0

اسنوکر قهرمانی جهان 2024

کایرن ویلسن

اسنوکر قهرمانی جهان 2024 با حضور بهترین اسنوکربازهای جهان در سالن کروسیبل شهر شفیلد انگلیس برگزار می شود.

به گزارش اسپورتس نوتس، سالن کروسیل برای چهل و هشتمین دوره متوالی، میزبان مسابقات اسنوکر قهرمانی جهان است. این مسابقات از تاریخ 20 اپریل تا 6 می 2024 برگزار می شود. اسنوکر قهرمانی جهان 2024، با همان فرمت سابق برگزار می شود و مجموع جوایز نقدی آن نیز حدود 2 میلیون و 400 هزار پوند است. نگاهی داریم به این مسابقات.

معرفی مسابقات اسنوکر قهرمانی جهان

در یک فصل اسنوکر، مسابقات و تورنمنت های بسیاری برگزار می شود اما هیچکدام از این مسابقات به پای مسابقات قهرمانی جهان نمی رسند. قدیمی ترین، معتبرترین و مهم ترین تورنمنت سالانه اسنوکر، مسابقات قهرمانی جهان یا همان World Championship است. مسابقات اسنوکر قهرمانی جهان، قدیمی ترین مسابقات اسنوکر است که تا به امروز همچنان برگزار می شود. اولین بار در سال 1927، این رقابت ها با نام مسابقات قهرمانی اسنوکر حرفه ای آغاز به کار کرد.

در سال 1935 نام این تورنمنت به مسابقات قهرمانی اسنوکر حرفه ای جهان تغییر کرد و از سال 1937، مسابقاتی مقدماتی برای این تورنمنت درنظر گرفته شد تا برخی بازیکنان از این طریق جواز حضور در مسابقات جهانی را پیدا کنند. به دلیل اختلاف میان اتحادیه بازیکنان حرفه ای بیلیارد (PBPA) و اتحادیه بیلیارد و شورای نظارت (BACC)، تورنمنت قهرمانی جهان مجددا دچار وقفه ای شد و از سال 1958 تا 1963 خبری از این مسابقات نبود. PBPA نیز از سال 1952 تا 1957 تورنمنتی غیر رسمی با نام World Professional Match-play Championship برگزار کرد.

مسابقات اسنوکر قهرمانی جهان اولین بار در سال 1927 برگزار شد
مسابقات اسنوکر قهرمانی جهان اولین بار در سال 1927 برگزار شد

از سال 1969 تغییر بزرگی در مسابقات اسنوکر قهرمانی جهان به وجود آمد و عصر مدرن این رشته شروع شد. از این سال این مسابقات به صورت حذفی و با حضور 8 بازیکن برگزار شد. تغییرات فرمت و برگزاری مسابقات جهانی اسنوکر ادامه داشت تا اینکه در سال 1977، سرانجام خانه جدید و ثابتی برای این مسابقات تعیین شد. از سال 1977 تا به امروز سالن کروسیبل (Crucible) شهر شفیلد انگلیس، میزبان مسابقات اسنوکر قهرمانی جهان است.

نحوه برگزاری اسنوکر قهرمانی جهان 2024

در حال حاضر 32 بازیکن جواز حضور در این رقابت ها را پیدا می کنند که 16 بازیکن برتر رنکینگ اسنوکر به صورت مستقیم وارد جدول اصلی مسابقات می شوند و 16 بازیکن نیز باید از طریق مسابقات مقدماتی به دور اصلی برسند. مدافع عنوان قهرمانی همیشه به عنوان سید 1 وارد این مسابقات می شود.

راند اول مسابقات اسنوکر قهرمانی جهان در 19 فریم برگزار می شود که طی 2 جلسه است. راند دوم و یک چهارم نهایی در 25 فریم است و 3 جلسه را شامل می شود. نیمه نهایی و فینال در 4 جلسه برگزار می شوند و به ترتیب 33 و 35 فریم هستند.

جوایز نقدی

جوایز نقدی مسابقات جهانی اسنوکر 2024، بیشترین در میان تمام مسابقات سالانه اسنوکر به شمار می رود. مجموع جوایز نقدی این مسابقات به 2.395.000 پوند می رسد. جایزه قهرمان این رقابت ها 500 هزار پوند است و نایب قهرمان نیز به 200 هزار پوند می رسد. مثل تمام مسابقات اسنوکر، این تورنمنت نیز به بیشترین بریک مسابقات جایزه می دهد. بیشترین بریک 15 هزار پوند جایزه دارد و بریک 147 نیز شامل 40 هزار پوند می شود.

قهرمان (£)فینال (£)نیمه نهایی (£)یک چهارم نهایی (£)یک هشتم نهایی (£)راند اول (£)
500,000200,000100,00050,00030,00020,000

بازیکنان حاضر در اسنوکر قهرمانی جهان 2024

32 بازیکن در اسنوکر قهرمانی جهان 2024 حاضر هستند. 16 سید برتر این مسابقات که قهرمان دوره قبل را نیز شامل می شود، مستقیم به این مسابقات صعود کردند و 16 بازیکن دیگر از مراحل مقدماتی مشخص می شوند. 16 سید برتر این مسابقات به شرح زیر هستند:

#بازیکن (کشور)
1لوکا برسل (بلژیک)
2رانی اُسالیوان (انگلیس)
3جاد ترامپ (انگلیس)
4مارک الن (ایرلند شمالی)
5مارک سلبی (انگلیس)
6مارک ویلیامز (ولز)
7دینگ جونهوی (چین)
8شاون مرفی (انگلیس)
9الی کارتر (انگلیس)
10گری ویلسن (انگلیس)
11ژانگ آندا (انگلیس)
12کایرن ویلسن (انگلیس)
13جان هیگینز (اسکاتلند)
14تام فورد (انگلیس)
15بری هاوکینز (انگلیس)
16رابرت میلکینز (انگلیس)
لوکا برسل مدافع عنوان قهرمانی و سید 1 اسنوکر قهرمانی جهان 2024 است
لوکا برسل مدافع عنوان قهرمانی و سید 1 اسنوکر قهرمانی جهان 2024 است

حذف مدافع عنوان قهرمانی

در مسابقات اسنوكر قهرمانى جهان 2024، لوكا برسل، قهرمان دوره قبل، در حالى كه 6-9 جلو بود و تنها يک فريم تا برد فاصله داشت، 10-9 مغلوب ديويد گيلبرت شد و در همان دور نخست حذف شد. جالب است بدانید که از سال 1997 که این مسابقات در سالن کروسیبل برگزار می شود، هیچ بازیکنی نتوانسته از اولین قهرمانی اش دفاع کند!

دیوید گیلبرت موفق به حذف مدافع عنوان قهرمانی شد
دیوید گیلبرت موفق به حذف مدافع عنوان قهرمانی شد

حذف نام های بزرگ در دور اول

جو اُكانر كه براى اولين بار در مسابقات اسنوكر قهرمانى جهان شركت كرده، موفق به شكست مارک سلبى، قهرمان 4 دوره اين مسابقات شد. به اين ترتيب هر دو فيناليست دوره قبل در همان راند اول حذف شدند!

مارک ویلیامز، قهرمان سه دوره مسابقات اسنوكر قهرمانى جهان، با اينكه توانست به بازى برگردد و كار را به فريم سرنوشت ساز پايانى بكشاند، اما در پايان 10-9 مغلوب سى جياهويى شد تا بازيكن چينى كه فصل پيش نيز با رسيدن به نيمه نهايى شگفتى ساز شده بود، راهى دور دوم شود.

در ادامه حذف نام هاى بزرگ از كروسيبل، ج; ليزاوسكى هم موفق به شكست 9-10 دينگ جونهوى شد تا 6 بازيكن از 10 سيد اصلى مسابقات اسنوكر قهرمانى جهان در همان دور اول حذف شوند!

صعود رانی اُسالیوان به دور سوم

در تورنمنتى كه نام هاى بزرگ عملكرد خوبى از خود نشان نمى دهند، رانى اُساليوان با پيروزى 1-10 برابر جكسن پيج، به دور دوم مسابقات اسنوكر قهرمانى جهان صعود كرد. موشک به دنبال هشتمين عنوان خود در اين رقابت ها و تكميل فصل فوق العاده اش با سه گانه تريپل كراون است. رانی اُسالیوان در دور دوم نیز موفق بود و توانست 7-13 رایان دی را شکست دهد.

شاهکار جان هیگینز

در جريان مرحله يک هشتم نهايى مسابقات اسنوكر قهرمانى جهان، ديدار مارک الن و جان هيگينز به فريم سرنوشت ساز كشيد. مارک الن 0-62 جلو افتاد و يک توپ قرمز راحت را از دست داد. نوبت هيگينز شد و قهرمان 4 دوره اسنوكر قهرمانى جهان، با ثبت يكى از بهترين كليرنس (Clearance) هاى تاريخ اين مسابقات، 62-71 به پيروزى رسيد و به جمع 8 بازيكن برتر رسيد. نكته جالب اين است كه هيگينز اگر اين بازى را واگذار مى كرد، بعد از 29 سال از جمع 16 بازيكن برتر رنكينگ اسنوكر خارج مى شد!

جان هیگینز همچنان در میان 16 بازیکن برتر رنکینگ اسنوکر باقی ماند
جان هیگینز همچنان در میان 16 بازیکن برتر رنکینگ اسنوکر باقی ماند

شگفتی بزرگ؛ حذف جاد ترامپ به دست نفر چهل و چهارم رنکینگ

جاد ترامپ، مرد شماره دو اسنوكر جهان، با ارائه عملكردى بسيار ضعيف، 13-9 مغلوب جک جونز، نفر چهل و چهارم رنكينگ شد تا يكى از بزرگ ترين شگفتى هاى اين مسابقات رقم بخورد. جونز كه تنها دومين حضور خود در مسابقات اسنوكر قهرمانى جهان را تجربه مى كند، فصل قبل به يک چهارم نهايى رسيد و حالا با حضور در نيمه نهايى، به بزرگ ترين موفقيت دوران حرفه اى خود رسيد.

حذف رانی اُسالیوان

در حالى كه اكثر مدعى هاى اصلى مسابقات اسنوکر قهرمانی جهان 2024 حذف شده بودند، رانى اُساليوان هم فرصت سوزى كرد و 13-10 مغلوب استوارت بينگام شد تا شانس حضور در نيمه نهايى را از دست بدهد. قهرمان 7 دوره اين مسابقات، مى توانست فصل فوق العاده اش را با قهرمانى در كروسيبل و ثبت تريپل كراون در اين فصل تكميل كند اما حالا با اين شكست، رنیک 1 اسنوكر را هم از از دست داد!

بازیکنان حاضر در نیمه نهایی

دقايقى قبل از رانى اُساليوان، جان هيگينز نيز برابر كايرن ويلسن شكست خورد. به اين ترتيب چهره 4 بازيكن برتر اين مسابقات مشخص شد و در نيمه نهايى، كايرن ويلسن به مصاف ديويد گيلبرت مى رود و جک جونز با استوارت بينگام بازى مى كند. براى اولين بار در 47 سال اخير، سه بازيكن از مراحل مقدماتى به نيمه نهايى رسيدند!

فینال اسنوکر قهرمانی جهان 2024

كايرن ويلسن با شكست 11-17 ديويد گيلبرت، براى دومين بار به فينال اسنوكر قهرمانى جهان رسيد. ويلسن كه در سال 2020 مغلوب رانى اُساليوان در فينال شد، اين بار بايد به مصاف جک جونز برود كه با شكست 12-17 استوارت بينگام به فينال رسيده است. جونز در تنها دومين حضور خود در كروسيبل، راهى فينال شد كه دستاوردى فوق العاده به شمار مى رود.

فینال اسنوکر قهرمانی جهان 2024
فینال اسنوکر قهرمانی جهان 2024

قهرمانی کایرن ویلسن در اسنوکر قهرمانی جهان

كايرن ويلسن، اسنوكرباز 32 ساله انگليسى، با شكست 14-18 جک جونز، قهرمان مسابقات اسنوكر قهرمانى جهان 2024 شد و به مهم ترين دستاورد دوران حرفه اى خود رسيد. ويلسن كه قبلا يكبار به فينال اين مسابقات رسيده بود، سابقه قهرمانى در 5 تورنمنت رنكينگ دار را داشت اما هيچگاه در يكى از مسابقات تريپل كراون به قهرمانى نرسيده بود.

مرد شماره 12 اسنوكر جهان كه بهترين رده اش در رنكينگ اسنوكر چهارم بود، با اين قهرمانى علاوه بر دريافت 500 هزار پوند، به رتبه سوم رنكينگ اسنوكر نيز رسيد.

قهرمانی کایرن ویلسن در اسنوکر قهرمانی جهان
قهرمانی کایرن ویلسن در اسنوکر قهرمانی جهان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *