0

آلمان قهرمان جام جهانی 2023 بسکتبال شد

قهرمانی آلمان

آلمان با شکست صربستان، برای اولین بار قهرمان جام جهانی بسکتبال شد. نگاهی داریم به جام جهانی 2023 بسکتبال و قهرمانی.

به گزارش اسپورتس نوتس، پرونده جام جهانی 2023 بسکتبال با قهرمانی آلمان بسته شد. نوزدهمین دوره جام جهانی بسکتبال، شاهد اتفاقات مختلفی بود. در این مطلب نگاهی داریم به این تورنمنت و مهم ترین نکات آن را مرور می کنیم.

جام جهانی 2023 بسکتبال

جام جهانی بسکتبال هر چهار سال یکبار تحت نظر فدراسیون جهانی بسکتبال (FIBA) برگزار می شود. این مسابقات، مهم ترین تورنمنت FIBA به شمار می رود. در رشته بسکتبال، جام جهانی بعد از المپیک، بیشترین ارزش را میان مسابقات بین المللی دارد.

برای اولین بار در تاریخ این مسابقات، سه کشور به طور همزمان میزبان جام جهانی بسکتبال بودند. نوزدهمین دوره این رقابت ها در کشورهای فیلیپین، ژاپن و اندونزی برگزار شد. فیلیپین و ژاپن قبل از این نیز سابقه میزبانی این مسابقات را داشته اند. جالب است بدانید که در سه دوره متوالی، جام جهانی بسکتبال در قاره آسیا برگزار خواهد شد.

جام جهانی 2019 به میزبانی چین بود، در سال 2023 همانطور که ذکر شد، فیلیپین، ژاپن و اندونزی میزبان بودند و در سال 2027 نیز قطر میزبان این مسابقات خواهد بود. نوزدهمین دوره این مسابقات با حضور 32 تیم در 8 گروه 4 تیمی برگزار شد.

اتفاق جالب و خاصی برای جام جهانی 2023 رخ داد. تیم های ژاپن و فیلیپین به طور خودکار به مسابقات اصلی راه پیدا کردند. با این حال FIBA به دلیل اینکه تیم اندونزی از قدرت چندانی برخوردار نیست، الزام کرد که این تیم به جمع 8 تیم برتر مسابقات آسیا کاپ 2022 صعود کند تا وارد جام جهانی 2023 شود. اندونزی اما در مرحله یک هشتم نهایی شکست خورد و به این ترتیب نتوانست به جام جهانی برسد. برای اولین بار در تاریخ جام جهانی بسکتبال، کشور میزبان در این مسابقات حضور نداشت!

جام جهانی 2023، نوزدهمین دوره جام جهانی بسکتبال بود
جام جهانی 2023، نوزدهمین دوره جام جهانی بسکتبال بود

مرور بازی های جام جهانی 2023 بسکتبال

در ابتدا 32 تیم در 8 گروه 4 تیمی به مصاف هم رفتند. سپس دو تیم برتر هر گروه به دور دوم مسابقات راه پیدا کردند و سایر تیم ها به بخش رده بندی رفتند. در دور دوم مجددا 4 گروه 4 تیمی تشکیل شد. در این مرحله هر تیم تنها با دو تیم جدید گروه خود بازی کرد و با تیم برتر گروه قبلی خود دیگر روبرو نشد. امتیازهای مرحله اول گروهی در مرحله دوم نیز حساب شدند.

از نکات جالب دور اول گروهی می توان به حذف فرانسه اشاره کرد. تیم دوم دوره 2019، وداع زودهنگامی با جام جهانی 2023 داشت. در دور دوم مرحله گروهی نیز مجددا شاهد حذف تیم های بزرگی بودیم. اسپانیا، قهرمان دوره قبل و استرالیا که یکی از مدعی های این دوره بود، هر دو حذف شدند.

در پایان مرحله دوم گروهی، تیم های آلمان، لتونی، آمریکا، ایتالیا، صربستان، لیتوانی، کانادا و اسلوونی به مرحله یک چهارم نهایی رسیدند.

نمودار مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی 2023 بسکتبال
نمودار مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی 2023 بسکتبال

آمریکا باز هم به فینال نرسید!

مرحله یک چهارم نهایی با برتری تیم های آلمان، آمریکا، صربستان و کانادا به پایان رسید. در نیمه نهایی، آلمان به مصاف آمریکا رفت و صربستان مقابل کانادا قرار گرفت. برخلاف اکثر پیشبینی ها که از فینالیست شدن دو تیم آمریکای شمالی خبر می دادند، این آلمان و صربستان بودند که راهی فینال شدند.

بعد از ناکامی در جام جهانی 2019، آمریکا برای دومین دوره متوالی نتوانست راهی فینال شود. با توجه به اینکه آمریکا یکبار دیگر نتوانست در جام جهانی بسکتبال به مقام ارزشمندی برسد، پیشبینی می شود که ستاره های آمریکایی لیگ NBA در المپیک 2024 حاضر شوند.

فینال جام جهانی 2023 بسکتبال

صربستان برای دومین بار و آلمان برای اولین بار به فینال جام جهانی بسکتبال رسیدند. صرب ها حتی بدون نیکولا یوکیچ نیز نمایش بسیار خوبی در این تورنمنت داشتند. درخشش باگدان باگدانوویچ، کمک بسیاری به صربستان کرد تا برای دومین بار راهی فینال جام جهانی بسکتبال شود.

ژرمن ها نیز بهترین نسل بسکتبال خود را تجربه می کنند. در کنار ستاره های با تجربه ای مثل دنیس شرودر و دنیل تایس، برادران واگنر هم از ارکان اصلی این تیم به شمار می روند. آلمان قبل از این هیچگاه به فینال جام جهانی بسکتبال نرسیده بود و بهترین نتیجه آن ها، رتبه سوم در سال 2002 بود.

تیم های آلمان و صربستان به فینال جام جهانی 2023 بسکتبال رسیدند
تیم های آلمان و صربستان به فینال جام جهانی 2023 بسکتبال رسیدند

قهرمانی آلمان در جام جهانی بسکتبال

تيم ملى آلمان با شكست صربستان، قهرمان جام جهانى 2023 بسكتبال شد. اين اولين قهرمانى ژرمن ها در جام جهانى بسكتبال است. حالا آلمان به بزرگ ترين افتخار خود در بسكتبال رسيد.

نسل طلايى آلمان با قدرت مدال طلا را كسب كرد. ژرمن ها تمام 8 ديدار خود در جام جهانى را پيروز شدند. آلمان در مسير قهرمانى، تيم هايى نظير صربستان، آمريكا، لتونى، اسلوونى و استراليا را شكست داد و جاى هيچ حرف و حديثى باقى نگذاشت.

لازم به ذکر است که در پایان این تورنمنت، دنیس شرودر به عنوان ارزشمندترین بازیکن جام جهانی 2023 بسکتبال انتخاب شد.

آلمان قهرمان جام جهانی 2023 بسکتبال شد
آلمان قهرمان جام جهانی 2023 بسکتبال شد

رده بندی نهایی تیم ها

در پایان، نگاهی داشته باشید به رده بندی نهایی تیم ها در جام جهانی 2023 بسکتبال. با توجه به اینکه مسابقات جام جهانی بسکتبال، در کسب سهمیه تیم ها برای حضور در المپیک تاثیر مستقیم داشت، وضعیت سهمیه المپیک هر کشور نیز در این جدول قید شده است.

#کشورسهمیه المپیک
1آلمانصعود مستقیم
2صربستانصعود مستقیم
3کاناداصعود مستقیم
4آمریکاصعود مستقیم
5لتونیجواز حضور در مرحله مقدماتی
6لیتوانیجواز حضور در مرحله مقدماتی
7اسلوونیجواز حضور در مرحله مقدماتی
8ایتالیاجواز حضور در مرحله مقدماتی
9اسپانیاجواز حضور در مرحله مقدماتی
10استرالیاصعود مستقیم
11مونته نگروجواز حضور در مرحله مقدماتی
12پورتو ریکوجواز حضور در مرحله مقدماتی
13برزیلجواز حضور در مرحله مقدماتی
14جمهوری دومینیکنجواز حضور در مرحله مقدماتی
15یونانجواز حضور در مرحله مقدماتی
16گرجستانجواز حضور در مرحله مقدماتی
17سودان جنوبیصعود مستقیم
18فرانسهصعود مستقیم
19ژاپنصعود مستقیم
20مصرجواز حضور در مرحله مقدماتی
21فنلاندجواز حضور در مرحله مقدماتی
22نیوزلندجواز حضور در مرحله مقدماتی
23لبنانجواز حضور در مرحله مقدماتی
24فیلیپینجواز حضور در مرحله مقدماتی
25مکزیکجواز حضور در مرحله مقدماتی
26آنگولاجواز حضور در مرحله مقدماتی
27ساحل عاججواز حضور در مرحله مقدماتی
28کیپ ورد
29چین
30ونزوئلا
31ایران
21اردن
– به معنای عدم کسب سهمیه است

لازم به ذکر است که 4 تیم برتر به صورت مستقیم به المپیک 2024 راه یافتند. استرالیا، سودان جنوبی و ژاپن به عنوان برترین تیم قاره های خود جواز حضور مستقیم در المپیک را پیدا کردند. فرانسه نیز به دلیل اینکه میزبان المپیک است به صورت مسقیم در این مسابقات حضور دارد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید