0

سرعت ماشین های فرمول یک

سرعت ماشین های فرمول یک

سرعت ماشین های فرمول یک چه قدر است؟ ماشین های فرمول یک نهایت تا چه سرعتی می توانند حرکت کنند؟ نگاهی داریم به سرعت ماشین های فرمول یک.

ماشین های فرمول یک از سریع ترین ماشین هایی هستند که تا به حال ساخته شده است. بالاترین فناوری ممکن در ماشین های فرمول یک به کار رفته تا این ماشین ها سرعت خیره کننده ای داشته باشند. در این مطلب نگاهی داریم به سرعت ماشین های فرمول یک.

نگاهی به ماشین های فرمول یک

ماشین های فرمول یک همواره از بهترین و پیشرفته ترین فناوری های روز استفاده می کنند. شاسی این ماشین ها از کامپوزیت های الیاف کربن ساخته می شود که وزن کمی دارند. وزن تمام ماشین باید حداقل 740 کیلوگرم باشد که کمترین حد مجاز در این مسابقات به شمار می رود. ماشین های فرمول یک از گیربکس نیمه خودکار استفاده می کنند. 8 دنده جلو برای این گیربکس ها طراحی شده و این ماشین ها، دنده عقب هم دارند.

ماشین های فرمول یک از گیربکس نیمه خودکار استفاده می کنند. 8 دنده جلو برای این گیربکس ها طراحی شده و این ماشین ها، دنده عقب هم دارند. موتورهای ماشین های فرمول یک باید وزنی کمتر از 145 کیلوگرم داشته باشند. موتور ماشین های فرمول یک 1.6 لیتری و دارای 6 سیلندر هستند. این ماشین ها با بنزین حرکت می کنند و در هر مسابقه جایز به مصرف بیشتر از 110 کیلوگرم سوخت نیستند.

ماشین های فرمول یک همواره از بهترین و پیشرفته ترین فناوری های روز استفاده می کنند
ماشین های فرمول یک همواره از بهترین و پیشرفته ترین فناوری های روز استفاده می کنند

سرعت ماشین فرمول یک

ماشین های فرمول یک سرعت صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت را در کمتر از سه ثانیه می روند. احتمالا نسبت به نهایت سرعت این ماشین ها، این عدد چندان قابل توجه نباشد. دلیل اصلی سرعت ماشین های فرمول یک، آیرودینامیک این ماشین ها است. آیرودینامیک به بررسی جریان هوا در این ماشین ها اطلاق می شود و این علم در فرمول یک جایگاه ویژه ای دارد. توان بالای این خودروها و همچنین چسبندگی که مسئله ای حیاتی در ماشین های فرمول یک است، توسط نیروی آیرودینامیک به دست می آیند.

ماشین های امروزی فرمول یک می توانند تا 370 کیلومتر بر ساعت حرکت کنند. البته پیست مسابقات اهمیت بسیار بالایی دارد و در هر پیستی نمی توان از نهایت سرعت این ماشین ها استفاده کرد. سرعت های بالا به مستقیمی های پیست مربوط می شود که راننده می تواند از نهایت سرعت ماشین بهره ببرد. جالب است بدانید که در برخی از پیچ ها نیز سرعت ماشین های فرمول یک به بیشتر از 300 کیلومتر بر ساعت می رسد.

ماشین های فرمول یک سرعت صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت را در کمتر از سه ثانیه می روند
ماشین های فرمول یک سرعت صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت را در کمتر از سه ثانیه می روند

نهایت سرعت ماشین های فرمول یک

بیشترین سرعت ثبت شده توسط یک ماشین فرمول یک در تعیین خط این مسابقات، مربوط به سرعت 351.7 کیلومتر بر ساعت کوین مگنسن در گرندپری مکزیک 2022 می شود. بیشترین سرعت در یک مسابقه فرمول یک را اما والتری بوتاس در گرندپری مکزیک 2016 ثبت کرد که 372.5 کیلومتر بر ساعت سرعت داشت.

در سال 2006، تیم هوندا ماشین RA106 را با تغییراتی به آمریکا برد تا به رکورد سرعت 400 کیلومتر بر ساعت برسد. هوندا در این کار موفق نبود اما سرعت 397.36 کیلومتر بر ساعت این ماشین، بیشترین سرعت ثبت شده توسط یک ماشین فرمول یک است. البته به دلیل تغییرات در تنظیمات ماشین و همچنین عدم ثبت در مسابقه، این سرعت یک رکورد رسمی به شمار نمی رود.

بیشترین سرعت در یک مسابقه فرمول یک را والتری بوتاس در گرندپری مکزیک 2016 با 272.5 کیلومتر بر ساعت ثبت کرد
بیشترین سرعت در یک مسابقه فرمول یک را والتری بوتاس در گرندپری مکزیک 2016 با 272.5 کیلومتر بر ساعت ثبت کرد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *