0

فرانتس بکن باوئر؛ قیصر فوتبال آلمان

فرانتس بکن باوئر

فرانتس بكن باوئر، اسطوره تيم ملى آلمان و باشگاه بايرن مونيخ و يكى از بهترين فوتباليست هاى تاريخ، در 78 سالگى درگذشت.

فرانتس بکن باوئر یکی از بهترین های تاریخ فوتبال بود که نقش بسزایی در پیشرفت پست میانی ایفا کرد. قیصر فوتبال آلمان به تمام افتخارات ممکن رسید و مهم ترین دستاوردهای فردی و تیمی را کسب کرد. در این یادداشت نیم نگاهی داریم به فرانتس بکن باوئر.

فرانتس بکن باوئر؛ از بهترین های تاریخ فوتبال

كاپيتان طلايى ترين دوره تاريخ فوتبال آلمان و باشگاه بايرن مونيخ از دنيا رفت. فرانتس بكن باوئر، بازيكنى كه نقش بسيارى در تحول پست مدافع ميانى داشت و از تاثيرگذارترين فوتباليست هاى تاريخ بود. بكن باوئر دوران حرفه اى خود را در سال 1964 شروع كرد و به مدت 13 سال در بايرن مونيخ حضور داشت. او بازى در هامبورگ را هم تجربه كرد و البته يكى از مهم ترين چهره هاى ليگ NASL آمريكا نيز بود و به همراه پله در نيويورک كاسموس بازى كرد.

قيصر در بايرن مونيخ به تمام افتخارات ممكن رسيد؛ از قهرمانى در بوندسليگا تا هت تريک قهرمانى در جام اروپا. ويترين افتخارات Der Kaiser در تيم ملى هم كامل بود. قهرمانى در جام جهانى و جام ملت هاى اروپا، فرانتس بكن باوئر را به يكى از پرافتخارترين بازيكنان تاريخ فوتبال تبديل كرد.

فرانتس بکن باوئر به مهم ترین عناوین فردی و تیمی در فوتبال رسید
فرانتس بکن باوئر به مهم ترین عناوین فردی و تیمی در فوتبال رسید

بكن باوئر دوبار برنده توپ طلاى فرانس فوتبال شد و يكى از 9 بازيكن تاريخ است كه قهرمانى در جام جهانى، جام اروپا (ليگ قهرمانان اروپا) و كسب توپ طلا را تجربه كرده است. او در سال 1990 نيز به عنوان مربى موفق به قهرمانى در جام جهانى شد و يكى از سه نفرى است كه هم به عنوان بازيكن و هم به عنوان مربى به اين افتخار رسيده است.

سبک بازی؛ تاثیر زیاد بکن باوئر در فوتبال

جدا از تمام دستاوردها، فرانتس بكن باوئر در تاريخ فوتبال به عنوان چهره اى به يادآورده مى شود كه فوتبال را تغيير داد. او بسيار مدرن تر از زمان خود بازى مى كرد. يک مدافع سوئيپر كه قدرت بازى سازى فوق العاده اى داشت. از دلايل قدرت بالاى قيصر، تجربه بازى او به عنوان يک وينگر و سپس هافبک بود. او در ابتدا به عنوان يک هافبک بازى مى كرد و در ابتداى دوران حرفه اى اش، تبديل به يک مدافع ميانى شد.

از بکن باوئر به عنوان یکی از کامل ترین بازیکنان تاریخ فوتبال یاد می شود. همانطور که ذکر شد، او سابقه بازی در پست های مختلف را داشت و به همین دلیل نسبت به سایر مدافع ها، از توانایی های بیشتر و منحصر به فردی برخوردار بود.

از بکن باوئر به عنوان یکی از کامل ترین بازیکنان تاریخ فوتبال یاد می شود
از بکن باوئر به عنوان یکی از کامل ترین بازیکنان تاریخ فوتبال یاد می شود

چرا بکن باوئر به قیصر معروف بود؟

فرانتس بکن باوئر به Der Kaiser یا همان قیصر معروف بود. در اصل این لقب به پادشاه قدیمی باواریا اشاره دارد که Kaiser Ludwig نام داشت. یکی از روزنامه های باواریا به دلیل به دلیل قدرت رهبری بکن باوئر و توانایی هایش، به او لقب قیصر را داد که یادآور پادشاه بود. این لقب روی او ماند و فرانتس بکن باوئر به قیصر فوتبال معروف شد.

افتخارات فرانتس بکن باوئر

در پایان نگاهی داریم به مهم ترین دستاوردهای فردی و تیمی فرانتس بکن باوئر. لازم به ذکر است که دستاوردهای قیصر فوتبال آلمان بسیار زیاد است و در اینجا فقط به برخی از مهم ترین دستاوردهای او اشاره شده است.

  • بوندسلیگا (5 عنوان)
  • جام حذفی آلمان (4 عنوان)
  • جام اروپا (3 عنوان)
  • جام جهانی
  • جام ملت های اروپا
  • توپ طلا (2 عنوان)
  • تیم منتخب تاریخ جام جهانی
  • تیم منتخب تاریخ فرانس فوتبال
  • تیم منتخب قرن بیستم
فرانتس بکن باوئر یکی از پرافتخارترین بازیکنان تاریخ فوتبال است
فرانتس بکن باوئر یکی از پرافتخارترین بازیکنان تاریخ فوتبال است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید