0

قوانین جدید فرمول یک از سال 2026

نسل جدید ماشین های فرمول یک

فرمول یک قوانین گسترده ای برای سال 2026 و نسل جدید این مسابقات اعمال خواهد کرد. نگاهی داریم به قوانین جدید فرمول یک از سال 2026.

به گزارش اسپورتس نوتس، فرمول یک برای رقابتی کردن این مسابقات، هر چند سال یکبار تغییرات جدیدی اعمال می کند و اصطلاحا نسل ماشین ها عوض می شود. نسل جدید قرار است از سال 2026 وارد شود و حالا مشخص شده که قوانین این نسل به چه صورت هستند. در ادامه نگاهی داریم به قوانین جدید فرمول یک.

نسل جدید ماشین های فرمول یک

تغييرات نسل جديد مسابقات فرمول يک كه از سال 2026 اعمال مى شود منتشر شد كه روى كاغذ جذاب به نظر مى رسند. بالاخره فرمول يک از رويكرد سال هاى اخير خود كوتاه آمد و قرار است نسل جديد ماشين ها سبک تر، كوچک تر و باريک تر باشند. یکی از اساسی ترین مشکلات نسل های اخیر ماشین های فرمول یک، بزرگ بودن این ماشین ها است که مخصوصا در پیست های خیابانی، سبقت گرفتن را دشوار کرده است. حالا فرمول یک از سال 2026 می خواهد ابعاد ماشین ها را کوچک تر کند تا این مشکل برطرف شود.

ماشین های فرمول یک از سال 2026 قرار است کوچک تر شوند
ماشین های فرمول یک از سال 2026 قرار است کوچک تر شوند

قوانین جدید فرمول یک؛ ورود سیستم های جدید

در نسل جدید ماشین های فرمول یک، سيستم جديدى با نام Power Boost به ماشين ها اضافه مى شود كه اين اجازه را مى دهد تا راننده ها از قدرت بيشتر باترى ماشين استفاده كنند. سيستم ديگرى به اسم X-Mode اضافه مى شود كه شبيه به همان سيستم DRS است. در اين سيستم، علاوه بر بال عقب، بال جلوى ماشين نيز تخت مى شود تا ماشين ها سرعت بسيار بيشترى براى سبقت پيدا كنند. يک Power Unit جديد نيز در ماشين ها تعبيه مى شود كه 300 درصد قدرت باترى بيشترى نسبت به نسل فعلى دارد!

فرمول یک با این تغییرات، آزادی بیشتری در استفاده از ایرودینامیک متحرک می دهد؛ کاری که دهه ها ممنوع بود اما با ورود DRS، این اجازه داده شد و حالا قرار است آزادی عمل بیشتری در این زمینه به تیم ها داده شود.

قوانین جدید فرمول یک از سال 2026؛ ممنوعیت سوخت های فسیلی

فرمول یک در سال های اخیر همواره از این گفته بود که قرار است تا سال 2030، سوخت های فسیلی به طور کامل ممنوع شوند و تیم ها به سمت سوخت های تجدیدپذیر بروند. حالا در قوانین جدید، اعلام شده که از سال 2026 و با تغییر نسل، سوخت های فسیلی دیگر استفاده نمی شوند و تیم ها به سمت سوخت های 100 درصد تجدیدپذیر می روند.

در قوانین جدید فرمول یک از سال 2026، سوخت های فسیلی ممنوع می شوند
در قوانین جدید فرمول یک از سال 2026، سوخت های فسیلی ممنوع می شوند

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *