0

مایکل فلپس؛ پرافتخارترین ورزشکار تاریخ المپیک

مایکل فلپس

مایکل فلپس یکی از بهترین ورزشکاران تاریخ و پرافتخارترین ورزشکار المپیک است. در این مطلب نگاه مختصری داریم به این ورزشکار.

وقتی از المپیک صحبت می کنیم، یکی از اولین نام هایی که به ذهن می آید، بدون شک مایکل فلپس است. شناگر افسانه ای آمریکا که در 5 المپیک شرکت کرد و توانست 28 مدال رنگارنگ کسب کند تا خودش را در تاریخ المپیک جاودانه کند. نگاهی داریم به دوران حرفه ای مایکل فلپس.

وقتی جهان با مایکل فلپس آشنا شد

شروع کار فلپس در 15 سالگی و المپیک 2000 سیدنی بود. فلپس نوجوان اما نتوانست در آن المپیک به توفیقی برسد.
المپیک 2004 جایی بود که همه با نام فلپس آشنا شدند. حضور در 8 ماده و کسب 6 طلا و 2 برنز. فلپس خیلی زود نشان داد که می تواند به پرافتخارترین ورزشکار این مسابقات تبدیل شود و المپیک 2008، اوج کار این افسانه دنیای شنا بود.

درخشش تاریخی در المپیک 2008

فلپس در المپيک 2008 یکی از بهترین عملکردهای تاریخ ورزش را به ثبت رساند و در تمام 8 ماده ای که شرکت کرد، به مدال طلا رسید تا در تعداد مدال های طلای خود را به عدد 14 برساند. 8 مدال طلای فلپس، بیشترین تعداد طلای یک ورزشکار در یک دوره المپیک به شمار می رود. فلپس تا همینجا نیز بیشترین تعداد طلای تاریخ المپیک را کسب کرده بود!

8 مدال طلای مایکل فلپس در المپیک 2008، بیشترین مدال طلای یک ورزشکار در یک دوره المپیک است
8 مدال طلای مایکل فلپس در المپیک 2008، بیشترین مدال طلای یک ورزشکار در یک دوره المپیک است

کارنامه شگفت انگیز مایکل فلپس

کار این شناگر نابغه به اینجا تمام نشد. 4 طلا و 2 نقره در المپیک 2012 و 5 طلا و یک نقره در المپیک 2016، فلپس را به جایگاهی رساند که می توان گفت شاید هیچوقت ورزشکاری به آن نرسد.

فلپس در 5 المپیک حضور یافت و در 30 ماده شرکت کرد که در 28 ماده به مدال و در 23 ماده به مدال طلا رسید. نزدیک ترین ورزشکار به مدال های فلپس، لاریسا لاتینینا، ژیمناست شوروی سابق است که به 18 مدال رسید و در کنار سه ورزشکار دیگر، 9 مدال طلا کسب کرده است.

فلپس هنگامی که بازنشسته شد، 39 رکورد مختلف در اختیار داشت. او در طول دوران حرفه ای خود 82 مدال کسب کرد، از جمله 65 مدال طلا.

مایکل فلپس در دوران حرفه ای خود، 82 مدال کسب کرد
مایکل فلپس در دوران حرفه ای خود، 82 مدال کسب کرد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *