0

نقل و انتقالات لیگ فوتبال عربستان

نقل و انتقالات لیگ فوتبال عربستان

فوتبال عربستان در تابستان 2023 روزهای شلوغی را سپری کرد. در این مطلب نگاهی داریم به مهم ترین نقل و انتقالات فوتبال عربستان.

لیگ عربستان دیگر از یک لیگ معمولی خارج شده است. حضور برخی از مهم ترین چهره های دنیای فوتبال و ستاره های پرتعداد، باعث شده تا نام این لیگ بیشتر از هر زمان دیگری سر زبان ها بیفتد. در این مطلب نگاهی داریم به مهم ترین نام هایی که به لیگ فوتبال عربستان آمده اند.

کریستیانو رونالدو؛ رهبر تحولات لیگ عربستان

وقتی بعد از جام جهانی 2022، تیم النصر عربستان با جذب کریستیانو رونالدو همه را شگفت زده کرد، عده کمی تصور می کردند که لیگ عربستان در حدود 6 ماه، متحول شود. عربستان سعودی در سال های اخیر سرمایه گذاری زیادی روی ورزش کرده و حالا نوبت به فوتبال رسیده است.

پرژه عربستان سعودی در رشته گلف نیز مسیر مشابهی داشت. آن ها با تاسیس مسابقات LIV Golf و جذب فیل میکلسن، اسطوره آمریکایی گلف، ستاره های این رشته را جذب کردند. کار به جایی رسید که LIV Golf به قدری توسعه یافت که قرار است با PGA Tour که مهم ترین سازمان گلف است، ادغام شود!

عربستان سعودی در فوتبال هم همین مسیر را رفت. انتقال کریستیانو رونالدو به النصر، حکم جذب فیل میکلسن را داشت. لیگ حرفه ای عربستان سعودی با تزریق فراوان سرمایه و خصوصی سازی، به قدرتی رسید که توانایی جذب معروف ترین ستاره های دنیای فوتبال را دارد.

انتقال کریستیانو رونالدو به النصر، تازه شروع طوفان عربستان سعودی بود
انتقال کریستیانو رونالدو به النصر، تازه شروع طوفان عربستان سعودی بود

کوچ ستاره های فوتبال به لیگ فوتبال عربستان

با پایان فصل 2023-2022 فوتبال اروپا، کم کم سیل کوچ ستاره های معروف به لیگ عربستان شروع شد. پیشنهادهای نجومی و شگفت انگیز عربستان سعودی، نام های بسیاری را سمت این لیگ کشاند. کریم بنزما یکی دیگر از نام هایی بود که انتقالش به عربستان، همه را شوکه کرد. طبق ادعای رسانه ها، با احتساب قراردادهای تبلیغاتی، بنزما تقریبا سالی 200 میلیون دلار در تیم الاتحاد عربستان دریافت می کند.

برنده توپ طلای 2022، یکی از چندین ستاره معروف دنیای فوتبال بود که در تابستان 2023 به عربستان رفت. البته سعودی تنها ستاره هایی که نزدیک به پایان دوران حرفه ای شان هستند را جذب نکرد. به عنوان مثال روبن نوس در 26 سالگی یا سرگی میلینکوویچ ساویچ با 28 سال، از ستاره های جوان فوتبال هستد که به لیگ حرفه ای عربستان رفتند.

نام هایی که راهی لیگ عربستان شدند، بسیار زیاد است. از سادیو مانه، ریاض ماحرز و انگولو کانته گرفته تا جردن هندرسن، ادواردو مندی و روبرتو فیرمینو. جذب نام های مشهور فقط به بازیکن ها خلاصه نشد و حتی مربی هایی همچون استیون جرارد هم راهی عربستان شدند.

برنده توپ طلای 2022، در انتقالی غافلگیرکننده از رئال مادرید جدا شد و به عربستان رفت
برنده توپ طلای 2022، در انتقالی غافلگیرکننده از رئال مادرید جدا شد و به عربستان رفت

دست رد مسی و امباپه به پیشنهاد نجومی عربستان سعودی

عربستان دو پیشنهاد تاریخی برای جذب لیونل مسی و کیلیان امباپه هم ارائه داد. سعودی ها تلاش فراوانی کردند تا بعد از کریستیانو رونالدو، دیگر اسطوره مستطیل سبز یعنی لیونل مسی را هم جذب کنند که بازیکن آرژانتینی قبول نکرد. ادعا می شد که تیم الهلال حاضر است سالی یک میلیارد دلار به مسی بدهد. با این حال مسی تصمیم گرفت تا فوتبال خود را در لیگ MLS ادامه دهد.

پیشنهاد دیگر که شاید عجیب ترین پیشنهاد هم به شمار می رفت، پیشنهاد باز هم الهلال این بار به کیلیان امباپه بود. الهلال پیشنهاد 332 میلیون دلاری به پاریسن ژرمن داد تا ستاره 24 ساله این تیم را به خدمت بگیرد. الهلال 776 میلیون دلار نیز برای شخص امباپه کنار گذاشت. به عبارتی، این تیم تنها برای یک سال، حاضر بود تا 1.1 میلیارد دلار هزینه کند تا امباپه را به عربستان بیاورد. در ضمن الهلال به امباپه اجازه می داد تا او در سال 2024 به طور رایگان راهی رئال مادرید شود! در پایان اما کیلیان امباپه این قرارداد تاریخی را قبول نکرد.

لیونل مسی و کیلیان امباپه پیشنهاد عربستان سعودی را قبول نکردند
لیونل مسی و کیلیان امباپه پیشنهاد عربستان سعودی را قبول نکردند

انتقال باورنکردنی نیمار به الهلال عربستان

عربستان سعودی و باشگاه الهلال اما دست بردار نبودند. آن ها می خواستند به هر قیمتی که شده، یک ستاره جهانی و چهره سرشناس دیگر را به لیگ خود اضافه کنند. این بار سراغ نیمار رفتند. ستاره برزیلی هم با پیشنهاد نجومی الهلال ترغیب شد و با قراردادی دو ساله، راهی این تیم شد.

شنیده ها حاکی از این است که بندهای شگفت انگیزی در قرارداد نیمار با الهلال عربستان وجود دارد. یک کاخ با پرسنل کامل در اختیار این بازیکن برزیلی قرار می گیرد. او به یک هواپیمای شخصی دسترسی خواهد داشت. به ازای هر برد الهلال، نیمار 80 هزار دلار علاوه بر دستمزد خود دریافت می کند. همچنین هر پست او در شبکه های اجتماعی که مرتبط با عربستان سعودی باشد نیز، 500 هزار دلار برای بازیکن جدید الهلال به ارمغان می آورد!

نیمار با قراردادی دو ساله راهی الهلال عربستان شد
نیمار با قراردادی دو ساله راهی الهلال عربستان شد

هزینه های تاریخی لیگ حرفه ای عربستان

جالب است بدانید که لیگ عربستان با حدود 900 میلیون یورو هزینه، بیشتر از چهار لیگ معتبر اروپا در این تابستان هزینه کرده است. تنها لیگ برتر انگلیس در تابستان 2023 بیشتر از لیگ حرفه ای عربستان هزینه کرده است!

مهم ترین انتقالات لیگ فوتبال عربستان

در پایان نگاهی داریم به مهم ترین نقل و انتقالات لیگ فوتبال عربستان در تابستان 2023. جدول زیر، مربوط به مهم ترین ستاره هایی است که راهی لیگ حرفه ای عربستان شده اند. لازم به ذکر است که ستون «هزینه» در جدول زیر، مربوط به هزینه انتقال می شود و ارتباطی با دستمزد بازیکن ندارد.

بازیکنتیم مبداتیم مقصدهزینه (یورو)
گابریل ویگاسلتاویگوالاهلی40 میلیون
ریاض ماحرزمنچسترسیتیالاهلی35 میلیون
الن سنت مکسیمیننیوکاسلالاهلی25 میلیون
ادوارد مندیچلسیالاهلی18.5 میلیون
فرانک کسیهبارسلوناالاهلی12.5 میلیون
روبرتو فیرمینولیورپولالاهلیآزاد
فابینیولیورپولالاتحاد46.7 میلیون
ژوتاسلتیکالاتحاد29 میلیون
کریم بنزمارئال مادریدالاتحادآزاد
انگولو کانتهچلسیالاتحادآزاد
سادیو مانهبایرن مونیخالنصر30 میلیون
آیمریک لاپورتهمنچسترسیتیالنصر30 میلیون
سکو فوفانالنسالنصر19 میلیون
مارسلو بروزوویچاینترالنصر18 میلیون
الکس تلسمنچستریونایتدالنصر7 میلیون
نیمارپاریسن ژرمنالهلال90 میلیون
مالکومزنیتالهلال60 میلیون
روبن نوسولورهمپتونالهلال55 میلیون
الکساندر میتروویچنیوکاسلالهلال50 میلیون
سرگی میلینکوویچ ساوویچلاتزیوالهلال42 میلیون
کالیدو کولیبالیچلسیالهلال23 میلیون
یاسین بونوسویاالهلال21 میلیون
جردن هندرسنلیورپولالاتفاق14 میلیون
جورجینیو واینالدومپاریسن ژرمنالاتفاق10 میلیون
جک هندریکلوب بروخهالاتفاق6.9 میلیون
موسی دمبلهلیونالاتفاقآزاد
کاپیتان های سابق لیورپول، سرمربی و بازیکن جدید الاتفاق
کاپیتان های سابق لیورپول، سرمربی و بازیکن جدید الاتفاق

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *