0

تایم اوت در بسکتبال

تام اوت بسکتبال

تام اوت در بسکتبال، بخش مهمی از این ورزش به شمار می رود. در این مطلب به تایم اوت در بسکتبال و لیگ NBA می پردازیم.

تایم اوت که در ایران بعضا وقت استراحت نامیده می شود، زمانی است که مربی یا بازیکن درخواست می دهد. وقت استراحت باعث توقف بازی می شود و در این زمان مربی می تواند ایده هایش را به طور مستقیم به بازیکنان بدهد. تایم اوت در بسکتبال نقش مهمی دارد و در این مطلب نگاهی داریم به آن.

تایم اوت چیست؟

در بیشتر ورزش های تیمی مثل بسکتبال، قانونی وجود دارد که در آن تیم ها می توانند در شرایطی خاص، بازی را متوقف کنند. به این زمان تایم اوت گفته می شود. تایم اوت دلایل مختلفی دارد. در اکثر مواقع، مربی ها تایم اوت می گیرند تا برنامه جدیدی طراحی کنند و ایده های بیشتری به بازیکنان بدهند.

بیشتر مربی ها وقتی از شرایط تیم خود راضی نیستند، تام اوت می گیرند تا شرایط را تغییر دهند. بعضی وقت ها مربی می خواهد ریتم تیم مقابل را بهم بزند و به همین دلیل تایم اوت می گیرد.

بیشتر ورزش های تیمی از قانون تایم اوت استفاده می کنند
بیشتر ورزش های تیمی از قانون تایم اوت استفاده می کنند

تایم اوت در بسکتبال؛ لیگ NBA

در لیگ NBA، هر تیم اجازه 7 تایم اوت را دارد. اگر بازی به اوورتایم بکشد، هر تیم دو تایم اوت دیگر می تواند بگیرد. هر تایم اوت 75 ثانیه طول می کشد. فقط بازیکن های حاضر در زمین و سرمربی می توانند درخواست تایم اوت بدهند. شرایط درخواست تایم اوت هم خاص است. تیم ها هنگامی می توانند وقت استراحت بگیرند که توپ را در اختیار دارند یا بازی در جریان نیست (مثلا خطا شده یا توپ به اوت رفته است).

در هر کوارتر حتما باید دو تایم اوت گرفته شود. اگر بعد از گذشته 5 دقیقه از هر کوارتر هیچ تیمی هنوز وقت استراحت نگرفته باشد، یک تایم اوت اجباری به تیم میزبان داده می شود. اگر در ادامه مجددا هیچ تایم اوتی گرفته نشود، در فاصله 3 دقیقه تا پایان کوارتر، به تیم مهمان نیز یک تایم اوت اجباری داده می شود.

شرایط خاص وقت استراحت در NBA

تایم اوت در میجرلیگ های آمریکا، علاوه بر بحث فنی، به تبلیغات هم مربوط می شود. در همین راستا، دو تایم اوت اول هر کوارتر در بازی هایی که از تلویزیون محلی آمریکا پخش می شود به 2:45 دقیقه افزایش پیدا می کنند. برای بازی هایی که از تلویزیون ملی آمریکا نیز پخش می شود، این عدد به 3:15 دقیقه می رسد تا فرصت بیشتری برای نمایش تبلیغات فراهم شود.

در کوارتر چهارم هر تیم نهایت 4 وقت استراحت می تواند داشته باشد. اگر تایم اوت بیشتری در اختیار داشته باشد، باقی مانده آن ها استفاده نمی شود. در سه دقیقه پایانی وقت قانونی بازی، هر تیم تنها دو تایم اوت می تواند بگیرد. در دو دقیقه پایانی کوارتر چهارم یا اوورتایم، اگر تیم حمله کننده تایم اوت بگیرد، می تواند در ادامه بازی را از میانه زمین شروع کند.

تایم اوت در بسکتبال NBA و لیگ های آمریکایی جنبه تبلیغاتی هم دارد
تایم اوت در بسکتبال NBA و لیگ های آمریکایی جنبه تبلیغاتی هم دارد
برچسب‌ها:, ,

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید