0

لیگ برتر انگلیس؛ تاریخچه و رکوردها

لیگ برتر انگلیس

لیگ برتر انگلیس، بالاترین سطح فوتبال انگلیس به شمار می رود. در این مطلب نگاهی داریم به تاریخچه، تیم ها، قهرمانان و رکوردداران این لیگ.

انگلیسی ها همواره ادعا کرده اند که رشته فوتبال از این کشور جهانی شده و همیشه به سطح لیگ فوتبال خود بالیده اند. لیگ فوتبال انگلیس قدمت بسیار زیادی دارد و قدیمی ترین لیگ فوتبال دنیا به شمار می رود اما فرمت این لیگ در طول سال ها تغییر کرده و امروزه با نام Premier League برگزار می شود. در این مطلب نگاهی داریم به لیگ برتر انگلیس.

تاریخچه

اولین بار سال 1888 بود که لیگ فوتبال انگلیس با نام Football League شروع به کار کرد. چیزی نگذشت که در سال 1892، نام این رقابت ها به لیگ دسته اول فوتبال (Football League First Division) تغییر پیدا کرد و حدود یک قرن با همین نام به کار خود ادامه داد.

در ابتدا تنها 8 تیم در لیگ فوتبال انگلیس حضور داشتند اما از سال 1892 تعداد تیم ها رفته رفته بیشتر شد تا جایی که مسابقات در دسته های مختلف برگزار شد. بزرگ ترین تحول لیگ انگلیس در اوایل دهه 1990 صورت گرفت، جایی که قرار شد تیم ها برای درآمدزایی بیشتر، لیگ جدیدی به نام لیگ برتر انگلیس (Premier League) تشکیل دهند.

از سال 1892 تعداد تیم های لیگ فوتبال انگلیس بیشتر شد و سطوح مختلفی شکل گرفت
از سال 1892 تعداد تیم های لیگ فوتبال انگلیس بیشتر شد و سطوح مختلفی شکل گرفت

تاسیس لیگ برتر انگلیس

در جولای 1991، باشگاه های حاضر در بالاترین سطح فوتبال انگلیس، توافق نامه ای امضا کردند تا لیگ جدیدی تشکیل دهند. همانطور که ذکر شد، هدف از تشکیل این لیگ، درآمدزایی بیشتر بود که بخش بزرگی از آن، به دلیل حق پخش تلویزیونی بود که با شبکه Sky Sports به امضا رسید.

در همین راستا، تیم ها در سال 1992 از لیگ فوتبال انگلیس انصراف دادند و همین باعث شد تا سطوح مختلف فوتبال انگلیس از یکدیگر جدا شود و لیگ برتر انگلیس (Premier League) تاسیس شود. در ابتدا 22 تیم در این لیگ حضور داشتند اما تعداد تیم ها از فصل 1996-1995 به 20 تیم کاهش یافت.

نحوه برگزاری

نحوه برگزاری لیگ برتر انگلیس ساده است. 20 تیم هر فصل با یکدیگر رقابت می کنند که در مجموع 38 هفته را تشکیل می دهد. هر تیم با 19 تیم دیگر دوبار بازی می کند که یک بازی خانگی و یک بازی خارج از خانه است. به این ترتیب تیم ها در هر فصل 19 بازی خانگی و 19 بازی خارج از خانه دارند.

در پایان تیمی که بیشترین امتیاز را کسب کند، قهرمان می شود و 3 تیم آخر جدول نیز به رقابت های چمپیونشیپ سقوط می کنند. لازم به ذکر است که 4 تیم اول جدول لیگ برتر انگلیس نیز راهی مسابقات لیگ قهرمانان اروپا می شوند.

هر فصل این لیگ شامل 38 هفته می شود
هر فصل این لیگ شامل 38 هفته می شود

تیم های قهرمان لیگ برتر انگلیس

اگر فرمت قبلی لیگ انگلیس را هم حساب کنیم، تا به امروز 24 تیم مختلف قهرمان این لیگ شده اند که این میان منچستریونایتد با 20 قهرمانی، بالاتر از لیورپول با 19 قهرمانی، رکورددار است. آرسنال تنها تیم دیگری است که تعداد قهرمانی هایش در این لیگ دو رقمی (13) شده است.

در فرمت جدید اما شرایط متفاوت است. تا به امروز 7 تیم در فرمت جدید لیگ انگلیس (لیگ برتر انگلیس) قهرمان شده اند که مجددا منچستریونایتد با 13 قهرمانی، در فرمت جدید نیز رکورددار است. منچستریونایتد تنها تیمی است که در فرمت جدید، تعداد قهرمانی هایش را دو رقمی کرده است.

تیمقهرمانی لیگ برتر انگلیسمجموع قهرمانی
منچستریونایتد1320
لیورپول119
آرسنال313
اورتون09
منچسترسیتی79
استن ویلا07
ساندرلند06
چلسی56
نیوکاسل04
شفیلدونزدی04
ولورهمپتون03
لیدز یونایتد03
هادرزفیلد تاون03
بلکبرن13
پرستون نورث اند02
تاتنهام هاتسپر02
دربی کانتی02
برنلی02
پورتسموث02
شفیلد یونایتد01
وست برومویچ01
ایپسویچ تاون01
ناتینگهام فارست01
لسترسیتی11
منچستریونایتد با 20 قهرمانی از جمله 13 قهرمانی در فرمت جدید لیگ انگلیس، رکورددار است
منچستریونایتد با 20 قهرمانی از جمله 13 قهرمانی در فرمت جدید لیگ انگلیس، رکورددار است

رکوردهای لیگ برتر انگلیس

در تاریخ لیگ انگلیس رکوردهای زیادی به ثبت رسیده اند که نگاهی داریم به برخی از مهم ترین رکوردها. البیته لازم به ذکر است که در این قسمت فقط رکوردهای فرمت جدید یا همان Premier League را بررسی می کنیم.

سرالکس فرگوسن با 13 قهرمانی در لیگ برتر انگلیس، با اختلاف پرافتخارترین سرمربی تاریخ این مسابقات است. تمام 13 قهرمانی منچستریونایتد در لیگ برتر انگلیس، تحت هدایت فرگوسن به دست آمده است. رکورد بیشترین حضور به عنوان مربی اما دست آرسن ونگر است که در چارچوب این مسابقات، 828 بار روی نیمکت آرسنال نشست.

سرالکس فرگوسن با 13 قهرمانی در لیگ برتر انگلیس، با اختلاف پرافتخارترین سرمربی تاریخ این مسابقات است
سرالکس فرگوسن با 13 قهرمانی در لیگ برتر انگلیس، با اختلاف پرافتخارترین سرمربی تاریخ این مسابقات است

به لطف قهرمانی های پرشمار منچستریونایتد و ثبات بی نظیر رایان گیگز، او با 13 قهرمانی، پرافتخارترین بازیکن تاریخ Premier League است. گیگز نیز در تمام قهرمانی های شیاطین سرخ حاضر بوده است. گیگز با 162 پاس گل، رکورددار بیشترین پاس گل در این لیگ نیز به شمار می رود.

الن شیرر با 260 گل، بهترین گلزن تاریخ Premier League است. با این حال 4 کفش طلای تیری هانری، بیشترین عنوان آقای گلی تاریخ این لیگ به شمار می رود. هیچ بازیکنی به اندازه گرت بری (653 بازی) در این لیگ به میدان نرفته است و هیچ دروازه بانی به اندازه پتر چک (202 کلین شیت) موفق به بسته نگه داشتن دروازه اش نشده است.

رایان گیگز رکورددار قهرمانی به عنوان یک بازیکن و بیشترین پاس گل تاریخ این لیگ است
رایان گیگز رکورددار قهرمانی به عنوان یک بازیکن و بیشترین پاس گل تاریخ این لیگ است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *