بوفون در این دوره چندین رکورد از خود به جا گذاشت. بیشترین قهرمانی در تاریخ سری آ و بیشترین حضور در تاریخ این مسابقات، از مهم ترین این رکوردها هستند.

جان لوییجی بوفون رکورددار قهرمانی و تعداد بازی تاریخ سری آ است
جان لوییجی بوفون رکورددار قهرمانی و تعداد بازی تاریخ سری آ است

بازگشت بوفون به پارما و بازنشستگی

جان لوییجی بوفون تصمیم گرفت تا فوتبال خود را در باشگاه کودکی به پایان برساند. او در تابستان 2021 از یوونتوس جدا شد و بعد از 20 سال به پارما برگشت. دروازه بان افسانه ای دنیای فوتبال، بار دیگر بازی در سری بی ایتالیا را تجربه کرد. در این دوره، بوفون به یک رکورد فوق العاده دیگر نیز رسید. او به اولین دروازه بان تاریخ فوتبال تبدیل شد که 500 کلین شیت به ثبت می رساند.

در تابستان 2023 و در حالی که یک سال از قرارداد بوفون با پارما مانده بود، او در 45 سالگی اعلام بازنشستگی کرد.

بوفون به اولین دروازه بان تاریخ فوتبال تبدیل شد که 500 کلین شیت به ثبت می رساند
بوفون به اولین دروازه بان تاریخ فوتبال تبدیل شد که 500 کلین شیت به ثبت می رساند

نگاهی به بازی های ملی جان لوییجی بوفون

بوفون در تیم جوانان و زیر 16 ساله های ایتالیا به میدان رفت. او عضو تیم المپیک 1996 هم بود. بعد از درخشش در پیراهن پارما، جی جی به تیم اصلی آتزوری دعوت شد. بوفون در سال 1997 و در 19 سالگی، برای اولین بار طعم حضور در دروازه تیم ملی ایتالیا را چشید. بوفون به همراه تیم ملی ایتالیا به جام جهانی 1998 هم رفت اما نتوانست در این تورنمنت به میدان برود.

با اینکه در آستانه یورو 2000، بوفون به سنگربان اول ایتالیا تبدیل شده بود، اما مصدومیت او از ناحیه دست، باعث شد تا او این مسابقات را از دست بدهد. بوفون اولین بار بازی خود در یک تورنمنت معتبر ملی را در جام جهانی 2002 تجربه کرد. او در تمام دقایق ایتالیا به میدان رفت و در یورو 2004 نیز شماره یک آتزوری بود.

بزرگ ترین افتخار ممکن؛ فتح جام جهانی

جان لوییجی بوفون در جام جهانی 2006، یکی از بهترین عملکردهای ممکن را به نمایش گذاشت. او در 7 بازی تنها 2 گل دریافت کرد و 5 کلین شیت به ثبت رساند. با قهرمانی ایتالیا در جام جهانی 2006، بوفون به بزرگ ترین افتخار ممکن رسید و قهرمان جهان لقب گرفت.

در ادامه، بوفون به همراه تیم ملی ایتالیا به فینال یورو 2012 هم رسید اما دستش از جام این مسابقات کوتاه ماند. بوفون در سال 2018 و بعد از دو دهه حضور در تیم ملی ایتالیا، از بازی های ملی خداحافظی کرد.

بوفون در سال 2006 به رتبه دوم توپ طلا رسید
بوفون در سال 2006 به رتبه دوم توپ طلا رسید

بزرگ ترین حسرت ورزشی جان لوییجی بوفون

جان لوییجی بوفون در دوران حرفه ای خود به عناوین پرشماری رسید. از اسکودتوهایی که دو رقمی شدند تا جام جهانی. با این حال دست بوفون هیچگاه به دو جام مهم فوتبال نرسید. او سه بار به همراه یوونتوس به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسید و در هر سه ناکام ماند. بوفون یکی از بهترین بازیکنانی است که هیچگاه موفق به قهرمانی در UCL نشده است.

در سطح ملی نیز علی رغم کسب مهم ترین افتخار ممکن، بوفون شانس قهرمانی در جام ملت های اروپا را نیز از دست داد. او یکبار به فینال این مسابقات رسید که در پایان ناموفق بود.

سه حضور در فینال لیگ قهرمانان اروپا و سه شکست!
سه حضور در فینال لیگ قهرمانان اروپا و سه شکست!

افتخارات و رکوردهای جان لوییجی بوفون

جان لوییجی بوفون در بیشتر از 1100 مسابقه حرفه ای به میدان رفت. او تنها دروازه بان تاریخ است که به 500 کلین شیت رسیده است. بوفون 176 بازی ملی انجام داده که بیشتر از هر دروازه بان دیگری در تاریخ فوتبال است. او بیشتر از هر بازیکن دیگری پیراهن تیم ملی ایتالیا را بر تن کرده است. بوفون بیشترین تعداد بازی به عنوان کاپیتان تیم ملی ایتالیا را هم در اختیار دارد. او در 5 جام جهانی حضور داشت و در 4 تورنمنت به میدان رفت.

جان لوییجی بوفون 10 بار قهرمان سری آ ایتالیا شد که بیشتر از هر بازیکن دیگری است. او رکورددار بیشترین بازی در این لیگ نیز به شمار می رود. بوفون 13 بار برنده عنوان بهترین دروازه بان فصل سری آ شد. او 5 بار در تیم منتخب فصل یوفا قرار گرفت و سه بار بهترین دروازه بان اروپا شد. بوفون سه بار در تیم منتخب سال جهان قرار گرفت و علاوه بر دستکش طلای جام جهانی، در تیم منتخب این مسابقات نیز قرار گرفت.

بوفون در سال 2006 به رتبه دوم توپ طلای فرانس فوتبال رسید و در سال 2020 نیز به تیم دوم منتخب تاریخ این نشریه رسید. این ها تنها بخشی از مهم ترین رکوردها و دستاوردهای جان لوییجی بوفون بودند. او بدون شک یکی از بهترین دروازه بان های تاریخ فوتبال است.

جان لوییجی بوفون؛ یکی از بهترین دروازه بان های تاریخ فوتبال
جان لوییجی بوفون؛ یکی از بهترین دروازه بان های تاریخ فوتبال

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *