0

مرور فصل 2022 موتوجی پی؛ نتایج و جدول

مرور فصل 2022 موتوجی چی

فصل 2022 موتوجی پی در حال برگزاری است و نگاهی داریم به مسابقات برگزار شده و جدول این فصل. با مرور فصل 2022 موتوجی پی همراه باشید.

تا به این لحظه 11 مسابقه از فصل 2022 موتوجی پی برگزار شده و 9 مسابقه تا پایان این فصل باقی مانده است. از اتفاقات مهم این فصل می توان به مصدومیت مجدد مارک مارکز اشاره کرد که قهرمان 6 دوره موتوجی پی را مجبور به جراحی و خانه نشینی کرد. در این مطلب ابتدا مسابقات برگزار شده را بررسی می کنیم و سپس به جدول موتورسوارها و سازنده ها می پردازیم. می پردازیم به مرور فصل 2022 موتوجی پی.

گرندپری قطر 2022؛ شروع فصل موتوجی پی

اولين مسابقه فصل 2022 موتوجى پى در قطر برگزار شد و در پايان اين انيا بستيانينى بود كه موفق به پيروزى شد تا اولين برد خود در موتوجى پى را تجربه كند. برد بيندر دوم و پل اسپارگارو سوم شدند. شروع خوب هوندا ادامه نداشت و پل اسپارگارو كه بيشتر مسابقه را صدرنشين بود، نتوانست به طلسم 8 ساله هوندا در قطر پايان دهد.

مارک ماركز هم كه استارت خوبى داشت، به جايگاهى بهتر از پنجم دست نيافت. فابيو كوارتارارو، قهرمان فصل گذشته، در اين مسابقه به رتبه نهم رسيد و شروع بسيار بدى را تجربه كرد. از اتفاقات مسابقه مى توان به تصادف فرانچسكو بنيايا با خورخه مارتين كه پول پوزيشن را در اختيار داشت، اشاره كرد.

انیا بستیانینی اولین برد خود در موتوجی پی را در گرندپری قطر 2022 کسب کرد
انیا بستیانینی اولین برد خود در موتوجی پی را در گرندپری قطر 2022 کسب کرد

گرندپری اندونزی 2022؛ رقابت جدید موتوجی پی

گرندپرى اندونزى كه از امسال به تقويم موتوجى پى اضافه شده، با حواشى زيادى همراه بود. ابتدا تصادف شديد مارک ماركز و بعد از آن هم بارش شديد باران، اين مسابقه را تحت تاثير قرار داد. بعد از به تعويق افتادن استارت مسابقه، سرانجام اين گرندپرى آغاز شد و پيست خيس اندونزى، چالش موتورسوارها را چندين برابر كرد. در پايان اين ميگل اوليويرا بود كه برنده اين مسابقه هيجان انگيز لقب گرفت و فابيو كوارتارارو و يوهان زاركو نيز به ترتيب دوم و سوم شدند.

میگل اولیویرا برنده گرندپری اندونزی 2022 لقب گرفت
میگل اولیویرا برنده گرندپری اندونزی 2022 لقب گرفت

گرندپری آرژانتین 2022؛ طلسم شکنی الکس اسپارگارو

سومين مسابقه فصل 2022 موتوجى پى با برترى الكس اسپارگارو به پايان رسيد. الكس اسپارگارو كه از خط يک اين مسابقه را شروع كرد، در تمام مسابقه با خورخه مارتين درگير بود و بعد از تلاش هاى متعدد، سرانجام توانست برترى خود را از مارتين پس بگيرد و مجددا صدرنشين مسابقه شود و در همين رده از خط پايان عبور كند تا بعد از 200 مسابقه در موتوجى پى، سرانجام به اولين برد خود در اين مسابقات برسد و ركورد بيشترين مسابقه براى كسب اولين برد را ثبت كند! با اين برد، الكس اسپارگارو به صدر جدول موتورسوارها در فصل 2022 هم رسيد.

الکس اسپارگارو بعد از 200 مسابقه در موتوجى پى، سرانجام به اولين برد خود در اين مسابقات رسید
الکس اسپارگارو بعد از 200 مسابقه در موتوجى پى، سرانجام به اولين برد خود در اين مسابقات رسید

گرندپری آمریکا 2022؛ شاهکار مارک مارکز، دومین پیروزی بستیانینی

گرندپرى آمريكا كه چهارمين مسابقه از فصل 2022 موتوجى پى بود، با برترى انيا بستيانينى به پايان رسيد تا او به دومين پيروزى خود در اين فصل برسد و اولين راننده اين فصل باشد كه بيشتر از يک پيروزى به دست مى آورد. بستيانينى كه مسابقه را از جايگاه پنجم شروع كرده بود، زودتر از الكس رينز و جک ميلر از خط پايان عبور كرد تا به صدر جدول موتورسوارها نيز برسد.
مارک ماركز كه در 2 مسابقه قبلى نتوانسته بود شركت كند، در اين مسابقه هم استارت خوبى نداشت و همان ابتداى كار به رده آخر سقوط كرد. با اين حال موتورسوار اسپانيايى كلاس كار خود را به رخ بقيه كشيد و با نمايشى فوق العاده توانست خود را از رده بيست و چهارم به رتبه ششم برساند و در همين جايگاه مسابقه را به پايان رساند.

انيا بستيانينى به اولين موتورسوار فصل 2022 موتوجی پی تبدیل شد كه بيشتر از يک پيروزى به دست مى آورد
انيا بستيانينى به اولين موتورسوار فصل 2022 موتوجی پی تبدیل شد كه بيشتر از يک پيروزى به دست مى آورد

گرندپری پرتغال 2022؛ شروع پیروزی های فابیو کوارتارارو

پنحمين مسابقه از فصل 2022 موتوجى پى با برترى فابيو كوارتارارو به پايان رسيد و قهرمان فصل 2021 اين مسابقات، به اولين برد خود در اين فصل رسيد. كوارتارارو كه مسابقه را از جايگاه پنجم شروع كرد، در تمام طول مسابقه سطح خوبى از خود نشان داد و اختلاف خوبى هم به وجود آورد. يوهان زاركو و الكس اسپارگارو به ترتيب دوم و سوم شدند.
جوان مير و جک ميلر كه براى رسيدن به سكو رقابت مى كردند، با يكديگر تصادف كردند و هر دو از مسابقه خارج شدند. انيا بستيانينى كه قبل از اين مسابقه به 2 پيروزى رسيده بود و صدرنشين جدول موتورسوارها بود، در اواسط مسابقه تعادل خود را از دست داد و از مسابقه خارج شد تا صدر جدول را نيز از دست بدهد. از نكات جالب اين مسابقه، رتبه چهارم الكس رينز بود كه از جايگاه 23 مسابقه را شروع كرده بود! با اين نتيجه، فابيو كوارتارارو با 69 امتياز به صدر جدول موتورسوارها رسيد.

فابیو کوارتارارو اولین برد خود در فصل 2022 را در گرندپری پرتغال به دست آورد
فابیو کوارتارارو اولین برد خود در فصل 2022 را در گرندپری پرتغال به دست آورد

گرندپری اسپانیا 2022؛ فرانچسکو بنیایا هم طعم پیروزی را چشید

ششمين مسابقه فصل 2022 موتوجى پى با برترى فرانچسكو بنيايا به پايان رسيد. جدال بنيايا با فابيو كوارتارارو در تمام طول مسابقه ادامه داشت اما رتبه پايانى اين مسابقه درست مثل تعيين خط شد و 3 رده اول بدون تغيير باقى ماندند. الكس اسپارگارو بالاتر از مارک ماركز و جک ميلر به رتبه سوم رسيد و در كنار بنيايا و كوارتارارو روى سكو ايستاد.

فرانچسکو بنیایا، پنجمین برنده مختلف فصل 2022 موتوجی پی بود
فرانچسکو بنیایا، پنجمین برنده مختلف فصل 2022 موتوجی پی بود

گرندپری فرانسه 2022؛ سومین پیروزی بستیانینی از راه رسید

گرندپرى فرانسه كه هفتمين مسابقه فصل 2022 موتوجى پى بود، با برد انيا بستيانينى به پايان رسيد تا اين موتورسوار ايتاليايى به سومين پيروزى خود در اين فصل برسد. بستيانينى در طول مسابقه با جک ميلر و فرانچسكو بنيايا در رقابت بود. او به راحتى از ميلر عبور كرد اما رقابتش با بنيايا به يک چالش تبديل شد تا اينكه بنيايا از مسير مسابقه خارج شد و نه تنها بستيانينى از او عبور كرد، بلكه رتبه دومش را هم از دست داد.
البته بنيايا تنها موتورسوارى نبود كه تصادف كرد و جوان مير هم كه در رتبه چهارم بود از مسابقه خارج شد تا به نفع الكس اسپارگارو و فابيو كوارتارارو كار كند. به اين ترتيب انيا بستيانينى به رتبه اول رسيد، جک ميلر دوم شد و الكس اسپارگارو نيز بالاتر از فابيو كوارتارارو به رتبه سوم رسيد.

انیا بستیانینی اولین راننده فصل 2022 موتوجی پی بود که به 3 پیروزی رسید
انیا بستیانینی اولین راننده فصل 2022 موتوجی پی بود که به 3 پیروزی رسید

گرندپری ایتالیا؛ پیروزی بنیایا در خانه

گرندپرى ايتاليا با برترى فرانچسكو بنيايا به پايان رسيد تا او به دومين برد خود در فصل 2022 موتوجى پى برسد و حس شيرين پيروزى در خانه را تجربه كند. بنيايا از رده پنجم كار خود را شروع كرد اما به لطف موتور سريع و قدرتمند خود، رفته رفته به رده هاى بالاتر رسيد و سرانجام صدرنشين مسابقه شد. فابيو كوارتارارو كه در تعيين خط ششم شده بود، عملكرد خوبى داشت و او نيز توانست به رتبه دوم برسد تا شرايط خوبى براى خود در صدر جدول موتورسوارها ايجاد كند. ديگر مدعى اين فصل يعنى الكس اسپارگارو نيز به رده سوم رسيد تا در جمع بالانشين ها بماند.
از نكات اين مسابقه، تصادف و خارج شدن انيا بستيانينى بود كه مى توانست خودش را به رده هاى بالا برساند اما در همين راه تعادلش را از دست داد و از مسابقه خارج شد. مارک ماركز در احتمالا آخرين مسابقه خود در فصل 2022 به رتبه دهم رسيد و بعد از این مسابقه راهی آمریکا شد تا جراحی شود.

گرندپرى ايتاليا با برترى فرانچسكو بنيايا به پايان رسيد تا او به دومين برد خود در فصل 2022 موتوجى پى برسد
گرندپرى ايتاليا با برترى فرانچسكو بنيايا به پايان رسيد تا او به دومين برد خود در فصل 2022 موتوجى پى برسد

گرندپری کاتالونیا 2022؛ برد کوارتارارو و اشتباه عجیب اسپارگارارو

مسابقه كاتالونيا با حادثه شروع شد كه در اثر آن، فرانچسكو بنيايا از رقابت خارج شد. فابيو كوارتارارو كه از جايگاه سوم مسابقه را شروع كرده بود، خيلى سريع خودش را به صدر رساند و از الكس اسپارگارو هم عبور كرد. از اينجا به بعد، كوارتارارو فاصله خود را زياد كرد اما اسپارگارو با خورخه مارتين كه خودش را به رده سوم رسانده بود، در رقابت بود. در اين بين، انيا بستيانينى هم تصادف كرد و به روند ضعيف اخيرش ادامه داد.
در پايان فابيو كوارتارارو به راحتى به مقام اول رسيد و براى دومين بار در موتوجى پى، برنده اين مسابقه شد. جدال الكس اسپارگارو با خورخه مارتين تا دور آخر ادامه داشت اما اسپارگارو در لحظات پايانى به شکل عجیبی فکر کرد مسابقه تمام شده و سرعت خود را کم کرد تا رتبه دوم خود را با رده پنجم عوض كند! خورخه مارتين به رتبه دوم رسيد و يوهان زاركو نيز سوم شد.

الکس اسپارگارو در لحظات پايانى به شکل عجیبی فکر کرد مسابقه تمام شده و سرعت خود را کم کرد تا رتبه دوم خود را با رده پنجم عوض كند
الکس اسپارگارو در لحظات پايانى به شکل عجیبی فکر کرد مسابقه تمام شده و سرعت خود را کم کرد تا رتبه دوم خود را با رده پنجم عوض كند

گرندپری آلمان 2022؛ پیروزی متوالی فابیو کوارتارارو

گرندپرى آلمان با برترى فابيو كوارتارارو به پايان رسيد تا موتورسوار ياماها به سومين پيروزى خود در اين فصل برسد و فاصله خوب خود در صدر جدول موتورسوارها را حفظ كند. يوهان زاركو و جک ميلر نيز به رده هاى دوم و سوم رسيدند. كوارتارارو خيلى سريع از فرانچسكو بنيايا كه پول پوزيشن را در اختيار داشت عبور كرد و در ادامه بنيايا تعادل خود را از دست داد تا براى دومين مسابقه متوالى، از رقابت خارج شود. بنيايا بيشتر از هر موتورسوارى ديگرى در اين فصل پول پوزيشن داشته (3) اما خارج شدن هاى متوالى و كسب تنها 2 پيروزى در اين 10 مسابقه، باعث شده تا اختلاف بسيارى تا صدر جدول پيدا كند.

گرندپرى آلمان با برترى فابيو كوارتارارو به پايان رسيد تا موتورسوار ياماها به سومين پيروزى خود در اين فصل برسد
گرندپرى آلمان با برترى فابيو كوارتارارو به پايان رسيد تا موتورسوار ياماها به سومين پيروزى خود در اين فصل برسد

گرندپری هلند 2022؛ بازگشت بنیایا به رقابت قهرمانی

گرندپرى هلند با مسابقه هاى اين فصل فرق داشت؛ استارت خوب فرانچسكو بنيايا از خط اول، باعث شد تا او به راحتى و بدون چالش خاصى برنده اين مسابقه شود و به بدشانسى هفته هاى اخير خود پايان دهد. اين بار اما نوبت فابيو كوارتارارو بود كه از مسابقه خارج شود. صدرنشين جدول موتورسوارها، رده دوم خود را از دست داد و در تلاش بود تا اين رتبه را از الكس اسپارگارو پس بگيرد كه تعادل خود را از دست داد و برخوردى هم با او داشت. اين برخورد، كوارتارارو را به رده آخر رساند و اسپارگارو را هم چندين رده عقب انداخت. كوارتارارو سعى كرد تا به مسابقه برگردد كه مجددا تعادل خود را از دست داد و مجبور به ترک مسابقه شد.

الكس اسپارگارو كه تا رده پانزدهم سقوط كرده بود، با عملكردى فوق العاده و سبقتى ديدنى در لحظه پايانى، چهارم شد و حالا فاصله اش با كوارتارارو در جدول قهرمانى به 21 امتياز رسيد. ماركو بتزكى كه اولين فصل خود در موتوجى پى را سپرى مى كند، به رده دوم رسيد و اولين سكوى خود در اين مسابقات را تجربه كرد و موريک وينيالس نيز سوم شد.

تصادف فابیو کوارتارارو، باعث شد تا الکس اسپارگارو و فرانچسکو بنیایا، به رقابت قهرمانی امیدوار شوند
تصادف فابیو کوارتارارو، باعث شد تا الکس اسپارگارو و فرانچسکو بنیایا، به رقابت قهرمانی امیدوار شوند

گرندپری بریتانیا 2022؛ دومین پیروزی متوالی بنیایا

دوازدهمين مسابقه فصل 2022 موتوجى پى، گرندپرى بريتانيا بود. يوهان زاركو پول پوزيشن را در اختيار داشت اما در اواسط مسابقه و در حالى كه صدرنشين بود، تعادلش را از دست داد و از مسابقه خارج شد. فابيو كوارتارارو با اينكه استارت خوبى داشت و از رده چهارم به رتبه دوم رسيد اما به دليل جريمه اى كه در مسابقه هلند گرفت و مجبور شد امروز آن را اجرا كند، رتبه اش را از دست داد و در پايان به جايگاه هشتم رسيد.

قبل از تعيين خط پيشبينى مى شد كه الكس رينز عملكرد خوبى داشته باشد اما او در تعيين خط يازدهم شد! ماجراى مسابقه اصلى اما فرق داشت و رينز با عملكرد خوب خود توانست خودش را از جايگاه يازدهم به جايگاه نخست برساند. اين اما پايان كار نبود و فرانچسكو بنيايا موفق شد از رينز عبور كند تا صدرنشين مسابقه شود. جک ميلر و موريک وينيالس نيز در ادامه از رينز عبور كردند. وينيالس كه در استارت مسابقه عقب افتاد، در دورهاى پايانى فوق العاده كار كرد و توانست از جک ميلر سبقت بگيرد و خودش را به رده دوم برساند.

فرانچسکو بنیایا در بریتانیا توانست به دومین پیروزی متوالی خودش برسد
فرانچسکو بنیایا در بریتانیا توانست به دومین پیروزی متوالی خودش برسد

گرندپری اتریش 2022؛ روزهای فوق العاده بنیایا

گرندپرى اتريش جذاب بود و فرانچسكو بنيايا براى سومين مسابقه متوالى توانست برنده شود تا با كسب پنجمين برد خود در فصل 2022، فاصله اش با صدر جدول موتورسوارها را به 44 امتياز برساند. اين اولين بار از سال 2008 است كه يك موتورسوار دوكاتى، 3 پيروزى متوالى به دست مى آورد. فابيو كوارتارارو هر چه گذشت بهتر كار كرد و در دورهاى پايانى توانست با سبقت از جک ميلر، به رتبه دوم برسد تا امتياز چندانى از دست ندهد و همچنان اختلاف خوبى در صدر داشته باشد.

جک ميلر سوم شد و خورخه مارتين كه تا دورهاى پايانى براى سكو مى جنگيد، تعادلش را از دست داد و رتبه هاى فراوانى را از دست داد. انيا بستيانينى كه به اولين پول پوزيشن خود در موتوجى پى رسيده بود، در دورهاى ابتدايى به مشكل خورد و مجبور شد از مسابقه خارج شود تا چهارمين DNF اين فصل را تجربه كند.

فرانچسکو بنیایا بعد از ولنتینو روسی، دومین راننده ایتالیایی موتوجی پی است که 3 برد متوالی کسب می کند
فرانچسکو بنیایا بعد از ولنتینو روسی، دومین راننده ایتالیایی موتوجی پی است که 3 برد متوالی کسب می کند

گرندپری سن مارینو 2022؛ تاریخ سازی بنیایا

در روزهايى كه دوكاتى حكمرانى مى كند، فرانچسكو بنيايا هر مسابقه خودش را به فابيو كوارتارارو نزديک تر مى كند و با كسب چهارمين پيروزى متوالى، اكنون تنها 30 امتياز با صدر جدول موتورسوارها و فابيو كوارتارارو فاصله دارد. فرانچسكو بنيايا با پيروزى در گرندپرى سن مارينو، به اولين موتورسوار تاريخ دوكاتى تبديل شد كه 4 برد متوالى كسب مى كند.
جک ميلر كه پول پوزيشن را در اختيار داشت، در اوايل مسابقه تعادلش را از دست داد و نتوانست از فرصتى كه پيدا كرده بود استفاده كند. جدال بنيايا با انيا بستيانينى كه از فصل بعد هم تيمى مى شوند، تماشايى بود و بنيايا با اختلافى جزئى به پيروزى رسيد تا به رتبه دوم جدول موتورسوارها برسد. موريک وينيالس سوم شد، لوكا مارينى به رتبه چهارم رسيد و فابيو كوارتارارو نيز مسابقه را در جايگاه پنجم به پايان رساند.

گرندپری آراگون 2022؛ بستیانینی ترمز بنیایا را کشید

گرندپرى آراگون با پيروزى هيجان انگيز انيا بستيانينى به پايان رسيد تا بالاخره بعد از 4 برد متوالى، فرانچسكو بنيايا نتواند به پيروزى برسد. مسابقه در حالى شروع شد كه فابيو كوارتارارو در همان دور اول تصادف كرد و در ادامه نيز مارک ماركز مجبور به كناره گيرى شد تا بازگشت موفقى نداشته باشد. مانند مسابقه قبلى، رقابت ميان هم تيمى هاى فصل بعد يعنى فرانچسكو بنيايا و انيا بستيانينى بود و اين بار بستيانينى در دور پايانى از بنيايا سبقت گرفت تا به چهارمين برد اين فصل خود برسد.

الكس اسپارگارو نيز سوم شد تا رقابت قهرمانى بسيار نزديک شود؛ حالا برترى كوارتارارو در صدر جدول فقط 10 امتياز است و بنيايا پشت سر او قرار دارد و فاصله اسپارگارو با صدر جدول نيز به 17 امتياز كاهش پيدا كرد. با نتايج امروز، قهرمانى دوكاتى نيز قطعى شد.

بستیانینی به چهارمین پیروزی خود در فصل 2022 موتوجی پی رسید
بستیانینی به چهارمین پیروزی خود در فصل 2022 موتوجی پی رسید

گرندپری ژاپن 2022؛ جک میلر هم خودی نشان داد

گرندپری ژاپن یکی از متفاوت ترین مسابقات فصل 2022 موتوجی پی بود. مارک مارکز در تعیین خط این مسابقه توانست به پول پوزیشن برسد تا بعد از 3 سال بار دیگر یک مسابقه را از جایگاه نخست شروع کند. رقابت قهرمانی در ژاپن رنگ و بوی متفاوتی داشت. فابیو کوارتارارو در پیست خیس موتگی به رده نهم رسید و فرانچسکو بنیایا نیز نتوانست جایگاهی بهتر از دوازدهم پیدا کند. داستان مسابقه اصلی هم فرق داشت. جک میلر توانست اولین پیروزی فصل را بالاتر از برد بیندر و خورخه مارتین به دست بیاورد و بنیایا هم که قصد داشت در دور آخر از کوارتارارو سبقت بگیرد، تعادل خود را از دست داد و از مسابقه خارج شد تا با توجه به رتبه هشتم کوارتارارو، فاصله در صدر جدول موتورسوارها بیشتر شود.

جک میلر اولین پیروزی خود در فصل 2022 موتوجی پی را به دست آورد
جک میلر اولین پیروزی خود در فصل 2022 موتوجی پی را به دست آورد

گرندپری تایلند 2022؛ اختلاف در صدر به 2 امتیاز رسید

گرندپری تایلند از عجیب ترین و غیرمنتظره ترین مسابقات فصل 2022 موتوجی پی بود. پول پوزیشن این مسابقه به مارکو بتزکی رسید اما این میگل اولیویرا بود که بالاتر از جک میلر و فرانچسکو بنیایا به پیروزی رسید تا دومین برد فصل خود را کسب کند. رتبه هفدهم فابیو کوارتارارو در این مسابقه باعث شد تا اختلاف در صدر جدول به تنها 2 امتیاز برسد. حالا بنیایا خودش را نزدیک تر از همیشه به صدر جدول موتورسوارها و قهرمانی می بیند.

دومین برد میگل اولیویرا در فصل 2022 در تایلند به دست آمد
دومین برد میگل اولیویرا در فصل 2022 در تایلند به دست آمد

گرندپری استرالیا؛ بنیایا در آستانه قهرمانی

سرنوشت قهرمانی در استرالیا تغییر کرد. روزهای تلخ فابیو کوارتارارو با یک DNF دیگر تکمیل شد تا رده سوم فرانچسکو بنیایا باعث شود که موتورسوار دوکاتی صدرنشین جدول موتورسوارها شود و اختلاف زیادی هم در رده نخست ایجاد کند. مارک مارکز توانست مسابقه را در جایگاه دوم به پایان برساند و صدمین سکوی خود در موتوجی پی را تجربه کرد. پیروزی اما برای الکس رینز بود که به هفتمین موتورسوار این فصل تبدیل شد که به پیروزی می رسد. با این نتایج، بنیایا حالا 14 امتیاز برتری نسبت به کوارتارارو دارد و در آستانه کسب اولین قهرمانی در موتوجی پی است.

الکس رینز هفتمین موتورسوار برنده فصل 2022 موتوجی پی است
الکس رینز هفتمین موتورسوار برنده فصل 2022 موتوجی پی است

گرندپری مالزی 2022؛ قهرمانی غیر رسمی بنیایا

با اتفاقات گرندپری مالزی 2022، تکلیف قهرمان فصل این رقابت ها به مسابقه آخر کشیده شد اما اگر معجزه ای رخ ندهد، فصل شگفت انگیز دوکاتی با قهرمانی فرانچسکو بنیایا تکمیل خواهد شد. بنیایا و کوارتارارو با اینکه در تعیین خط به ترتیب نهم و دوازدهم شدند، اما اتفاقات پرشمار مسابقه اصلی باعث شد تا بنیایا اول شود و کوارتارارو نیز به رده سوم برسد تا فاصله این دو در صدر جدول موتورسوارها به 23 امتیاز برسد. با این نتیجه باید بنیایا را قهرمان غیر رسمی فصل 2022 موتوجی پی بدانیم و کوارتارارو برای دفاع از قهرمانی اش، به چیزی نزدیک به معجزه نیاز دارد.

فرانچسکو بنیایا را باید قهرمان غیر رسمی فصل 2022 موتوجی پی بدانیم
فرانچسکو بنیایا را باید قهرمان غیر رسمی فصل 2022 موتوجی پی بدانیم

گرندپری والنسیا 2022؛ ثبت قهرمانی بنیایا

فصل 2022 موتوجی پی در حالی به مسابقه آخر خود رسید که فرانچسکو بنیایا تقریبا قهرمانی خود را قطعی کرده بود و تنها امضای حکم قهرمانی او مانده بود که در والنسیا این کار نیز انجام شد. دوئل بنیایا و فابیو کوارتارارو برای تعیین قهرمان فصل 2022 با برتری موتورسوار دوکاتی به پایان رسید. بنیایا که می دانست با کسب حداقل امتیاز هم می تواند قهرمان شود، عملکرد محتاطانه ای از خود نشان داد تا با کسب رتبه نهم در گرندپری والنسیا، قهرمانی خود را قطعی کند و بالاتر از کوارتارارو که به رتبه چهارم این مسابقه رسید، قهرمان فصل 2022 موتوجی پی لقب بگیرد. لازم به ذکر است که الکس رینز، برنده آخرین گرندپری فصل 2022 موتوجی پی شد.

3359639348
دوئل فرانچسکو بنیایا با فابیو کوارتارارو، با برتری و قهرمانی موتورسوار دوکاتی به پایان رسید

فرانچسکو بنیایا قهرمان فصل 2022 موتوجی پی؛ فصل تاریخی دوکاتی

فصل 2022 برای فرانچسکو بنیایا و تیم دوکاتی رویایی بود. برای اولین بار در 50 سال اخیر، یک موتورسوار ایتالیایی توانست در یک تیم ایتالیایی قهرمان شود. بنیایا در حالی قهرمان فصل 2022 موتوجی پی شد که بعد از گرندپری آلمان، 91 امتیاز از فابیو کوارتارارو در صدر جدول موتورسوارها عقب بود! بنیایا توانست بزرگ ترین کامبک تاریخ موتوجی پی را ثبت کند و با جبران این اختلاف، قهرمان شود.

رکوردهای جالب بنیایا به همینجا ختم نمی شود. با 25 سال و 296 روز، بنیایا مسن ترین موتورسوار کلاس موتوجی پی است که برای اولین بار قهرمان این مسابقات می شود. او اولین قهرمان ایتالیایی موتوجی پی از سال 2009 و ولنتینو روسی و همچنین دومین قهرمان تاریخ تیم دوکاتی است. رکورد جالب دیگر بنیایا این است که او اولین قهرمان موتوجی پی است که در یک فصل 5 بار DNF شده است.

برای اولین بار در 50 سال اخیر، یک موتورسوار ایتالیایی توانست در یک تیم ایتالیایی قهرمان شود
برای اولین بار در 50 سال اخیر، یک موتورسوار ایتالیایی توانست در یک تیم ایتالیایی قهرمان شود

نتایج فصل 2022 موتوجی پی

#مسابقهپول پوزیشنسریع ترین دوربرندهتیمسازنده
1قطرخورخه مارتینانیا بستیانینیانیا بستیانینیگریسینی ریسینگدوکاتی
2اندونزیفابیو کوارتاراروفابیو کوارتارارومیگل اولیویراردبول کی تی امKTM
3آرژانتینالکس اسپارگاروالکس اسپارگاروالکس اسپارگاروآپریلیا ریسینگآپریلیا
4آمریکاخورخه مارتینانیا بستیانینیانیا بستیانینیگریسینی ریسینگدوکاتی
5پرتغالیوهان زارکوفابیو کوارتاراروفابیو کوارتارارومانستر انرجی یاماهایاماها
6اسپانیافرانچسکو بنیایافرانچسکو بنیایافرانچسکو بنیایادوکاتی لنوودوکاتی
7فرانسهفرانچسکو بنیایافرانچسکو بنیایاانیا بستیانینیگریسینی ریسینگدوکاتی
8ایتالیافابیو دی جانانتونیوفرانچسکو بنیایافرانچسکو بنیایادوکاتی لنوودوکاتی
9کاتالونیاالکس اسپارگاروفابیو کوارتاراروفابیو کوارتارارومانستر انرجی یاماهایاماها
10فرانسهفرانچسکو بنیایافابیو کوارتاراروفابیو کوارتارارومانستر انرجی یاماهایاماها
11هلندفرانچسکو بنیایاالکس اسپارگاروفرانچسکو بنیایادوکاتی لنوودوکاتی
12بریتانیایوهان زارکوالکس رینزفرانچسکو بنیایادوکاتی لنوودوکاتی
13اتریشانیا بستیانینیخورخه مارتینفرانچسکو بنیایادوکاتی لنوودوکاتی
14سن مارینوجک میلرانیا بستیانینیفرانچسکو بنیایادوکاتی لنوودوکاتی
15آراگونفرانچسکو بنیایالوکا مارینیانیا بستیانینیگریسینی ریسینگدوکاتی
16ژاپنمارک مارکزجک میلرجک میلردوکاتی لنوودوکاتی
17تایلندمارکو بتزکییوهان زارکومیگل اولیویراردبول کی تی امKTM
18استرالیاخورخه مارتینیوهان زارکوالکس رینزسوزوکیسوزوکی
19مالزیخورخه مارتینخورخه مارتینفرانچسکو بنیایادوکاتی لنوودوکاتی
20والنسیاخورخه مارتینبرد بیندرالکس رینزسوزوکیسوزوکی

جدول فصل 2022 موتوجی پی

در این بخش ابتدا نگاهی داریم به جدول موتورسوارها و سپس جدول سازنده ها را بررسی می کنیم.

جدول موتورسوارهای فصل 2022 موتوجی پی

#موتورسوارموتورتیمامتیاز
1فرانچسکو بنیایادوکاتیدوکاتی لنوو265
2فابیو کوارتارارویاماهامانستر انرژی248
3انیا بستیانینیدوکاتیگریسینی ریسینگ219
4الکس اسپارگاروآپریلیاآپریلیا ریسینگ212
5جک میلردوکاتیدوکاتی لنوو189
6برد بیندرKTMردبول کی تی ام188
7الکس رینزسوزوکیسوزوکی173
8یوهان زارکودوکاتیپرماک ریسینگ166
9خورخه مارتیندوکاتیپرماک ریسینگ152
10میگل اولیویراKTMردبول کی تی ام149
11موریک وینیالسآپریلیاآپریلیا ریسینگ122
12لوکا مارینیدوکاتیوی آر 46 ریسینگ120
13مارک مارکزهوندارپسول هوندا113
14مارکو بتزکیدوکاتیوی آر 46 ریسینگ111
15جوان میرسوزوکیسوزوکی87
16پل اسپارگاروهوندارپسول هوندا56
17الکس مارکزهونداال سی آر هوندا50
18تاکاکی ناکاگامیهونداال سی آر هوندا48
19فرانکو موربیدلییاماهامانستر یاماها42
20فابیو دی جانانتینودوکاتیگریسینی ریسینگ24
21آندره آ دویتزیسویاماهایاماها آر ان اف15
22رائول فرناندزKTMتک 3 کی تی ام14
23رمی گاردنرKTMتک 3 کی تی ام13
24درن بیندریاماهایاماها آر ان اف12
25کارل کروچلویاماهایاماها آر ان اف10
26اشتفان برادلهوندارپسول هوندا
اچ آر سی
2
27میشل پیرودوکاتیآروبا ریسینگ0
28لورنزو ساوادوریآپریلیاآپریلیا ریسینگ0

جدول سازنده های فصل 2022 موتوجی پی

#سازندهامتیاز
1دوکاتی448
2یاماها256
3آپریلیا248
4KTM240
5سوزوکی199
6هوندا155
دوکاتی برای سومین فصل متوالی قهرمان موتوجی پی شد
دوکاتی برای سومین فصل متوالی قهرمان موتوجی پی شد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *