1

فرمت جدید لیگ قهرمانان اروپا از فصل 2025-2024

فرمت جدید لیگ قهرمانان اروپا

از فصل 2025-2024، لیگ قهرمانان اروپا به شکل متفاوتی برگزار خواهد شد. نگاهی داریم به فرمت جدید لیگ قهرمانان اروپا.

در سال 2021 و بعد از حواشی سوپر لیگ اروپا، یوفا تصمیم گرفت تا نحوه برگزاری مسابقات لیگ قهرمانان اروپا را تغییر دهد. در ابتدا جزئیاتی از این تغییر فرمت اعلام شد اما چیزی از فرمت نهایی به گوش نرسید. حالا یوفا به طور رسمی از تغییرات تمام مسابقات اروپایی خود از فصل 2025-2024 خبر داد و جزئیات بیشتری را منتشر کرده است. نگاهی داریم به فرمت جدید لیگ قهرمانان اروپا.

فرمت فعلی لیگ قهرمانان اروپا

فرمت فعلی لیگ قهرمانان اروپا که تا فصل 2024-2023 ادامه دارد به این شکل است که 32 تیم به 8 گروه 4 تیمی تقسیم می شوند و از هر گروه 2 تیم راهی مرحله حذفی می شوند و در این مرحله بعد از قرعه کشی، 16 تیم صعود کرده به صورت 2 به 2 با یکدیگر بازی می کنند و سپس 8 تیم برنده و بعد از آن 4 تیم حاضر در نیمه نهایی نیز مجددا قرعه کشی می شوند تا درنهایت 2 تیم مسابقه فینال را برگزار کنند.

يوفا تاييد كرد كه تغییر فرمت براى مسابقات ليگ اروپا و ليگ كنفرانس اروپا نيز اجرا خواهد شد
يوفا تاييد كرد كه تغییر فرمت براى مسابقات ليگ اروپا و ليگ كنفرانس اروپا نيز اجرا خواهد شد

فرمت جدید لیگ قهرمانان اروپا

از فصل 2025-2024، تعداد تيم هاى لیگ قهرمانان اروپا به 36 تيم افزايش پيدا مى كند. لیگ رنک 5 یوفا، یک سهمیه بیشتر کسب می کند و 3 سهمیه مستقیم خواهد داشت. سهمیه پلی آف نیز بیشتر می شود و یک تیم بیشتر می تواند از مسابقات مقدماتی به لیگ قهرمانان اروپا برسد. از این به بعد، یوفا به کشوری که بهترین نتایج را در مسابقات اروپایی کسب می کند نیز 2 سهمیه بیشتر می دهد تا به این ترتیب، تکلیف 4 سهمیه بیشتر مشخص شود.

نحوه برگزاری بازی ها

مسابقات اصلی نیز شامل 4 دسته 9 تيمى است و هر تيم بايد ٨ بازى که متشکل از 4 بازی خانگی و 4 بازی خارج از خانه است انجام دهد. این 8 دیدار شامل دو بازی با هر کدام از چهار دسته مختلف است. دسته ها نیز با توجه به قدرت تیم ها شکل می گیرند و تیم های قدرتمند در دسته اول قرار می گیرند.

در اصل دیگر خبری از دور گروهی مثل سابق نیست و تمام 36 تیم در یک جدول قرار می گیرند. در پايان 8 تيم برتر به صورت مستقيم به مرحله حذفى مى رسند و تيم هاى نهم تا بيست و چهارم نيز به پلى آف مى رسند. پلی آف نیز به این صورت است که تیم نهم برابر تیم بیست و چهارم قرار می گیرد، تیم دهم برابر تیم بیست و سوم و به همین ترتیب. پلی آف به صورت رفت و برگشت برگزار می شود.

فرمت جدید لیگ قهرمانان اروپا از فصل 2025-2024 اجرا می شود
فرمت جدید لیگ قهرمانان اروپا از فصل 2025-2024 اجرا می شود

8 تيم نيز از پلى آف به مرحله حذفى مى رسند و به اين ترتيب مرحله حذفى با حضور 16 تيم صورت مى گيرد. در این مرحله تیم ها قرعه کشی می شوند و 8 تیم برتر که مستقیم صعود کردند، برابر 8 تیمی که از پلی آف صعود کردند قرار می گیرند. يوفا تاييد كرد كه همين فرمت براى مسابقات ليگ اروپا و ليگ كنفرانس اروپا نيز اجرا خواهد شد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. امان الله وحدت گفت:

    لیگ قهرمانان اروپا واقعاً خیلی جونون آمیز است امیدوارم لیگ قهرمانان مثلی امسال جزاب باشد من خیلی لذت بردم