0

نواک جوکوویچ؛ ترمیناتور دنیای تنیس

نواک جوکوویچ

نواک جوکوویچ یکی از ماندگارترین نام های تاریخ تنیس و دنیای ورزش است. نگاهی داریم به دوران حرفه ای این اسطوره صربستانی.

در تاریخ تنیس کمتر نامی توان رقابت با نواک جوکوویچ را دارد. تنیسوری که به اکثر افتخارات ممکن در این ورزش رسیده و عناوین زیادی را فتح کرده است. در این مطلب نگاهی داریم به دوران حرفه ای نواک جوکوویچ و از بهترین فصل های او و همچنین افتخارات و شخصیت متفاوت اش می گوییم.

شروع دوران حرفه ای نواک جوکوویچ

بعد از حضور در سطح جوانان و عملکرد نسبتا خوب در مسابقات گرند اسلم این رده، نواک جوکوویچ در سال 2003 به سطح حرفه ای ها رسید. از سال 2003 تا 2005، جوکوویچ عمدتا در مسابقات فیوچرز و چلنجر شرکت کرد و رفته رفته سطح خود را ارتقا داد. سال 2005، سالی بود که جوکوویچ توانست در مسابقات سطح بالایی شرکت کند و خودش را به چالش بکشاند. او در این سال برای اولین بار در مسابقات گرند اسلم شرکت کرد و مسابقات مسترز 1000 امتیازی را هم تجربه کرد.

در دوره ای که تنیس مردان به سلطه راجر فدرر و رافائل نادال درآمده بود، نواک جوکوویچ در حال پیشرفت بود و هر سال بهتر می شد. او در سال 2006 توانست اولین قهرمانی خود در مسابقات ATP را کسب کند. جوکوویچ اولین عنوان حرفه ای خود را در مسابقات اپن هلند کسب کرد و طولی نکشید که تعداد قهرمانی هایش بیشتر شد.در همین سال بود شایعه تغییر ملیت جوکوویچ و بازی برای بریتانیا نیز بسیار داغ شد اما در پایان جوان 19 ساله آن روزها، تصمیم گرفت تا زیر پرچم صربستان به فعالیت خود ادامه دهد.

نواک جوکوویچ اولین عنوان حرفه ای خود را در مسابقات اپن هلند کسب کرد
نواک جوکوویچ اولین عنوان حرفه ای خود را در مسابقات اپن هلند کسب کرد

اولین قهرمانی نواک جوکوویچ در گرند اسلم

در ادامه روند رو به رشد خود، نواک جوکوویچ در سال 2007 برای اولین بار طعم قهرمانی در مسترزهای 1000 امتیازی را چشید و در ادامه توانست اولین حضور خود در فینال یک گرند اسلم را نیز تجربه کند. جوکوویچ در رولاند گاروس و ویمبلدون تا نیمه نهایی بالا رفت و در یو اس اپن نیز به فینال رسید که درنهایت مغلوب راجر فدرر شد. درخشش در مسابقات گرند اسلم و قهرمانی در مسترزهای میامی و کانادا، باعث شد تا نوله به رتبه سوم رنکینگ ATP برسد.

بعد از پیشرفت تدریجی و درخشش در بالاترین سطح، دیگر نوبت به قهرمانی در بالاترین مسابقات تنیس بود. جوکوویچ سال 2008 را فوق العاده شروع کرد و توانست اولین عنوان خود در مسابقات گرند اسلم را کسب کند. پیروزی او در ملبورن، تازه شروع افسانه ترمیناتور صربستانی در اولین گرند اسلم سال بود. او در این سال به 2 نیمه نهایی دیگر گرند اسلم ها رسید و علاوه بر کسب 2 مسترز 1000 امتیازی، توانست اولین قهرمانی خود در مسابقات پایان فصل را نیز تجربه کند.

اولین قهرمانی نواک جوکوویچ در مسابقات گرند اسلم در سال 2008 به دست آمد
اولین قهرمانی نواک جوکوویچ در مسابقات گرند اسلم در سال 2008 به دست آمد

درخشش بیشتر، عناوین بیشتر

بعد از اولین قهرمانی در مسابقات گرند اسلم، نواک جوکوویچ 2 سال صبر کرد تا مجددا در این رقابت ها به قهرمانی برسد اما او در مسابقات دیگر درخشید و عناوین بیشتری فتح کرد. او در سال 2009 به 10 فینال مختلف رسید و توانست 5 عنوان از جمله مسترز پاریس را به دست آورد. نوله با اینکه در سال 2010 نیز نتوانست در مسابقات گرند اسلم بدرخشد اما قهرمانی در دیویس کاپ را نیز تجربه کرد تا عناوین بیشتری در کارنامه اش به ثبت برسند.

سلطه بلامنازع نواک جوکوویچ بر تنیس مردان

بعد از 2 فصل نسبتا آرام، نواک جوکوویچ با ثبت یکی از بهترین فصول تاریخ تنیس برگشت! از سال 2011 به بعد، جوکوویچ ثابت کرد که پتانسیلی در حد بهترین های تاریخ تنیس دارد و حالا دیگر باید در کنار فدرر و نادال قرار بگیرد. نواک جوکوویچ در سال 2011 علاوه بر اینکه توانست دومین عنوان خود در استرالیا اپن را کسب کند، اولین عناوین خود در ویمبلدون و استرالیا اپن را نیز جشن گرفت تا در یک فصل، فاتح 3 عنوان گرند اسلم شود. نوله در فرانسه نیز به نیمه نهایی رسید تا در تمام گرند اسلم ها درخشیده باشد. فصل تاریخی جوکوویچ با قهرمانی در 5 مسترز 1000 امتیازی، به یکی از بهترین فصول تاریخ تنیس مردان تبدیل شد. تعجبی هم ندارد که او بعد از این عملکرد، به مرد شماره یک تنیس دنیا تبدیل شد.

djokovic us open 2011 final trophy
نواک جوکوویچ سال 2011 را با 41 پیروزی متوالی شروع کرد

فصل های تاریخی تنیس مردان

بعد از 2011 رویایی، جوکوویچ به عملکرد خیره کننده خود ادامه داد. از سال 2011 تا 2016 را باید متعلق به جوکوویچ و قهرمانی های سریالی او در مسابقات مختلف بدانیم. او در این 6 فصل به 11 قهرمانی مسابقات گرند اسلم، 24 مسترز 1000 امتیازی و 4 عنوان متوالی مسابقات پایان فصل رسید. پیت سمپراس سال 2011 نواک جوکوویچ را بهترین فصل یک تنیسور نامید اما نکته تعجب آور است است که تنیسور صربستانی در سال 2015 حتی عملکرد بهتهری هم داشت و بار دیگر همه را شگفت زده کرد.

او مانند فصل 2011، در سال 2015 نیز فاتح 3 گرند اسلم شد. تفاوت این سال با 2011 در این بود که او در تمام گرند اسلم ها به فینال رسید. نوله که در سال 2011 توانسته بود 5 قهرمانی مسابقات مسترز را کسب کند، در سال 2015 رکورد خود را ارتقا داد و در 6 مسترز 1000 امتیازی به قهرمانی رسید تا یکی از عجیب ترین رکوردهای تاریخ تنیس مردان را به ثبت برساند. پایان سال 2015 نیز برای جوکوویچ فوق العاده بود و او توانست برای سومین بار از عنوان خود در مسابقات پایان فصل دفاع کند تا یکی از بهترین فصول تاریخ ورزش را رقم بزند.

نوله در سال 2015 به 15 فینال متوالی رسید و فصل را با 11 قهرمانی به پایان رساند
نوله در سال 2015 به 15 فینال متوالی رسید و فصل را با 11 قهرمانی به پایان رساند

تکمیل کریر گرند اسلم

در سال 2016 نیز یکی از بزرگ ترین طلسم های نوله شکسته شد و او با قهرمانی در رولاند گاروس، ماموریت خود در مسابقات گرند اسلم را تکمیل کرد و اصطلاحا به کریر گلدن اسلم رسید. با قهرمانی در اپن فرانسه، جوکوویچ به اولین تنیسور تاریخ تنیس مردان تبدیل شد که در هر 4 گرند اسلم، مدافع قهرمانی بود (با فرمت هاردکورت، خاک، چمن).

نوله در سال 2016 برای پنجمین بار در 6 فصل اخیر، به فینال 3 گرند اسلم سال رسید. او همچنین در این فصل نیز 4 مسترز 1000 امتیازی کسب کرد تا مجموع قهرمانی های خود در این مسابقات را به عدد 30 برساند. جوکوویچ از سال 2011 تا 2016، در هر فصل حداقل 3 عنوان مسترز کسب کرد.

مصدومیت و بازگشت قدرتمندانه

بعد از ثبت چندین فصل فوق العاده و کسب ده ها عنوان معتبر، سال 2017 برای نواک جوکوویچ تلخ بود. برخلاف فصل های اخیر، نوله اصلا آن طراوت قبل را نداشت و همین باعث شد تا در استرالیا اپن حذفی زودهنگام را تجربه کند. وضعیت 2 گرند اسلم بعدی نیز چنگی به دل نزد تا اینکه فصل ناامیدکننده تنیسور صربستانی با مصدومیت او، بدتر هم شد. جوکوویچ به دلیل مصدومیت از ناحیه شانه، یو اس اپن و مسابقات پایان فصل را از دست داد. برای اولین بار از سال 2010، جوکوویچ در این فصل نتوانست قهرمانی گرند اسلم کسب کند و فاتح هیچ مسترزی هم نشد.

فصل 2018 هم برای نوله خوب شروع نشد و او مجبور شد تا شانه خود را جراحی کند. بعد از ناکامی در استرالیا اپن و اپن فرانسه، وقت این بود تا نوله ثابت کند که هنوز هم توانایی تبدیل شدن به بهترین تنیسور جهان را دارد. جوکوویچ با کسب چهارمین عنوان خود در ویملدون، بازگشت قدرتمندانه خود را آغاز کرد و سپس بعد از 7 سال، مجددا قهرمان اپن آمریکا شد. این پایان کار نوله نبود و او با کسب 2 عنوان مسترز، توانست بار دیگر خودش را به رتبه 1 رنکینگ ATP برساند و برای پنجمین بار، فصل را به عنوان مرد شماره یک تنیس جهان به پایان برساند.

از مصدومیت و ناامیدی تا قهرمانی های متوالی و رسیدن به رتبه یک رنکینگ تنیس
از مصدومیت و ناامیدی تا قهرمانی های متوالی و رسیدن به رتبه یک رنکینگ تنیس

پادشاهی مجدد ترمیناتور

بعد از بازگشت قدرتمندانه، نواک جوکوویچ بار دیگر به قدرت شماره یک تنیس مردان تبدیل شد. جوکوویچ در سال 2019 هم توانست 2 عنوان دیگر گرند اسلم کسب کند و در سال 2020 نیز مجددا یک عنوان به ویترین پرشکوه خود اضافه کرد. بعد از ثبت چندین قهرمانی مختلف در مسابقات معتبر، نوله در سال 2021 نیز مجددا یکی دیگر از فصول تاریخی تنیس را رقم زد و توانست در هر 4 گرند اسلم سال به فینال برسد و فاتح 3 گرند اسلم ابتدایی سال شود. این برای سومین بار در دوران حرفه ای جوکوویچ بود که او در یک فصل به 3 عنوان گرند اسلم رسید.

جوکوویچ با ثبت کامبکی تاریخی برابر راجر فدرر، قهرمان ویمبلدون 2019 شد
جوکوویچ با ثبت کامبکی تاریخی برابر راجر فدرر، قهرمان ویمبلدون 2019 شد

در این میان، جوکوویچ به شکستن رکوردها و ثبت آمارهای خیره کننده نیز ادامه داد. جوکوویچ به اولین و تا به امروز تنها تنیسوری تبدیل شد که در تمام 9 مسترز 1000 امتیازی قهرمان شده است. او همچنین رکورددار بیشترین قهرمانی در این مسابقات نیز شد. جوکوویچ سومین تنیسور مرد تاریخ است که تعداد قهرمانی هایش در مسابقات گرند اسلم به عدد 20 رسیده است.

یکی دیگر از رکوردهای استثنایی نوله، رکورد بیشترین هفته صدرنشینی در رنکینگ ATP است. تنیسور صربستانی بیشتر از 370 هفته را به عنوان مرد شماره یک تنیس جهان سپری کرد. در ضمن نوله 2 بار دیگر نیز فصل را به عنوان مرد شماره یک تنیس جهان تمام کرد تا تعداد فصولی که سال را در صدر رنکینگ ATP به پایان برساند، به عدد جادویی 7 برسد.

دهمین قهرمانی در استرالیا اپن

تا به امروز، آخرین قهرمانی نواک جوکوویچ در مسابقات گرند اسلم مربوط به استرالیا اپن 2023 می شود. بعد از یک سال غیبت و حواشی زیاد پیرامون عدم واکسینه شدن برابر ویروس کرونا، جوکوویچ با نمایش های کم نقص خود توانست دهمین عنوان خود در استرالیا اپن را به دست آورد تا به دومین تنیسور تاریخ تبدیل شود که قهرمانی هایش در یک گرند اسلم، دو رقمی می شود.

دهمین قهرمانی ترمیناتور در استرالیا اپن
دهمین قهرمانی ترمیناتور در استرالیا اپن

تنها بر بام تنیس؛ جاودانه در تاریخ ورزش

در مسابقات رولاند گاروس 2023، نواک جوکوویچ برای سومین بار قهرمان اپن فرانسه شد. این قهرمانی به این معناست که او به عدد جادویی 23 قهرمانی در مسابقات گرند اسلم رسید. نوله اکنون به تنهایی رکورددار قهرمانی در مسابقات گرند اسلم است.

او همچنین تنها تنیسور تاریخ است که در هر یک از مسابقات گرند اسلم، حداقل 3 بار قهرمان شده است. با اين قهرمانى، تعداد قهرمانى هاى جوكوويچ در تنيس حرفه اى به عدد 94 رسيد. نوله حالا هم به تنهايى ركوددار قهرمانى در مسابقات گرند اسلم است و هم به تنهايى بيشترين مسترز 1000 امتيازى را قهرمان شده است!

نواک جوکوویچ؛ رکورددار قهرمانی در مسابقات گرند اسلم
نواک جوکوویچ؛ رکورددار قهرمانی در مسابقات گرند اسلم

فصل رویایی 2023

فصل 2023 برای نواک جوکوویچ فوق العاده بود. او ضمن قهرمانی در استرالیا اپن و رولاند گاروس، به چهارمین عنوان خود در یو اس اپن نیز رسید تا تعداد قهرمانی هایش در مسابقات گرند اسلم را به عدد 24 برساند. نوله دو قهرمانی دیگر نیز در مسابقات مسترز کسب کرد تا تعداد عناوینش در این رقابت ها نیز به عدد جادویی 40 برسد.

این پایان کار نبود. جوکوویچ برای هفتمین بار، فصل را به عنوان مرد شماره یک تنیس جهان به پایان رساند و همچنین برای هفتمین بار نیز فاتح مسابقات پایان فصل شد. جوکوویچ در فصل 2023 در 61 مسابقه به 55 برد رسید و توانست 7 عنوان مختلف کسب کند.

جوکوویچ در فصل 2023 در 61 مسابقه به 55 برد رسید
جوکوویچ در فصل 2023 در 61 مسابقه به 55 برد رسید

شخصیت متفاوت و حاشیه های عجیب

نواک جوکوویچ شخصیت متفاوتی نسبت به سایر تنیسورها دارد. او از ابراز احساسات خود در زمین مسابقه ابایی ندارد و به راحتی احساس های خود از جمله خشمگین بودنش را نشان می دهد. این موضوع اما جای بحثی ندارد و چیزی هم نیست که یک نکته منفی به شمار برود. چیزی که به وضوح دوران حرفه ای این تنیسور افسانه ای را تحت شعاع قرار داده، پافشاری و اصرار به باورهایش است؛ باورهایی که شاید برای بخش بزرگی از مردم، عجیب و غیرعادی باشند.

با شیوع ویروس کرونا، نواک جوکوویچ از معدود ورزشکارهایی بود که به صراحت اعلام کرد مخالف واکسیناسیون اجباری است و قصدی برای واکسینه شدن ندارد. این باور جوکوویچ، جایی بسیار جنجالی شد که او برای شرکت در مسابقه های معتبر با مشکل مواجه شد. اوج حواشی این موضوع، جلوگیری دولت استرالیا از حضور جوکوویچ در استرالیا اپن 2022 بود. نوله حتی به این کشور هم سفر کرد و در ابتدا به نظر می رسید که می تواند از عنوان خود در اولین گرند اسلم سال دفاع کند اما بالا گرفتن حواشی این موضوع باعث شد تا دولت استرالیا، پاسپورت تنیسور صربستانی را لغو کند.

بیشتر بخوانید:

با اینکه موضع جوکوویچ برای اکثر مردم عجیب است اما او تاوان پافشاری روی باورهایش را داد و به همین دلیل نیز مورد تحسین بسیاری قرار گرفت
با اینکه موضع جوکوویچ برای اکثر مردم عجیب است اما او تاوان پافشاری روی باورهایش را داد و به همین دلیل نیز مورد تحسین بسیاری قرار گرفت

عدم واکسینه شدن جوکوویچ، او را در یکی از بهترین مقاطع دوران حرفه ای اش، با سدی بزرگ روبرو کرد و در ادامه جوکوویچ مسابقات مهمی از جمله مسترزهای آمریکای شمالی و گرند اسلم اپن آمریکا 2022 را نیز به همین دلیل از دست داد. با اینکه موضع جوکوویچ برای اکثر مردم عجیب است اما او تاوان پافشاری روی باورهایش را داد و به همین دلیل نیز مورد تحسین بسیاری قرار گرفت.

آمار و ارقام نواک جوکوویچ

نواک جوکوویچ نه تنها یکی از بهترین تنیسورهای تاریخ، بلکه یکی از بهترین ورزشکارهایی است که تا به امروز جهان به خود دیده است. جوکوویچ در کنار راجر فدرر و رافائل نادال، ورزش تنیس را به سطح خارق العاده ای رساند که شاید هیچوقت دیگر تکرار نشود. اسطوره صربستانی رکوردهایی به ثبت رسانده که شکسته شدن آن ها بعید و غیرممکن به نظر می رسند. برابری با کارنامه حرفه ای او، از سخت ترین ماموریت های تنیس به شمار می رود.

تماشای ویدیو در یوتیوب

به باور بسیاری، جوکوویچ کامل ترین تنیسور تاریخ این ورزش است و این موضوع را می توان از آمار و ارقام او نیز متوجه شد. نوله تا به امروز 94 عنوان قهرمانی از جمله 24 عنوان گرند اسلم و 40 عنوان مسترزهای 1000 امتیازی کسب کرده است. او سابقه بیشتر از 1000 پیروزی در کارنامه خود دارد و بیشتر از 400 هفته مرد شماره یک تنیس جهان بوده است. او تنها تنیسوری است که سابقه قهرمانی در تمام مسترزهای 1000 امتیازی را دارد.

نوله تنها تنیسوری است که در فرمت هاردکورت، خاک و چمن، به طور همزمان مدافع عنوان قهرمانی هر 4 گرند اسلم بوده است. نوله 7 بار فصل را به عنوان مرد شماره یک تنیس جهان به پایان رسانده است. او 7 بار نیز قهرمان مسابقات پایان فصل شده که یک رکورد به شمار می رود.

یکی از بهترین و کامل ترین تنیسورهای تاریخ
یکی از بهترین و کامل ترین تنیسورهای تاریخ

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *