0

فینال NBA؛ هفتمین قهرمانی گلدن استیت واریرز

گلدن استیت واریرز قهرمان NBA

گلدن استیت واریرز با شکست بوستون سلتیکس، برای هفتمین بار قهرمان لیگ NBA شد. نگاهی داریم به پلی آف و فینال 2022 NBA.

فصل 2022-2021 لیگ NBA با قهرمانی گلدن استیت واریرز به پایان رسید تا این تیم به هفتمین قهرمانی خود در تاریخ NBA برسد و به تنهایی سومین تیم پرافتخار تاریخ این لیگ لقب بگیرد. در این مطلب نیم نگاهی داریم به پلی آف فصل 2022-2021 لیگ NBA و از فینال و قهرمان آن می گوییم.

پلی آف فصل 2022-2021 لیگ NBA

با اتمام فصل عادی 2022-2021، نوبت به پلی آف این فصل رسید. پلی آف امسال نکته های جالبی داشت که به آن ها اشاره می کنیم. به عنوان مثال در 15 سری این فصل، فقط یک سوئیپ (پیروزی 0-4) شاهد بودیم. تمام 4 سید برتر دو کنفرانس به راند دوم رسیدند و از این بابت نیز شاهد شگفتی خاصی نبودیم.

اگر سیدبندی را مبنا قرار دهیم، در راند دوم کنفرانس شرق هم شاهد شگفتی نبودیم و 2 سید برتر راهی فینال شدند (هر چند در این مرحله مدافع عنوان قهرمانی حذف شد). در کنفرانس غرب اما 2 سید برتر حذف شدند. پیروزی گلدن استیت واریرز برابر ممفیس گریزلیز چیز عجیبی نبود اما پیروزی دالاس موریکس برابر فینیکس سانز که فینالیست فصل قبل و بهترین تیم فصل عادی بود، از نتایج غافلگیرکننده امسال بود.

از فصل 2022-2021، جوایز جدیدی به پلی آف اضافه شدند. ارزشمندترین بازیکن فینال کنفرانس شرق جایزه لری برد و ارزشمندترین بازیکن فینال کنفرانس غرب، جایزه مجیک جانسن را دریافت می کنند. در همین راستا، جیسن تیتم برنده عنوان لری برد و استفن کری برنده عنوان مجیک جانسن شدند.

جدول پلی آف فصل 2022-2021 لیگ NBA
جدول پلی آف فصل 2022-2021 لیگ NBA

فینال فصل 2022-2021 لیگ NBA

تیم های بوستون سلتیکس و گلدن استیت واریرز به فینال فصل 2022-2021 NBA رسیدند. بعد از 58 سال، این دو تیم در فينال NBA مقابل یکدیگر قرار گرفتند. آخرين بار در سال 1964 بوستون سلتيكس در فينال به مصاف سن فرانسيسكو واريرز رفت كه جدال ميان بهترين هاى آن زمان يعنى بيل راسل و ويلت چمبرلين بود. در پايان سلتيكس 1-4 پيروز شد و به هفتمين قهرمانى خود (ششمين قهرمانى متوالى) رسيد.

آخرين بار در سال 1964 بوستون سلتيكس در فينال به مصاف سن فرانسيسكو واريرز رفت كه جدال ميان بهترين هاى آن زمان يعنى بيل راسل و ويلت چمبرلين بود
آخرين بار در سال 1964 بوستون سلتيكس در فينال به مصاف سن فرانسيسكو واريرز رفت كه جدال ميان بهترين هاى آن زمان يعنى بيل راسل و ويلت چمبرلين بود

گلدن استيت واريرز براى دوازدهمين بار به فينال NBA رسید و بوستون سلتيكس 10 فينال بيشتر از واريرز تجربه كرده و براى بيست و دومين بار به ديدار نهايى اين ليگ رسید. واريرز قبل از این فینال، 6 پيروزى و 5 شكست در فينال NBA تجربه كرده بود و سلتيكس 17 برد و تنها 4 شكست در كارنامه داشت. آخرين حضور واريرز در فينال به سال 2019 برمى گشت و بوستونى ها نيز آخرين بار در سال 2010 به فينال NBA رسيده بودند. بازيكنان تركيب فعلى واريرز، روى هم سابقه 123 بازى در فينال NBA را داشتند و اين در حالى است كه هيچكدام از بازيكنان فعلى سلتيكس، سابقه بازى در فينال را نداشتند.

در پایان این واریرز بود که با پیروزی 2-4 برابر بوستون سلتیکس، برای هفتمین بار قهرمان NBA شد و بالاتر از شیکاگو بولز و به تنهایی، به سومین تیم پرافتخار NBA تبدیل شد. واریرز در ششمین حضور خود در فینال در 8 سال اخیر، توانست چهارمین قهرمانی اش را هم کسب کند. استفن کری نیز بزرگ ترین جای خالی کارنامه خود را پر کرد و به عنوان ارزشمندترین بازیکن فینال NBA معرفی شد. جالب است بدانید که سلتیکس برای اولین بار در تاریخ خود، 3 بازی متوالی فینال را واگذار کرد. سلتیکس در این سری 1-2 جلو لود که درنهایت شکست خورد.

استفن کری بزرگ ترین جای خالی کارنامه خود را پر کرد و به عنوان ارزشمندترین بازیکن فینال NBA معرفی شد
استفن کری بزرگ ترین جای خالی کارنامه خود را پر کرد و به عنوان ارزشمندترین بازیکن فینال NBA معرفی شد

گلدن استیت واریرز بر بام بسکتبال دنیا

بازى ششم فينال 2019 بود؛ كلى تامپسن دچار مصدوميت شديدى شد، آشيل كوين دورنت مانع حضور او در فينال شد و ستاره تيم رفتنى بود، قهرمانى در ورزشگاهى كه آخرين روزش را تجربه مى كرد از دست رفت و روزهاى خوش واريرز تمام شده بودند. شرايط براى واريرز بدتر هم شد. چيزى از فصل جديد نگذشته بود كه استفن كرى هم مصدوم شد و فصل را از دست داد. تيمى كه به 5 فينال متوالى رسيده بود، حتى به پلى آف هم نرسيد!
انگار واريرز طلسم شده بود. بعد از رباط صليبى، آشيل كلى تامپسن هم پاره شد تا او دومين فصل متوالى را از دست بدهد. استفن كرى برگشت و قدرتمند ظاهر شد اما درخشش او براى رسيدن به پلى آف كافى نبود. واريرز هنوز تيم خوبى داشت اما قهرمانى خيلى سخت به نظر مى رسيد.

فصل 2022-2021 از راه رسيد. بالاخره مثلث كرى، تامپسن، گرين در كنار هم قرار گرفتند. اندرو ويگينز كه همه از تريد او تعجب كرده بودند، خودش را نشان داد و جردن پول هم جديدترين سلاح استيو كر بود. در فصلى كه همه از ليكرز و نتس حرف مى زدند، اين واريرز بود كه قدرتمند نشان داد. روزهاى سياه با يک جام طلايى، روشن شد. يک سازمان خوب، بار ديگر خودش را نشان داد؛ از درفت هاى فوق العاده تا تريدهاى ثمربخش. 6 فينال در 8 سال و 4 قهرمانى. نام واريرز در تاريخ NBA جاودانه شد.

استفن کری، کلی تامپسن، دریماند گرین و آندره ایگودالا به چهارمین قهرمانی خود رسیدند
استفن کری، کلی تامپسن، دریماند گرین و آندره ایگودالا به چهارمین قهرمانی خود رسیدند

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *