0

تنیس مادرید 2024؛ اولین قهرمانی آندری روبلف

آندری روبلف

مسترز مادرید، دومین مسترز فصل خاک و چهارمین مسترز فصل 2024 است. در این مطلب نگاهی داریم به تنیس مادرید 2024.

به گزارش اسپورتس نوتس، تنیس مادرید 2024 یا همان مسترز مادرید، دومین مسابقات مسترز فصل خاک به شمار می رود. تنیسورها با حضور در این مسابقات، رفته رفته آماده شرکت در دومین گرند اسلم سال یعنی رولاند گاروس می شوند. در ادامه به مرور و بررسی این مسابقات می پردازیم.

معرفی مسترز مادرید

مسترز مادرید از سال 2002 به تقویم تنیس اضافه شد. تا سال 2002 مسابقاتی به نام یوروکارت در تقویم تنیس و به عنوان یکی از مسترزهای 1000 امتیازی قرار داشت و بعد از آن مسابقات مادرید جایگزین مسابقات یوروکارت اشتوتگارت شد. از سال 2002 تا 2008 این مسابقات به عنوان هشتمین مسترز 1000 امتیازی سال و روی سطح هاردکورت برگزار می شد اما از سال 2009 این رقابت ها تغییر کرد و از آن زمان روی سطح خاک برگزار می شود.

مسترز مادرید، دومین مسترز فصل خاک به شمار می رود
مسترز مادرید، دومین مسترز فصل خاک به شمار می رود

نحوه برگزاری

فرمت و نحوه برگزاری مسترز مادرید مانند سایر مسابقات مسترز خاک است. 56 تنیسور در این مسابقات شرکت می کنند که سیدبندی این مسابقات بر اساس آخرین رده بندی ATP صورت می گیرد. 8 سید برتر در دور اول استراحت می کنند و از راند دوم به مسابقات اضافه می شوند. در دور اول نیز 48 تنیسور با یکدیگر رقابت می کنند که 24 بازیکن به دور دوم می رسند و با اضافه شدن 8 سید برتر، تعداد بازیکنان در این مرحله به 32 تنیسور می رسد.

جوایز نقدی

قهرمان ($)فینال ($)نیمه نهایی ($)یک چهارم نهایی ($)یک هشتم نهایی ($)راند سوم ($)راند دوم ($)راند اول ($)
1,025,144545,189302,884172,40894,16854,98632,16821,669

آشنایی با تنیس مادرید 2024

مسترز مادرید 2024 در حالی شروع شد که برای دومین سال متوالی، نواک جوکوویچ، مرد شماره یک تنیس جهان در آن حضور ندارد. رافادل نادال اما سرانجام برای اولین بار در سال 2024، در یک تورنمنت مسترز شرکت کرد. رکورددار قهرمانی در این مسابقات، می خواهد خود را برای اوپن فرانسه آماده کند.

در غیاب نواک جوکوویچ، یانیک سینر بخت اول قهرمانی در تنیس مادرید 2024 به شمار می رود. کارلوس آلکاراس، دنیل مدودف و الکساندر زورف نیز سیدهای دوم تا چهارم این تورنمنت به شمار می روند.

رافائل نادال در تنیس مادرید 2024 حضور دارد
رافائل نادال در تنیس مادرید 2024 حضور دارد

مرور مسترز مادرید 2024

در دور دوم این مسابقات، استفانوس سيتسيپاس، قهرمان مسترز مونته كارلو كه از شانس هاى اصلى مسترز مادريد به شمار مى رفت، در دو ست متوالى مغلوب تياگو مونتيرو، تنيسور برزيلى كه در رده 118 ATP است ش. دقت سرويس اول مونتيرو در اين بازى به 89 درصد رسيد كه شگفت انگيز است!

رافائل نادال كه چندی پیش مغلوب الكس دمينور در مسابقات بارسلونا شد، اين بار در دور دوم مسترز مادريد توانست 0-2 او را شكست دهد تا به برد بسيار مهمى برسد. نادال كه اين روزها به دنبال آماده شدن براى رسيدن به رولاند گاروس است، قبل از بازى گفته بود كه اصلا انتظار برد در اين بازى ندارد! با اين حال او متفاوت از هفته قبل ظاهر شد و توانست به دور سوم مسترز مادريد صعود كند. نادال در دور سوم نیز موفق به شکست پدرو کاچین شد.

حذف رافائل نادال از مسترز مادرید 2024

رافائل نادال در چهارمين ديدار خود در مسترز مادريد، 2-0 مغلوب ييرى لهچكا شد و از دور اين رقابت ها كنار رفت. در مجموع مسترز مادريد محك خوبى براى نادال بود و او عملكرد قابل قبولى هم داشت. نادال هنوز آماده نيست و اين را با طولانى شدن بازى ها متوجه مى شويم. ماتادور زمان بيشترى مى خواهد تا آماده بازى در گرند اسلم شود كه بازى ها توانايى رسيدن به 5 ست هم دارند!

با حذف رافائل نادال از مسترز مادريد و با توجه به اينكه احتمال زياد آخرين حضور او در اين مسابقات را شاهد بوديم، مراسمى براى تقدير از ركورددار مسترز مادريد برگزار شد.

تقدیر از رافائل نادال در مسترز مادرید
تقدیر از رافائل نادال در مسترز مادرید

حذف مدعیان اصلی

كارلوس آلكاراس، قهرمان دو دوره مسترز مادريد كه 14 بازى اخير خود در اين مسابقات را پيروز شده بود، 2-1 مغلوب آندرى روبلف شد و نتوانست به نيمه نهايى برسد. روبلف فصل خاک را خوب شروع نكرد اما رفته رفته بهتر شد و در مادريد عملكرد خوبى از خود نشان داد تا به اين پيروزى ارزشمند رسيد. يانيک سينر نیز كه در جريان مسترز مادريد با مصدوميت لگن دست و پنجه نرم مى كرد، تصميم گرفت از ادامه اين مسابقات كناره گيرى كند. سينر در مرحله يک چهارم نهايى بايد به مصاف فليكس اوژه آلياسيم مى رفت.

در ادامه، ییری لهچکا در حالی که ست اول را برابر دنیل مدودف پیروز شده بود، با انصراف تنیسور روس به دلیل مصدومیت، حریف آلیاسیم در نیمه نهایی شد. در دیگر دیدار نیمه نهایی نیز آندری روبلف به مصاف تیلر فریتس رفت.

فینال مسترز مادرید 2024؛ قهرمانی آندری روبلف

آندرى روبلف با شكست 0-2 تيلر فريتس، براى اولين بار به فينال مسترز مادريد رسيد. اين پنجمين بارى است كه روبلف به فينال مسابقات مسترز مى رسد. او براى دومين قهرمانى خود در مسابقات 1000 امتيازى تلاش مى كند. در دیگر دیدار نیمه نهایی، با مصدوميت ييرى لهچكا، فليكس اوژه آلياسيم راهى فينال مسترز مادريد شد. آلياسيم در حالى به فينال رسيده كه سه تا از حريفانش در اين تورنمنت مصدوم شدند!

آندرى روبلف با شكست 1-2 فليكس اوژه آلياسيم، براى اولين بار قهرمان مسترز مادريد شد. اين دومين عنوان روبلف در مسابقات مسترز به شمار مى رود.

آندری روبلف برای اولین بار قهرمان مسترز مادرید شد
آندری روبلف برای اولین بار قهرمان مسترز مادرید شد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *