0

مسترز مونته کارلو 2024؛ سومین قهرمانی سیتسیپاس

استفانوس سیتسیپاس

مسترز مونته کارلو 2024، سومین مسترز فصل 2024 تنیس است. در این مطلب نگاهی داریم به این مسابقات.

به گزارش اسپورتس نوتس، با شروع مسترز مونته کارلو، فصل 2024 تنیس به طور رسمی وارد فصل خاک می شود. سه مسترز 1000 امتیازی در این فصل برگزار می شود و سپس شاهد دومین گرند اسلم سال یعنی رولاند گاروس خواهیم بود. در این مطلب نگاهی داریم به مسترز مونته کارلو 2024.

معرفی مسترز مونته کارلو

مسابقات مونته کارلو، سومین مسترز 1000 امتیازی فصل تنیس و اولین مسترز سال است که روی سطح خاک برگزار می شود. این مسابقات که در ماه اپریل برگزار می شود، به نوعی شروع کننده فصل خاک در تنیس به شمار می رود و بعد از این مسابقات، 2 مسترز 1000 امتیازی دیگر و همچنین گرند اسلم رولاند گاروس نیز روی خاک برگزار می شوند.

قدمت مسابقات تنیس مونته کارلو به بیشتر از یک قرن پیش برمی گردد. اولین بار در سال 1897 بود که مسابقه تنیس در مونته کارلو برگزار شد و این مسابقات از سال 1969 شکل و شمایل جدی تر و رسمی تری به خود گرفت و به یکی از مسابقات عصر جدید و مدرن تنیس تبدیل شد. مونته کارلو در 2 مقطع زیر مجموعه مسابقات Grand Prix Super Series بود و سپس با تغییر فرمت این مسابقات، از سال 1990 به پای ثابت مسترزهای 1000 امتیازی تبدیل شد.

مسابقات تنیس مونته کارلو، سومین مسترز 1000 امتیازی فصل تنیس است
مسابقات تنیس مونته کارلو، سومین مسترز 1000 امتیازی فصل تنیس است

فرمت و نحوه برگزاری مسترزهایی که روی خاک برگزار می شوند، شبیه به یکدیگر است. 56 تنیسور در این مسابقات شرکت می کنند که سیدبندی این مسابقات بر اساس آخرین رده بندی ATP صورت می گیرد. 8 سید برتر در دور اول استراحت می کنند و از راند دوم به مسابقات اضافه می شوند. در دور اول نیز 48 تنیسور با یکدیگر رقابت می کنند که 24 بازیکن به دور دوم می رسند و با اضافه شدن 8 سید برتر، تعداد بازیکنان در این مرحله به 32 تنیسور می رسد.

آشنایی با مسترز مونته کارلو 2024

مسترز مونته کارلو 2024، صد و هفدهمین دوره این مسابقات است. این دوره از 7 اپریل شروع می شود و تا 14 همین ماه ادامه دارد. نواک جوکوویچ به عنوان مرد شماره یک تنیس جهان، سید یک این رقابت ها است و یانیک سینر که قهرمان مسترز میامی شد، بخت دوم قهرمانی است. کارلوس آلکاراس به دلیل مصدومیت از ناحیه ساعد، برای دومین سال متوالی از این مسابقات کناره گیری کرد.

انتظار می رفت که رافائل نادال برای فصل خاک و مسترز مونته کارلو 2024 آماده شود اما رکورددار قهرمانی این مسابقات، اعلام کرد که هنوز آماده نیست و نمی تواند در اولین مسترز فصل خاک شرکت کند.

کارلوس آلکاراس به دلیل مصدومیت، مسترز مونته کارلو 2024 را از دست داد
کارلوس آلکاراس به دلیل مصدومیت، مسترز مونته کارلو 2024 را از دست داد

جوایز نقدی

قهرمان ($)فینال ($)نیمه نهایی ($)یک چهارم نهایی ($)یک هشتم نهایی ($)راند سوم ($)راند دوم ($)راند اول ($)
990,052540,638295,618161,24586,24846,25125,62213,126

مرور تنیس مونته کارلو 2024

از میان 8 سید برتر مسترز مونته کارلو 2024، آندری روبلف در راند دوم حذف شد، دنیل مدودف، الکساندر زورف و گریگور دمیتروف نیز در راند سوم کنار رفتند. نواک جوکوویچ، یانیک سینر، کسپر رود و استفانوس سیتسیپاس به نیمه نهایی این مسابقات رسیدند. سیتسیپاس دست به کار بزرگی زد و با شکست سینر راهی فینال شد. این تنها دومین شکست سینر در سال 2024 بود. کسپر رود نیز برای اولین بار برابر نواک جوکوویچ به برتری رسید و فینالیست شد.

فینال مسترز مونته کارلو 2024

استفانوس سیتسیپاس برای سومین بار به فینال این مسابقات رسید. در 4 فصل اخیر، سیتسیپاس سه فینال را تجربه کرده است. قبل از فینال این دوره، او به دو قهرمانی در این مسترز رسیده بود. کسپر رود که با شکست نواک جوکوویچ، برای اولین بار برابر یکی از سه تنیسور برتر رنکینگ ATP به پیروزی رسید، برای دومین بار راهی فینال یک مسترز 1000 امتیازی شد و هیچگاه قبل از این فینال مونته کارلو را تجربه نکرده بود.

استفانوس سیتسیپاس برای سومین بار به فینال مسترز مونته کارلو رسید
استفانوس سیتسیپاس برای سومین بار به فینال مسترز مونته کارلو رسید

سومین قهرمانی استفانوس سیتسیپاس در مسترز مونته کارلو

در فينال مسترز مونته كارلو، استفانوس سيتسيپاس موفق به شكست 0-2 كسپر رود شد تا براى سومين بار در 4 دوره اخير، قهرمان اين مسابقات شود. او حالا به پنجمين تنيسورى تبديل شد كه حداقل سه بار قهرمان اين مسترز مى شود. سيتسيپاس سه قهرمانى در مسابقات مسترز كسب كرده كه تمام آن ها در مونته كارلو بوده است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *