0

لیورکاپ؛ تیم اروپا برابر تیم جهان

لیورکاپ

لیورکاپ یکی از تورنمنت های جدید و سالانه دنیای تنیس است که در آن تیم منتخب تنیسورهای اروپایی برابر تیم منتخب تنیسورهای سایر نقاط جهان قرار می گیرد.

در برخی از رشته های ورزشی، مسابقاتی وجود دارد که در آن تیم های منتخب از بهترین بازیکنان آن رشته به مصاف هم می روند. در تنیس نیز چند سالی است که مسابقاتی با نام لیورکاپ شکل گرفته که در آن بهترین تنیسورهای قاره اروپا در مقابل بهترین تنیسورهای سایر نقاط جهان قرار می گیرند. نگاهی داریم به این مسابقات.

ایده و شکل گیری مسابقات

بزرگان رشته تنیس سال ها در فکر برگزاری مسابقاتی بودند که شباهت بسیاری به مسابقات رایدر کاپ ورزش گلف دارد. رایدر کاپ از سال 1927 میان بهترین گلف بازهای آمریکا و قاره اروپا برگزار می شود و یکی از تورنمنت های جذاب فصل گلف به شمار می رود. سرانجام با حمایت چهره هایی همچون راجر فدرر، قرار شد تا از سال 2017 مسابقاتی با نام لیورکاپ که از نام راد لیور، اسطوره تنیس جهان الهام گرفته، برگزار شود و در آن بهترین های قاره اروپا در برابر بهترین تنیسورهای سایر نقاط جهان قرار بگیرند.

این مسابقات معمولا دو هفته بعد از اتمام گرند اسلم یو اس اپن شروع به کار می کند. تصمیم بر این است که میزبان این مسابقات هر سال میان یک شهر اروپایی و سایر شهرهای جهان تغییر کند و معمولا شهرهایی میزبان لیورکاپ شوند که مسابقات معتبری در سطح تنیس حرفه ای ندارند. لازم به ذکر است که مسابقات لیورکاپ شامل هیچ امتیازی در رنکینگ ATP نمی شود و اعضای تیم برنده، هر کدام 250 هزار دلار دریافت می کنند.

لیورکاپ تنیس با تلاش راجر فدرر تشکیل و به افتخار راد لیور نامگذاری شد
لیورکاپ تنیس با تلاش راجر فدرر تشکیل و به افتخار راد لیور نامگذاری شد

نحوه برگزاری مسابقات لیورکاپ

فرمت مسابقات لیورکاپ به این شکل است که 6 بازیکن از اروپا و 6 بازیکن از سایر نقاط جهان انتخاب می شوند. سه بازیکن هر تیم با توجه به رنکینگ ATP بعد از گرند اسلم رولاند گاروس انتخاب می شوند و سه بازیکن دیگر نیز توسط کاپیتان تیم ها انتخاب می شوند. کاپیتان هر تیم، یکی از اسطوره های تنیس است. تا به اینجا، بیورن بورگ کاپیتان تیم اروپا و جان مک انرو کاپیتان تیم جهان هستند.

12 بازی در طول سه روز برگزار می شود. 9 بازی تک نفره و سه بازی نیز دو نفره هستند. هر پیروزی در روز اول شامل یک امتیاز می شود، در روز دوم 2 امتیاز دارد و در روز سوم نیز سه امتیاز را به همراه دارند. هر تیمی که زودتر به 13 امتیاز برسد برنده لیورکاپ می شود. نحوه مسابقات به شکلی است که قهرمانی فقط در روز سوم ممکن خواهد بود.

در دو روز ابتدایی، 6 بازی تک نفره برگزار می شود که شامل روزی سه بازی می شود. تمام 6 بازیکن حاضر در تیم ها باید در حداقل یک بازی شرکت کنند. البته هیچ بازیکنی نمی تواند بیشتر از دو بازی تک نفره انجام دهد. باید 4 بازیکن از هر تیم نیز در بازی های دو نفره حضور داشته باشند.

از سال 2017 که مسابقات لیورکاپ برگزار می شود، کاپیتان تیم اروپا بیورن بورگ (سمت چپ) و کاپیتان تیم جهان جان مک انرو (سمت راست) است
از سال 2017 که مسابقات لیورکاپ برگزار می شود، کاپیتان تیم اروپا بیورن بورگ (سمت چپ) و کاپیتان تیم جهان جان مک انرو (سمت راست) است

فرمت مسابقات

بازی های لیورکاپ با فرمت متفاوتی نسبت به سایر مسابقات تنیس برگزار می شوند. دو ست ابتدایی مانند مسابقات معمولی برگزار می شود. اگر تنیسوری دو ست پیروز شود، برنده لقب می گیرد اما اگر بعد از دو ست، نتیجه 1-1 باشد، ست سوم به صورت تای بریک 10 تایی برگزار می شود و دیگر خبری از یک ست کامل نیست.

در پایان اعضای تیم قهرمان، هرکدام 250 هزار دلار دریافت می کنند. همانطور که ذکر شد، مسابقات لیورکاپ تاثیری در رنکینگ تنیس ندارد.

بازنشستگی راجر فدرر

لیورکاپ 2022 تا همیشه به دلیل خداحافظی راجر فدرر به یاد آورده خواهد شد. فدرر چندی قبل از لیورکاپ 2022، اعلام کرد که در این مسابقات به طور رسمی از تنیس حرفه ای بازنشسته خواهد شد. فدرر از رقیب های بزرگ خود همچون رافائل نادال، نواک جوکوویچ و اندی ماری دعوت کرد تا در این مسابقات حضور داشته باشند و در دیداری دو نفره نیز به همراه رافائل نادال بازی کرد.

راجر فدرر در لیورکاپ 2022 از تنیس حرفه ای خداحافظی کرد
راجر فدرر در لیورکاپ 2022 از تنیس حرفه ای خداحافظی کرد

آمار و ارقام لیورکاپ

از سال 2017 تا به امروز، 5 دوره مسابقات لیورکاپ برگزار شده (سال 2020 برگزار نشد) که 4 دوره را تیم اروپا برنده شده و یکبار نیز تیم جهان توانسته فاتح این رقابت لقب بگیرد. 5 بازیکن هر کدام با 4 دوره حضور، رکورددار حضور در این تورنمنت هستند: راجر فدرر، الکساندر زورف، نیک کیرویس، جان ایسنر و جک ساک. الکساندر زورف موفق به قهرمانی در 4 دوره شده که بیشتر از هر تنیسور دیگری است. جک ساک در 10 بازی (9 بازی دو نفره) به پیروزی رسیده که یک رکورد است. ساک همچنین با حضور در 16 بازی لیورکاپ، رکورد بیشترین بازی این مسابقات را در اختیار دارد.

سالتیم قهرماننتیجهتیم دوم
2017تیم اروپا9-15تیم جهان
2018تیم اروپا8-13تیم جهان
2019تیم اروپا11-13تیم جهان
2021تیم اروپا1-14تیم جهان
2022تیم جهان8-13تیم اروپا
تیم اروپا قهرمان  4 دوره لیورکاپ شده است
تیم اروپا قهرمان 4 دوره لیورکاپ شده است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *