0

لیگ NASL؛ پروژه ای که فوتبال را در آمریکا گسترش داد

لیگ NASL

آمریکا هیچگاه فوتبال را به عنوان یکی از ورزش های اصلی خود بازی نکرده است. امروز اما لیگ MLS، پنجمین لیگ معتبر این کشور به شمار می رود، به دلیل شناخته شدن این رشته در دهه 1970 و لیگ NASL است.

تشکیل لیگ NASL

در عصرى كه بيسبال و فوتبال آمريكايى حرف اول و آخر را در ايالات متحده مى زدند و حتى بسكتبال هم به رونق امروز نبود، آمريكا سعى داشت تا طعم هيجان فوتبال را نيز به مردم خود بچشاند. اولين ليگ معتبر و سطح بالاى فوتبال در آمريكا با نام North American Soccer League، از سال 1968 شروع به كار كرد.

ليگ NASL شامل تيم هاى آمريكايى و كانادايى بود. به همان شيوه ورزش هاى آمريكايى يعنى فصل عادى و پلى آف، شروع به كار كرد اما جدى ترين مشكل این لیگ، عدم استقبال از اين مسابقات بود. مسئولان اين ليگ بعد از چند سال ناموفق، سعى كردند تا با آوردن چهره هاى معروف دنياى فوتبال، اين ليگ را سر و سامان دهند.

هيچ بازيكنى بهتر از پله نمى توانست چهره اين ليگ تازه تاسيس باشد. اصرار بيش از حد مقامات اين ليگ به پله، باعث شد تا اسطوره برزيلى از بازنشستگى در بيايد. او 3 فصل را در نيويورک كاسموس سپرى کرد. پله تنها چهره شناخته شده در اين ليگ نبود. بازيكنانى همچون يوهان كرویف، فرانتس بكن باوئر، گرد مولر، جرج بست و كارلوس آلبرتو نيز سابقه بازى براى تيم هاى مختلف اين ليگ را داشتند.

فرانتس بکن باوئر و پله در تیم نیویورک کاسموس
فرانتس بکن باوئر و پله در تیم نیویورک کاسموس

مسابقه ساکربول

از تاسیس لیگ NASL تا سال 1974، فینال این مسابقات با نام NASL Championship Final برگزار می شد. سران لیگ NASL اما برای توسعه بیشتر لیگ خود تصمیم گرفتند تا نام فینال را تغییر دهند و آن را بیشتر شبیه سایر لیگ های معتبر خود کنند.

از سال 1975 تا 1983، فينال اين ليگ با نام ساكربول (Soccer Bowl) برگزار مى شد. این نام مانند نام مسابقات مهم رشته فوتبال آمريكايى و مخصوصا مسابقه سوپربول بود. این مسابقه درست شده بود تا مانند سایر لیگ های معتبر آمریکا، فینالی باشکوه برای پایان فصل لیگ فوتبال باشد. در سال 1984 مسابقه ساکربول توسعه یافت و فینال لیگ NASL مثل برخی از میجرلیگ های آمریکا، به صورت سری برگزار شد. سری بازی های ساکربول به این صورت بود که 3 بازی برگزار می شد و هر تیمی که در 2 بازی پیروز می شد، به عنوان قهرمانی می رسید.

مسابقه ساکربول درست شده بود تا مانند سایر لیگ های معتبر آمریکا، فینالی باشکوه برای پایان فصل لیگ فوتبال باشد
مسابقه ساکربول درست شده بود تا مانند سایر لیگ های معتبر آمریکا، فینالی باشکوه برای پایان فصل لیگ فوتبال باشد

افت و سقوط لیگ NASL

با اينكه در ابتدا و مخصوصا بعد از آمدن چهره هاى شناخته شده اى مثل پله، استقبال خوبى از اين رقابت ها شد و ورزشگاه ها پر مى شدند، اما رفته رفته شرايط فرق كرد و NASL به سمت تعطيلى كشيده شد. بعد از مدتى، مردم آمريكا آن شور و اشتياق ابتدايى را براى رفتن به ورزشگاه از دست دادند و سود تيم ها كم شد.

دلایل منحل شدن لیگ NASL

سياست هاى اشتباه اين ليگ مثل برگزارى مسابقات در سالن هاى سر پوشيده و منع مسابقات در فضاى باز نيز به مذاق فوتباليست ها خوش نيامد. از همه مهم تر، فوتبال با بيسبال و فوتبال آمريكايى فرق داشت. عدم وجود تايم اوت و قطع شدن هاى متوالى در اين بازى، باعث شد تا شركت هاى تبليغاتى سمت اين ليگ نيايند (زمانى حتى قرار بود در هنگام ضربات كرنر، تلويزيون هاى آمريكا تبليغ نشان دهند).

سرانجام در انتهاى فصل 1984، برخى از تيم هاى اين ليگ مانند تيم معروف نيويورک كاسموس كه پر افتخارترين تيم NASL هم بود، به دليل وضعيت بد اقتصادى از اين ليگ كنار كشيدند. همين باعث تعطيلى هميشگى ليگ NASL شد.

حضور چهره های معروف دنیای فوتبال در ابتدا باعث محبوبیت NASL شد اما بعد از مدتی این محبوبیت رفته رفته کمتر شد و لیگ با افت بیننده مواجه شد
حضور چهره های معروف دنیای فوتبال در ابتدا باعث محبوبیت NASL شد اما بعد از مدتی این محبوبیت رفته رفته کمتر شد و لیگ با افت بیننده مواجه شد

تاثیر NASL بر پیشرفت فوتبال در آمریکا

خيلى ها بر اين باور هستند كه NASL باعث آشنا شدن بسيارى از آمريكايى ها با فوتبال شد. وجود همين ليگ بود كه آمريكا را به سمت ميزبانى جام جهانى 1994 كشاند. لیگ NASL چهره ورزش فوتبال در آمریکا را تغییر داد و با اینکه درنهایت منحل شد اما تاثیر خودش را گذاشت.

برگزاری منظم بازی ها و حضور چهره هایی که حتی برای مدت کوتاهی هم که شده در این لیگ بازی کردند، باعث شد تا آمریکایی ها کم کم با فوتبال آشنا شوند. آمریکایی ها حاضر شدند تا به ورزشگاه بروند و از نزدیک فوتبال تماشا کنند؛ چیزی که در دهه 1970 بسیار عجیب بود. میزبانی جام جهانی 1994، فوتبال آمریکا را به سطح دیگری برد. تا جایی که لیگ تازه تاسیس MLS به مرور شناخته تر شد و امروز پنجمین لیگ معتبر ایالات متحده به شمار می رود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *