0

گرندپری اسپانیا

گرندپری اسپانیا

گرندپری اسپانیا یکی از اصلی ترین مسابقات فرمول یک است. در این مطلب نگاهی داریم به تاریخچه، آمار و ارقام این رقابت و از پیست آن می گوییم.

وقتی نام قدیمی ترین مسابقات اتومبیل رانی مطرح می شود، یکی از اولین نام هایی که به گوش می رسد، مسابقه اسپانیا و گرندپری این کشور است. گرندپری اسپانیا که سابقه آن به بیشتر از یک قرن می رسد، بیشتر از 50 سال است که پای ثابت مسابقات فرمول یک است. در این مطلب شما را با این مسابقه آشنا می کنیم.

تاریخچه گرندپری اسپانیا

تاریخچه گرندپری اسپانیا برمی گردد به سال 1913 و اولین دوره این مسابقات که در وایادولید برگزار شد. محبوبیت موتور اسپورت در اسپانیا باعث شد تا در مناطق مختلف این کشور مثل کاتالونیا، رقابت های مختلفی برگزار شود و مسابقات اسپانیا به یکی از قطب های اتومبیل رانی در اروپا تبدیل شدند. البته گرندپری اسپانیا چندین بار به دلایل مختلف از جمله جنگ جهانی و جنگ داخلی اسپانیا تعطیل شد و شروع مجدد این مسابقه در سال 1951 بود که بخشی از مسابقات فرمول یک بود.

اسپانیا در سال 1954 نیز مجددا میزبان فرمول یک بود اما برای میزبانی بعدی تا سال 1967 صبر کرد. از این سال گرندپری اسپانیا به تقویم فرمول یک اضافه شد و به پای ثابت این مسابقات تبدیل شد. گرندپری اسپانیا در شهرهای مختلفی برگزار شد که اصلی ترین آن خاراما در شمال مادرید بود. در سال 1981، خاراما برای آخرین بار میزبان مسابقه فرمول یک بود و به دلیل نداشتن استانداردهای فرمول یک، از این رقابت ها حذف شد.

گرندپری اسپانیا یکی از قدیمی ترین مسابقات اتومبیل رانی است
گرندپری اسپانیا یکی از قدیمی ترین مسابقات اتومبیل رانی است

گرندپری اسپانیا در سال 1986 و با میزبانی شهر خرز برگشت و تا امروز، دیگر از تقویم فرمول یک حذف نشده است. تغییر بزرگ در سال 1991 رخ داد که گرندپری اسپانیا از خرز به کاتالونیا نقل مکان کرد و پیست جدید بارسلونا، میزبان مسابقات فرمول یک شد. از سال 1991 تا به امروز، گرندپری اسپانیا در شهر بارسلونا برگزار می شود.

جوان ترین برنده تاریخ فرمول یک

15 مى 2016 روزى تاريخى در فرمول يک به شمار مى رود. مكس ورستپن كه جانشين دنيل كويات در تيم ردبول شده بود، از جايگاه چهارم گرندپرى اسپانيا را شروع كرد. در مسابقه اى معروف كه جدال نيكو رزبرگ و لوييس هميلتن در آن به اوج خود رسيد، ورستپن 18 ساله در اولين مسابقه خود براى ردبول توانست زودتر از كيمى رايكونن و سباستين فتل از خط پايان بگذرد تا نامش را در كتاب ركوردهاى فرمول يک حک كند. ورستپن با 18 سال 228 روز، ركورد قبلى كه دست سباستين فتل بود را تقريبا 3 سال كاهش داد. فتل در گرندپرى 2008 ايتاليا با 21 سال و 73 روز، به اين ركورد رسيده بود و او نيز ركورد فرناندو آلونسو را شكست كه در سال 2003 و در 22 سالگى به ثبت رسانده بود.

مکس ورستپن جوان ترین راننده تاریخ فرمول یک است که در یک مسابقه پیروز شده است
مکس ورستپن جوان ترین راننده تاریخ فرمول یک است که در یک مسابقه پیروز شده است

معرفی پیست کاتالونیا

پیست کاتالونیا که در شهر بارسلونا اسپانیا است، در سال 1991 میزبان اولین مسابقه فرمول یک بود. هدف از ساخت این پیست، استفاده از آن برای مسابقات المپیک 1992 بود. این پیست از سال 1991 تا به امروز میزبان مسابقه فرمول یک است. پیست کاتالونیا به باریک بودن معروف است و در این پیست سبقت گرفتن بسیار سخت است و به همین دلیل، کسب پول پوزیشن بسیار در این پیست اهمیت دارد.

پیست کاتالونیا 4.675 کیلومتر است و راننده ها باید 66 دور را در این مسابقه سپری کنند که در مجموع، 308.424 کیلومتر می شود. این پیست 16 پیچ دارد و 2 ناحیه DRS نیز برای این پیست تعبیه شده است. پیچ های چالشی و مستقیمی زیاد اما باریک، هایلایت این پیست است.

پیچ های چالشی و مستقیمی زیاد اما باریک، هایلایت پیست کاتالونیا است
پیچ های چالشی و مستقیمی زیاد اما باریک، هایلایت پیست کاتالونیا است

رکوردهای گرندپری اسپانیا

تا به امروز 12 راننده توانسته اند که گرندپری اسپانیا را بیشتر از یکبار پیروز شوند که در میان آن ها میشائیل شوماخر و لوییس همیلتن با 6 پیروزی رکورددار هستند. همیلتن سابقه 5 پیروزی متوالی در کاتالونیا را دارد که این نیز یک رکورد به شمار می رود. مثل بسیاری از مسابقه ها، فراری به دلیل قدمت بالای خود، در اسپانیا هم رکورددار است و تا به حال 12 برد را در اسپانیا تجربه کرده است.

لوییس همیلتن 6 بار در گرندپری اسپانیا برنده شده، از جمله 5 پیروزی متوالی
لوییس همیلتن 6 بار در گرندپری اسپانیا برنده شده، از جمله 5 پیروزی متوالی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *