0

مسترز رم 2024

الکساندر زورف

مسترز رم، آخرین مسترز فصل خاک به شمار می رود. در این مطلب نگاهی داریم به حواشی و نتایج مسترز رم 2024.

به گزارش اسپورتس نوتس، مسابقات مسترز خاک با مسابقات تنیس رم به پایان می رسد. بعد از این مسابقات، دومین گرند اسلم سال یعنی رولاند گاروس از راه می رسد و به همین دلیل معمولا تنیسورها سعی می کنند تا از مسترز رم به عنوان محلی برای آماده سازی اوپن فرانسه استفاده کنند. در ادامه نگاهی داریم به مسترز رم 2024.

معرفی مسترز رم

پنجمین مسترز 1000 امتیازی فصل تنیس که سومین و آخرین مسترز سال است که روی سطح خاک برگزار می شود، مسترز رم است که با نام مسابقات اپن ایتالیا نیز شناخته می شود. این مسابقات در ماه می برگزار می شود و آخرین مسترز قبل از شروع گرند اسلم رولاند گاروس است. وقتی در سال 1990 اتحادیه (ATP)، تبدیل به تنها اتحادیه رسمی تنیس مردان شد، مسابقات رم نیز بخشی از مسابقات مسترزهای امتیازی شد و با نام مسترز رم به کار خود ادامه داد.

مسترز رم، سومین و آخرین مسترز سال است که روی خاک برگزار می شود
مسترز رم، سومین و آخرین مسترز سال است که روی خاک برگزار می شود

نحوه برگزاری

فرمت و نحوه برگزاری مسترز رم با سایر مسابقات مسترز خاک کمی فرق دارد. 96 تنیسور در این مسابقات شرکت می کنند که سیدبندی این مسابقات بر اساس آخرین رده بندی ATP صورت می گیرد. 32 سید برتر در دور اول استراحت می کنند و از راند دوم به مسابقات اضافه می شوند. در دور اول نیز 64 تنیسور با یکدیگر رقابت می کنند که 32 بازیکن به دور دوم می رسند. با اضافه شدن 32 سید برتر، تعداد بازیکنان در این مرحله به 64 تنیسور می رسد.

جوایز نقدی

قهرمان ($)فینال ($)نیمه نهایی ($)یک چهارم نهایی ($)یک هشتم نهایی ($)راند سوم ($)راند دوم ($)راند اول ($)
1,033,165549,455305,254173,75894,86255,41632,45221,838

آشنایی با مسترز رم 2024 تنیس

نواک جوکوویچ بعد از غیبت در مسترز مادرید، برگشته و سید یک این مسابقات است. یانیک سینر و کارلوس آلکاراس اما به دلیل مصدومیت، از حضور در این رقابت کناره گیری کردند. دو تنیسور جوان ریسک نکردند و می خواهند که با آمادگی راهی دومین گرند اسلم سال شوند. دنیل مدودف سید دوم این مسابقات است، الکساندر زورف بخت سوم به شمار می رود و آندری روبلف نیز بعد از قهرمانی در مادرید، به عنوان سید 4 به رم می رود.

لازم به ذکر است که بعد از نمایش قابل قبول در مادرید، رافائل نادال در مسترز رم 2024 نیز شرکت می کند. ماتادور برای حضور در رولاند گاروس آماده می شود و احتمالا برای آخرین بار در مسترز رم به میدان خواهد رفت.

یانیک سینر و کارلوس آلکاراس به دلیل مصدومیت، از حضور در مسترز رم 2024 کناره گیری کردند
یانیک سینر و کارلوس آلکاراس به دلیل مصدومیت، از حضور در مسترز رم 2024 کناره گیری کردند

مرور مسترز رم 2024

رافائل نادال، قهرمان 10 دوره مسترز رم، در اولين ديدار خود در اين مسابقات، 1-2 برابر زيزو برگس به پيروزى رسيد و راهى دور دوم شد. نادال ست اول را واگذار كرد و در ست دوم نمايش بسيار بهترى داشت. او در ست سوم هم خيلى سريع حريف بلژيكى اش را بريک كرد و در ادامه با مهار چندين بريک پوينت، توانست به پيروزى برسد.

حذف نادال در دور دوم

در دور دوم مسترز رم 2024، رافائل نادال حرفى براى گفتن مقابل هوبرت هوركاچ نداشت و در دو ست متوالى شكست خورد. نادال امروز اصلا آماده نبود و اين موضوع بسيار نگران كننده است. عملكرد در مسترز مادريد خوب به نظر مى رسيد اما نادال در رم نتوانست به مسير خوب خود ادامه دهد و حالا در آستانه رولاند گاروس، بايد منتظر باشيم و ببينيم كه قهرمان 14 دوره اوپن فرانسه چه تصميمى مى گيرد. نادال قبلا از اين گفته بود كه اگر آمادگى لازم را پيدا نكند، در رولاند گاروس شركت نخواهد كرد!

رافائل نادال در دور دوم مسترز رم 2024 شکست خورد و حذف شد
رافائل نادال در دور دوم مسترز رم 2024 شکست خورد و حذف شد

حذف زودهنگام نواک جوکوویچ از مسترز رم

در چارچوب دور دوم مسترز رم، الخاندرو تابيلو در دو ست متوالى برابر نواک جوكوويچ به پيروزى رسيد تا دست به كار بزرگى بزند و قهرمان 6 دوره اين مسابقات را خيلى زود حذف كند. جوكوويچ كه در سال 2024 از فرم سابقش فاصله گرفته، هنوز در اين فصل به فينال هيچ تورنمنتى نرسيده و حالا بايد براى دومين گرند اسلم سال آماده شود.

تقابل الکساندر زورف و نیکولاس جاری در فینال

الکساندر زورف با شکست 1-2 الخاندرو تابیلو، برای سومین بار راهی فینال مسترز رم شد. در طرف دیگر، نیکولاس جاری نیز توانست 1-2 تامی پال را شکست دهد تا برای اولین بار به فینال یک مسترز 1000 امتیازی برسد. جاری اولین بازیکن اهل شیلی از سال 2007 است که به فینال مسابقات مسترز می رسد.

تقابل الکساندر زورف و نیکولاس جاری در فینال مسترز رم 2024
تقابل الکساندر زورف و نیکولاس جاری در فینال مسترز رم 2024

قهرمانی الکساندر زورف در مسترز رم 2024

الکساندر زورف با شکست 0-2 نیکولاس جاری، برای دومین بار قهرمان مسترز رم شد. این ششمین عنوان زورف در مسابقات 1000 امتیازی به شمار می رود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *