0

دنور ناگتس قهرمان فصل 2023-2022 لیگ NBA شد

دنور ناگتس قهرمان فصل 2023-2022 لیگ NBA

دنور ناگتس با شکست میامی هیت برای اولین بار قهرمان لیگ NBA شد. در این مطلب نگاهی داریم به طلسم شکنی این تیم.

به گزارش اسپورتس نوتس، با پيروزى در بازى پنجم فينال، دنور ناگتس در مجموع موفق به شكست 1-4 ميامى هيت شد تا براى اولين بار قهرمان ليگ NBA شود. قهرمانی ناگتس به این معناست که براى اولين بار از سال 1979، تيمى از كنفرانس غرب قهرمان NBA شد كه براى ايالت كاليفرنيا يا تگزاس نيست!

پروژه موفق دنور ناگتس

47 سال از زمانى كه دنور ناگتس وارد ليگ NBA شد مى گذرد. ناگتس يكى از تيم هايى بود كه در ليگ ABA حضور داشت و بعد از ادغام اين ليگ با NBA، به اين ليگ رسيد. با اينكه ناگتس در فصل هاى زيادى به پلى آف رسيد اما اين تيم هيچگاه نتوانسته بود به فينال برسد. سه تيم ديگر ليگ ABA كه وارد NBA شده بودند، همگى حداقل يک فينال را تجربه كرده بودند؛ سن انتونيو اسپرز، اينديانا پيسرز و نيويورک نتس (بروكلين نتس فعلى)، سه تيم ديگر بودند.

درخشش الكس انگليش در دهه 1980 و روزهاى درخشان كارملو انتونى در دهه 2000 هم نتوانست ناگتس را به خواسته اش برساند. سه اتفاق مهم در دهه 2010 اما همه چيز را تغيير داد؛ درفت نيكولا يوكيچ در سال 2014 به عنوان انتخاب چهل و يكم، انتخاب مايک ملون به عنوان سرمربى در سال 2015 و درفت جمال مارى به عنوان پيک 7 در سال 2016.

اعتماد به پروژه بلندمدت، راز موفقیت دنور ناگتس
اعتماد به پروژه بلندمدت، راز موفقیت دنور ناگتس

ناگتس تيمش را بر پايه يوكيچ و مارى بنا كرد و برخلاف بسيارى از تيم ها، به حمايت از مربى اش پرداخت. شكست در پلى آف و سوئيپ هم باعث نشد تا ناگتس دور مایک ملون و ستاره هاى تيمش خط بكشد و حالا اين پروژه كه تقريبا يک دهه زمان برد، به ثمر نشسته و دنور ناگتس به قله بسكتبال دنيا رسيده است.

نیکولا یوکیچ ارزشمندترین بازیکن فینال NBA

نیکولا يوكيچ با ثبت ميانگين 30.2 امتياز، 14.0 ريباند و 7.2 اسيست، به عنوان MVP فينال فصل 2023-2022 ليگ NBA انتخاب شد. يوكيچ اولين بازيكن تاريخ NBA است كه در پلى آف يک فصل، بيشترين امتياز، بيشترين ريباند و بيشترين اسيست را به ثبت مى رساند.

نيكولا يوكيچ پايين ترين پيک درفت (41) تاريخ NBA است كه به عنوان Finals MVP مى رسد. يوكيچ همچنين اولين بازيكن تاريخ NBA است كه در ميان 15 پيک برتر درفت نبوده و توانسته دو عنوان MVP فصل عادى و MVP فينال را به دست آورد.

نیکولا یوکیچ ارزشمندترین بازیکن فینال NBA
نیکولا یوکیچ ارزشمندترین بازیکن فینال NBA

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید