0

تنیس اپن آمریکا 2023؛ چهارمین قهرمانی نواک جوکوویچ

نواک جوکوویچ

تنیس اپن آمریکا 2023 با قهرمانی نواک جوکوویچ به پایان رسید. در این مطلب به مرور کامل این مسابقات می پردازیم.

به گزارش اسپورتس نوتس، نواک جوکوویچ قهرمان گرند اسلم یو اس اپن در سال 2023 شد. این چهارمین قهرمانی او در اپن آمریکا و بیست و چهارمین قهرمانی اش در مسابقات گرند اسلم به شمار می رود. در این مطلب نگاه کاملی داریم به اپن آمریکا 2023.

اپن آمریکا 2023

اپن آمریکا آخرین گرند اسلم فصل تنیس است و بعد از آن، دیگر خبری از گرند اسلم تا شروع فصل جدید نیست. یو اس اپن 2023، صد و چهل و سومین دوره این گرند اسلم بود. کارلوس آلکاراس به عنوان مرد شماره یک تنیس جهان و همچنین مدافع عنوان قهرمانی وارد این مسابقات شد. نواک جوکوویچ نیز بعد از یک دوره غیبت، به نیویورک بازگشت. نوله در سال 2022 به دلیل محدودیت های ناشی از ویروس کرونا و عدم واکسینه شدن، اجازه حضور در این گرند اسلم را پیدا نکرده بود.

بازگشت نواک جوکوویچ به صدر رنکینگ تنیس

قبل از شروع اپن آمریکا 2023، فاصله کارلوس آلکاراس و نواک جوکوویچ در رنکینگ ATP بسیار کم بود. با توجه به اینکه آلکاراس باید از تمام 2000 امتیازش در این تورنمنت دفاع می کرد و از طرفی جوکوویچ به دلیل غیبت در دوره قبل، امتیازی برای دفاع نداشت، تنیسور صربستانی فقط به یک برد برای رسیدن به رنک 1 نیاز داشت. نواک جوکوویچ با پیروزی در بازی اول خود در یو اس اپن 2023، بار دیگر به مرد شماره یک تنیس جهان تبدیل شد.

نواک جوکوویچ بار دیگر به صدر رنکینگ تنیس بازگشت
نواک جوکوویچ بار دیگر به صدر رنکینگ تنیس بازگشت

مرور یو اس اپن 2023

کارلوس آلکاراس، نواک جوکوویچ و دنیل مدودف به عنوان مدعی های اصلی یو اس اپن 2023 وارد این مسابقات شدند. هر سه تنیسور ذکر شده، سابقه قهرمانی در این تورنمنت را دارند. هر سه به نیمه نهایی هم رسیدند و انتظارات را برآورده کردند. شرایط برای سایر تنیسورها اما به این خوبی پیش نرفت.

هولگر رونه به عنوان سید چهارم اپن آمریکا، در همان دور اول حذف شد. کسپر رود که بخت پنجم قهرمانی و فینالیست فصل گذشته بود نیز در راند دوم کنار رفت. استفانوس سیتسیپاس هم بار دیگر عملکردی ناامیدکننده داشت و در راند دوم شکست خورد.

برخی اما در این تورنمنت درخشیدند. الکساندر زورف در اپن آمریکا 2023 نشان داد که مجددا می تواند به دوران قبل از مصدومیتش برگردد. تنیسور آلمانی با شکست گریگور دیمیتروف و یانیک سینر به یک چهارم نهایی رسید که در اینجا مغلوب کارلوس آلکاراس شد. بن شلتن، تنیسور 20 ساله آمریکایی نیز تورنمنت بسیار خوبی را تجربه کرد. شلتن برای اولین بار به نیمه نهایی یک گرند اسلم رسید و در این راه دومینیک تیم، تامی پال و فرانسس تیافو را شکست داد.

بن شلتن در اپن آمریکا 2023 برای اولین بار به نیمه نهایی یک گرند اسلم رسید
بن شلتن در اپن آمریکا 2023 برای اولین بار به نیمه نهایی یک گرند اسلم رسید

تقابل مجدد جوکوویچ و مدودف در فینال یو اس اپن

کارلوس آلکاراس، دنیل مدودف، نواک جوکوویچ و بن شلتن به نیمه نهایی یو اس اپن 2023 رسیدند. آلکاراس مقابل مدودف قرار گرفت و جوکوویچ با شلتن روبرو شد. دنیل مدودف، قهرمان سال 2021، با شکست کارلوس آلکاراس برای سومین بار راهی فینال این مسابقات شد. در طرف دیگر، نواک جوکوویچ نیز به راحتی بن شلتن را شکست داد و برای دهمین بار به فینال یو اس اپن رسید.

فینال یو اس اپن 2023، تکرار فینال 2021 بود. در سال 2021 نیز نواک جوکوویچ و دنیل مدودف به مصاف هم رفتند که تنیسور روس با برتر 0-3، به اولین قهرمانی خود در مسابقات گرند اسلم رسید.

فینال اپن آمریکا 2023، تکرار فینال یو اس اپن 2021 بود
فینال اپن آمریکا 2023، تکرار فینال یو اس اپن 2021 بود

قهرمانی نواک جوکوویچ در اپن آمریکا

در فينال يو اس اپن 2023، نواک جوكوويچ با شكست 0-3 دنيل مدودف، براى چهارمين بار قهرمان گرند اسلم اپن آمريكا شد. به اين ترتيب، جوكوويچ به بيست و چهارمين عنوان خود در مسابقات گرند اسلم رسيد و با ركورد 24 عنوان مارگارت كورت به عنوان بيشترين گرند اسلم در تاريخ تنيس (مردان و زنان) برابر شد.

نوله با 36 سال، به مسن ترين قهرمان تاريخ يو اس اپن تبديل شد. اين سومين قهرمانى نواک جوكوويچ در مسابقات گرند اسلم سال 2023 است. جوكوويچ براى چهارمين بار در دوران حرفه اى اش، در يک فصل موفق به كسب سه گرند اسلم شد!

نواک جوکوویچ به پرافتخارترین بازیکن تاریخ مسابقات گرند اسلم تبدیل شد
نواک جوکوویچ به پرافتخارترین بازیکن تاریخ مسابقات گرند اسلم تبدیل شد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *