0

مسترز مونته کارلو

مسترز مونته کارلو

سومین رقابت از مسترزهای 1000 امتیازی فصل تنیس، مسترز مونته کارلو است. نگاهی داریم به این مسابقات.

مسابقات مونته کارلو، سومین مسترز 1000 امتیازی فصل تنیس و اولین مسترز سال است که روی سطح خاک برگزار می شود. این مسابقات که در ماه اپریل برگزار می شود، به نوعی شروع کننده فصل خاک در تنیس به شمار می رود و بعد از این مسابقات، 2 مسترز 1000 امتیازی دیگر و همچنین گرند اسلم رولاند گاروس نیز روی خاک برگزار می شوند. در این مطلب به معرفی این مسابقات می پردازیم.

تاریخچه مسترز مونته کارلو

قدمت مسابقات تنیس مونته کارلو به بیشتر از یک قرن پیش برمی گردد. اولین بار در سال 1897 بود که مسابقه تنیس در مونته کارلو برگزار شد و این مسابقات از سال 1969 شکل و شمایل جدی تر و رسمی تری به خود گرفت و به یکی از مسابقات عصر جدید و مدرن تنیس تبدیل شد. مونته کارلو در 2 مقطع زیر مجموعه مسابقات Grand Prix Super Series بود و سپس با تغییر فرمت این مسابقات، از سال 1990 به پای ثابت مسترزهای 1000 امتیازی تبدیل شد.

نمایی از محل برگزاری مسابقات مسترز مونته کارلو
نمایی از محل برگزاری مسابقات مسترز مونته کارلو

نحوه برگزاری

فرمت و نحوه برگزاری مسترزهایی که روی خاک برگزار می شوند، شبیه به یکدیگر است. 56 تنیسور در این مسابقات شرکت می کنند که سیدبندی این مسابقات بر اساس آخرین رده بندی ATP صورت می گیرد. 8 سید برتر در دور اول استراحت می کنند و از راند دوم به مسابقات اضافه می شوند. در دور اول نیز 48 تنیسور با یکدیگر رقابت می کنند که 24 بازیکن به دور دوم می رسند و با اضافه شدن 8 سید برتر، تعداد بازیکنان در این مرحله به 32 تنیسور می رسد.

جوایز نقدی

قهرمان ($)فینال ($)نیمه نهایی ($)یک چهارم نهایی ($)یک هشتم نهایی ($)راند سوم ($)راند دوم ($)راند اول ($)
990,052540,638295,618161,24586,24846,25125,62213,126

رکوردهای مسترز مونته کارلو

مسابقات مونته کارلو مساوی است با رافائل نادال! تقریبا مهم ترین رکوردهای تاریخ این مسابقات دست نادال است و او توانسته خود را در مونته کارلو جاودانه کند. نادال 12 بار به فینال این رقابت ها رسیده و 11 قهرمانی کسب کرده که هر دو یک رکورد است. تنها باخت نادال در فینال مقابل نواک جوکوویچ بوده است.

نادال 8 بار متوالی در این مسابقات قهرمان شده که یک رکورد میان تمام مسابقات تاریخ تنیس به شمار می رود. تنیسور اسپانیایی تا به امروز 79 بار در این رقابت ها بازی کرده که بیشترین تعداد بازی در این مسابقات است. نادال 73 پیروزی در مسترز مونته کارلو به دست آورده که این نیز رکورد بیشترین پیروزی است. او با 46 پیروزی متوالی در مونته کارلو نیز رکورددار است.

رافائل نادال سابقه 11 قهرمانی از جمله 8 عنوان متوالی در مسترز مونته کارلو دارد
رافائل نادال سابقه 11 قهرمانی از جمله 8 عنوان متوالی در مسترز مونته کارلو دارد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *