0

زلاتان ابراهیموویچ؛ مرد مغرور فوتبال

زلاتان ابراهیموویچ

زلاتان ابراهیموویچ یکی از جذاب ترین شخصیت های ورزشی قرن بیست و یکم است. در این مطلب درباره این اسطوره سوئدی دنیای فوتبال می خوانیم.

ورزشکاران زیادی هستند که به دلیل درخشش در رشته خود به یاد آورده می شوند. بعضی از ورزشکارها نیز صرفا به خاطر شخصیت جالب خود در ذهن ورزش دوستان می مانند. عده کمی اما هم به دلیل دستاورد و افتخارات خود و هم به دلیل شخصیت منحصر به فردی که دارند، نام خود را برای همیشه به یادگار می گذارند.

زلاتان ابراهیموویچ یکی از همین ورزشکاران است. او در مستطیل سبز افتخارات بسیاری کسب کرده است. زلاتان به عنوان یک فوتبالیست، یکی از بهترین های قرن 21 است. شخصیت جذاب فوق ستاره سوئدی اما بیشتر باعث شد تا نام او در دنیا شنیده شود. در این مطلب نگاهی داریم به دوران حرفه ای زلاتان ابراهیموویچ.

شروع دوران حرفه ای زلاتان ابراهیموویچ

زلاتان ابراهیموویچ در شهر مالمو کشور سوئد به دنیا آمد. او دوران فوتبال خود را نیز از همین شهر و باشگاه مالمو شروع کرد. زلاتان سال 1996 با مالمو قرارداد بست و بعد از سه سال حضور در تیم جوانان این باشگاه، در سال 1999 به تیم اصلی رسید.

علی رغم اینکه باشگاه مالمو در وضعیت خوبی قرار نداشت، زلاتان توانایی های خود را نشان داد. یک مهاجم قد بلند سریع که علاوه بر فیزیک قدرتمند، کنترل بسیار خوبی بر توپ داشت و شوت های سنگینی می زد. زلاتان جاه طلب بود و می دانست که مالمو نمی تواند باعث پیشرفت او شود. از طرفی، تیم های مطرحی همچون آرسنال و آیاکس هم او را زیر نظر داشتند.

زلاتان ابراهیموویچ فوتبال خود را از زادگاهش، مالمو شروع کرد
زلاتان ابراهیموویچ فوتبال خود را از زادگاهش، مالمو شروع کرد

زلاتان هیچوقت تست نمی دهد!

آرسن ونگر، سرمربی تیم آرسنال، تلاش کرد تا زلاتان ابراهیموویچ را به لندن بیاورد. ونگر اما برای اینکه از خرید خود مطمئن شود و تصمیم نهایی را بگیرد، از زلاتان درخواست کرد تا به لندن بیاید و برای آرسنال تست دهد. واکنش زلاتان، فوق العاده بود:

تست بدم؟ من زلاتانم. زلاتان هیچوقت تست نمیده!

زلاتان هیچوقت تست نمی دهد!
زلاتان هیچوقت تست نمی دهد!

شکوفایی در آیاکس و حضور در سطح اول فوتبال اروپا

زلاتان در آیاکس بیشتر دیده شد. طبیعتا آیاکس تیمی است که بسیاری از باشگاه های مطرح دنیا آن را زیر نظر دارند. او در این تیم هلندی خودی نشان داد و توجه باشگاه های زیادی را جلب کرد. یکی از بازی های به یادماندنی زلاتان در آیاکس، در فینال جام حذفی هلند بود؛ يكى از به يادماندنى ترين فينال هاى تاريخ جام حذفى هلند.

اوترخت تا دقيقه 90 با نتيجه 1-2 جلو بود و بازى تمام شده به نظر مى رسيد. يک صحنه جنجالى و گلى كه به وضوح آفسايد بود، آياكس را در فينال نگه داشت و در وقت هاى اضافه كه قانون گل طلايى اعمال مى شد، زلاتان جوان، تيم رونالد كومان را به قهرمانى رساند تا آياكس بعد از فتح ليگ، در جام حذفى هم به افتخار برسد.

ابراهيموويچ كه روزهاى سختى را در هلند سپرى مى كرد، در كتاب خود راجع به اين گل نوشت:
كل استاديوم ديوانه شده بود. شادى و نااميدى همه جا موج مى زد. چيزى كه به ياد دارم كومان بود كه به سمت من دويد و توى گوشم فرياد مى زد: خيلى ممنون! خيلى ممنون!

درخشش زلاتان در آیاکس باعث شد تا تیم های مطرح خواهان جذب او شوند
درخشش زلاتان در آیاکس باعث شد تا تیم های مطرح خواهان جذب او شوند

انتقال به یوونتوس

بعد از سه فصل بازی در آیاکس، زلاتان ابراهیموویچ در سال 2004 و با انتقالی 16 میلیون یورویی راهی یوونتوس شد. زلاتان حالا در یک تیم درجه یک اروپایی حضور داشت و می توانست نام خود را میان بهترین های جهان قرار دهد. دوران ایبرا در یوونتوس اما بالا و پایین های زیادی داشت.

زلاتان در فصل اول به بهترین شکل از مصدومیت دیوید ترزگه استفاده کرد و نقش مهمی در قهرمانی یوونتوس در سری آ ایفا کرد. در فصل بعد اما نقش او تغییر پیدا کرد و تعداد گل های زلاتان کاهش یافت. با این حال یوونتوس مجددا توانست از عنوان خود در لیگ دفاع کند.

فساد مالی یوونتوس و ماجرای «کالچوپولی» که باعث شد یوونتوس به سری بی سقوط کند اما خیلی سریع مسیر زلاتان و بیانکونری را از هم جدا کرد ایبرا به تیم رقیب یعنی اینتر پیوست.

هر دو قهرمانی زلاتان با یوونتوس یه دلیل فساد مالی یوونتوس، از این تیم گرفته شد
هر دو قهرمانی زلاتان با یوونتوس یه دلیل فساد مالی یوونتوس، از این تیم گرفته شد

اوج گیری زلاتان در اینتر؛ بهترین بازیکن سری آ

ابراهیموویچ در سال 2006 با انتقالی 24.8 میلیون یورویی به اینتر پیوست. بسیاری بر این باور هستند که دوران ایبرا در اینتر، بهترین مقطع دوران حرفه ای او بود. زلاتان در این دوره علاوه بر اینکه در سه فصل متوالی قهرمان سری آ شد، دوبار بهترین بازیکن فصل سری آ و یکبار هم بهترین گلزن فصل لقب گرفت.

انتقال تاریخی اما ناموفق زلاتان به بارسلونا

بعد از نمایش های فوق العاده در پیراهن اینتر، بارسلونا حاضر شد تا رکورد نقل و انتقالات خود را بشکند. بارسلونا که تازه قهرمان سه گانه شده بود، حتی ساموئل اتوئو را هم به اینتر داد تا زلاتان را به خدمت بگیرد. به لحاظ آماری، ابراهیموویچ فصل خوبی داشت اما اختلاف او با پپ گواردیولا، همه چیز را تغییر داد.

زلاتان با مربی تیمش به مشکل خورد و به مرور از ترکیب اصلی خارج شد. زلاتان در کتاب زندگی نامه اش، خاطره ای از درگیری با گواردیولا تعیرف کرده است:

وقتى يک بازى خارج از خانه مقابل ويارئال داشتيم، گوارديولا فقط 5 دقيقه به من بازى داد. 5 دقيقه! داشتم از درون منفجر مى شدم. نه به خاطر نيمكت نشينى. مى توانم با آن كنار بيايم. به اين خاطر كه يک مربى اين قدر مرد نيست كه جلو بيايد و بگويد: «به اندازه كافى خوب نيستى زلاتان، تو خواسته هاى من را برآورده نمى كنى!»
گوارديولا يک كلمه هم حرف نزد. ديگر به حد كافى تحمل كرده بودم. خشم را در تمام بدنم حس مى كردم. بعد از بازى وارد رختكن شدم. هيچ برنامه قبلى براى دعوا نداشتم. عصبانى بودم و حالا دشمن ام آنجا ايستاده بود و داشت سرش را مى خاراند.
يحيى توره آنجا بود و چند تاى ديگر و يک جعبه فلزى كه لباس هاى بعد از بازى را آنجا مى گذاشتيم. به جعبه خيره شده بودم. بعد يک لگد محكم به آن زدم، فكر مى كنم سه مترى پرت شد آن طرف. هنوز كارم تمام نشده بود. فرياد زدم: «واقعا جرئت ندارى. حتى يک چيز بدتر، ادامه دادم: جلوى مورينيو كم مونده بود خودتو خيس كنى، برو به جهنم!»

دوران زلاتان در بارسلونا اصلا مطابق انتظار پیش نرفت
دوران زلاتان در بارسلونا اصلا مطابق انتظار پیش نرفت

بازگشت به ایتالیا؛ این بار قسمت قرمز میلان

تنها یک فصل بعد از انتقال به بارسلونا، مسیر زلاتان و بلوگرانا از یکدیگر جدا شد. ابراهیموویچ در ابتدا یک فصل به میلان قرض داده شد و سپس قرارداد او با روسونری دائمی شد. انتقال زلاتان به میلان مثبت بود. او در همان اولین فصل خود توانست مجددا قهرمان سری آ شود. ابراهیموویچ برای دومین بار آقای گل سری آ لقب گرفت و به تیم منتخب فصل هم رسید.

کم کم اما ستاره سوئدی برای بخش جدیدی از زندگی اش آماده شد. میلان دیگر به قدرت سابق نبود و زلاتان می خواست تا چالش متفاوتی را تجربه کند. این بار نوبت فرانسه و پاریس بود.

سلام پاریس به زلاتان ابراهیموویچ

بعد از تجربه بازی در لیگ های سوئد، هلند، ایتالیا و اسپانیا، زلاتان به لیگ 1 فرانسه رفت و با پاریسن ژرمن قرارداد بست. پاریسن ژرمن با مالک جدید و قطری اش، آوازه رسیدن به سطح اول فوتبال اروپا را داشت و چه کسی بهتر از زلاتان ابراهیموویچ تا نگاه ها را به پاریس جلب کند.

دوران زلاتان در پاریسن ژرمن همه جوره خوب بود. او قهرمان 12 جام از جمله 4 عنوان لیگ 1 فرانسه شد، سه بار بهترین بازیکن این لیگ لقب گرفت و سه بار هم بهترین گلزن فصل شد. درخشش زلاتان در فصل 2013-2012 باعث شد تا او در رده بندی توپ طلا به رتبه چهارم برسد که بهترین آمارش به شمار می رود. ایبرا در سال 2013 به تیم منتخب سال فیفا هم رسید.

زلاتان ابراهیموویچ دوران بسیار موفقی در پاریسن ژرمن داشت
زلاتان ابراهیموویچ دوران بسیار موفقی در پاریسن ژرمن داشت

زلاتان در 180 بازی، 156 گل برای پاریسن ژرمن به ثمر رساند و وقتی پاریس را ترک کرد، بهترین گلزن تاریخ این باشگاه بود. علاوه بر درخشش درون زمین، دوران حضور زلاتان در پاریس، مصادف بود با مصاحبه های جالب و جذاب او. می توان گفت که پاریس، شروع شخصیت و کاریزمای محبوب زلاتان بود.

همکاری با ژوزه مورینیو در اولدترافورد

زلاتان که بازی در بهترین لیگ های دنیا را تجربه کرده بود، سرانجام به لیگ برتر انگلیس هم رفت. او در سال 2016 با منچستریونایتد قرارداد بست تا بار دیگر شاگرد مربی محبوبش، ژوزه مورینیو شود. مثل تجربه های قبلی، زلاتان در منچستر هم جام های مختلفی به دست آورد. قهرمانی در لیگ اروپا، مهم ترین افتخار زلاتان در منچستریونایتد بود.

ایبرا بارها به تمجید از ژوزه مورینیو پرداخته است
ایبرا بارها به تمجید از ژوزه مورینیو پرداخته است

زلاتان در هالیوود؛ شهر فرشته ها حالا خدا هم دارد

بعد از 19 سال بازی در سطح اول اروپا، زلاتان ابراهیموویچ تصمیم گرفت تا چالش بسیار متفاوتی را امتحان کند. او به لیگ MLS آمریکا رفت و با لس آنجلس گلکسی قرارداد بست. ابراهیموویچ در لس آنجلس هم به درخشش خود ادامه داد اما این بار موضوع اصلی، بیرون زمین بود. دوران زلاتان در آمریکا، پر بود از لحظات و نقل و قول های جالب.

به عنوان مثال وقتى لبران جيمز به لس آنجلس ليكرز رفت، زلاتان كه عضو لس آنجلس گلكسى بود نوشت: «به شهر زلاتان خوش آمدى.» لبران جيمز نيز پيراهن امضا شده خودش را براى زلاتان فرستاد. واكنش زلاتان چى بود؟ امضاى خودش را روى پيراهن زد و آن را براى جيمز پس فرستاد!

برخی از نقل قول های جالب زلاتان ابراهیموویچ در آمریکا:

مردم لس آنجلس زلاتان را مى خواستند و من به آن ها زلاتان را دادم.

من ارزشمندترين بازيكن بين ارزشمندترين بازيكنان هستم. پس اهميتى به عنوان ارزشمندترين بازيكن فصل نمى دهم.

آمريكايى ها خوش شانس هستند كه من 10 سال پيش اينجا نيامده بودم چون تا الان رئيس جمهور شده بودم.

در MLS من مثل فرارى در ميان فيات مى مانم.
در MLS من مثل فرارى در ميان فيات مى مانم
در MLS من مثل فرارى در ميان فيات مى مانم

بازگشت زلاتان به میلان، قهرمانی و بازنشستگی

بعد از 2 فصل حضور در MLS، زلاتان در آستانه 40 سالگی به سطح اول اروپا برگشت. او مجددا لباس قرمز و مشکی میلان را بر تن کرد و از این گفت که برگشت به میلان برای او یک چالش جذاب است و تا با میلان قهرمان نشود، جایی نخواهد رفت.

از لحاظ فنی شاید تاثیر زلاتان در تیم جوان میلان آنچنان نبود، اما بازگشت او به سن سیرو به وضوح روی روحیه و ذهنیت میلانی ها تاثیر فوق العاده ای گذاشت. نتیجه شد قهرمانی میلان بعد از 11 سال و وفای زلاتان به قولش. زلاتان در این مدت مدام با مصدومیت دست و پنجه نرم می کرد اما در تمام بازی های میلان حضور داشت تا از نزدیک شاهد بازی هم تیمی هایش باشد.

در پایان فصل 2023-2022 و بعد از سپری کردن یک فصل خوب دیگر که در آن میلان به نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا نیز رسید، زلاتان ابراهیموویچ بدون برنامه ریزی قبلی و در آخرین بازی فصل میلان، با هواداران روسونری خداحافظی کرد و در 41 سالگی بازنشسته شد.

زلاتان در پایان فصل 2023-2022 بازنشسته شد
زلاتان در پایان فصل 2023-2022 بازنشسته شد

نگاهی به بازی های ملی زلاتان ابراهیموویچ

زلاتان ابراهیموویچ اولین بار در سال 2001 به تیم ملی سوئد دعوت شد و توانست در 122 بازی، 62 گل برای کشورش به ثمر برساند. زلاتان بهترین گلزن تاریخ تیم ملی سوئد است. او 15 سال بهترین مهاجم سال سوئد لقب گرفت و 4 بار هم بهترین ورزشکارد مرد سال این کشور شد.

باورش سخت است اما زلاتان ابراهيموويچ تنها در دو جام جهانى حضور داشت و هيچوقت هم در اين مسابقات گلزنى نكرد. زلاتان مى توانست به ركورد 6 حضور در جام جهانى برسد اما سوئد در اين مدت فقط به 3 جام جهانى صعود كرد كه در يكى از آن ها نيز زلاتان اصلا دعوت نشد!

زلاتان بهترین گلزن تاریخ تیم ملی سوئد است
زلاتان بهترین گلزن تاریخ تیم ملی سوئد است

افتخارات و دستاوردهای زلاتان ابراهیموویچ

زلاتان ابراهیموویچ 24 سال به صورت حرفه ای فوتبال بازی کرد. او در 988 بازی رسمی به میدان رفت و 573 گل به ثمر رساند. زلاتان موفق به کسب 32 جام مختلف از جمله قهرمانی در سری آ ایتالیا، لالیگا اسپانیا، لیگ 1 فرانسه و لیگ اروپا شد. ابراهیموویچ افتخارات فردی فراوانی هم به دست آورده است.

زلاتان در 4 دهه مختلف موفق به گلزنی شده و در تمام دقایق قانونی فوتبال هم گلزنی کرده است. زلاتان یازده بار نامزد توپ طلای فرانس فوتبال شد و یکبار هم در تیم منتخب فیفا قرار گرفت. او سابقه 4 حضور در تیم منتخب یوفا و یک حضور در تیم منتخب مسابقات یورو (2012) را در کارنامه دارد. زلاتان توانسته عناوینی همچون بهترین بازیکن فصل سری آ و لیگ 1 را کسب کند. ایبرا سابقه آقای گلی سری آ ایتالیا و لیگ 1 فرانسه را نیز در کارنامه دارد.

زلاتان برخی از زیاترین گل های تاریخ فوتبال را نیز به ثمر رسانده و در سال 2013 نیز برنده جایزه پوشکاش شد.

زننده برخی از زیباترین گل های تاریخ فوتبال
زننده برخی از زیباترین گل های تاریخ فوتبال

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *