0

بیشترین امتیاز در یک بازی بسکتبال

بیشترین امتیاز در یک بازی بسکتبال

بیشترین امتیاز در یک بازی بسکتبال چه قدر است؟ بیشترین امتیاز توسط یک بازیکن یا یک تیم؟ نگاهی داریم به این آمار.

بسکتبال بازی های پرامتیاز زیادی به خود دیده است. بعضی از این بازی ها اما به دلیل امتیازهای بالای خود تاریخی شده اند. در این مطلب نگاهی داریم به رکوردهای مربوط به امتیاز در یک بازی بسکتبال. لازم به ذکر است که بسیاری از این رکوردها مربوط به مسابقات آماتور و غیر رسمی می شوند که در قیاس با مسابقات حرفه ای، ارزش بالایی ندارند. در ادامه بیشترین امتیاز در یک بازی بسکتبال و همچنین پرامتیازترین بازی تاریخ این رشته را مرور می کنیم.

بیشترین امتیاز در یک بازی بسکتبال چه قدر است؟

تا به امروز 36 بار در یک بازی پیش آمده که بازیکنی به 100 امتیاز برسد. بیشترین امتیاز در یک بازی بسکتبال مربوط می شود به متس ورملین، بسکتبالیست سوئدی که در 13 سالگی و در جریان تورنمنتی در استکهلم به این رکورد رسید. در سطح ملی نیز لو سالوادور، بازیکن تیم ملی فیلیپین در سال 1923 توانست 116 امتیاز برابر چین کسب کند.

همانطور که ذکر شد، بازیکن های بسیاری تواسنته اند به حداقل 100 امتیاز برسند اما اهمیت این رکورد وقتی بالا می رود که در یک بازی حرفه ای و رسمی ثبت شده باشد. در لیگ NBA که معتربترین لیگ بسکتبال دنیا است، تنها یک بازیکن توانسته به عدد جادویی 100 امتیاز در یک بازی برسد.

بیشترین امتیاز در یک بازی بسکتبال توسط یک بازیکن

در تاریخ 2 مارس سال 1962، ویلت چمبرلین در پیروزی 147-169 فیلادلفیا واریرز مقابل نیویورک نیکس، موفق به کسب 100 امتیاز شد. چمبرلین در کوارترهای این بازی، به ترتیب 23 امتیاز، 18 امتیاز، 28 امتیاز و 31 امتیاز کسب کرد. تا به امروز، هیچ بازیکنی حتی نزدیک به این رکورد هم نشده است. نزدیک ترین امتیاز به این رکورد، کسب 81 امتیاز کوبی برایانت در سال 2006 و مقابل تورنتو رپترز است.

100 امتیاز ویلت چمبرلین برابر نیویورک نیکس، بیشترین امتیاز یک بازیکن در یک بازی تاریخ NBA است
100 امتیاز ویلت چمبرلین برابر نیویورک نیکس، بیشترین امتیاز یک بازیکن در یک بازی تاریخ NBA است

پرامتیازترین بازی تاریخ بسکتبال

وقتی درباره پرامتیازترین بازی های تاریخ بسکتبال صحبت می کنیم، لیگ NBA بیشتر از قبل مطرح می شود. در قوانین فدراسیون جهانی بسکتبال (FIBA)، هر بازی بسکتبال شامل چهار کوارتر ده دقیقه ای می شود. در لیگ NBA اما هر کوارتر 12 دقیقه است و همین باعث 8 دقیقه طولانی تر شدن بازی های این لیگ می شود. به همین دلیل، بازی های NBA پرامتیازتر از سایر مسابقات بسکتبال است.

در 13 دسامبر 1983، پرامتیازترین بازی تاریخ NBA برگزار شد. دیترویت پیستونز با نتیجه 184-186 از سد دنور ناگتس گذشت. مجموع 370 امتیاز این بازی، بیشترین امتیاز یک بازی در تاریخ NBA است. 186 امتیاز پیستونز، بیشترین امتیاز یک تیم در یک بازی لیگ NBA است و 184 امتیاز دنور ناگتس نیز در رده دوم این لیست قرار می گیرد. 142 فیلدگل ثبت شده در این بازی، بیشترین فیلدگل در یک بازی NBA است. 93 اسیست در این بازی ثبت شد و چهار بازیکن نیز به حداقل 40 امتیاز رسیدند که هر دو رکورد به شمار می روند.

پیروزی 184-186 دیترویت پیستونز برابر دنور ناگتس، پرامتیازترین بازی تاریخ NBA است
پیروزی 184-186 دیترویت پیستونز برابر دنور ناگتس، پرامتیازترین بازی تاریخ NBA است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *